Haftasonu Kaçamağı İçin Kazan

Jolly Tur sponsorluğunda gerçekleştirdiğim “Türklüğün Kalbine Yolculuk” temalı turumda adımımı ilk attığım yer Kazan oldu. Tataristan’ın başkenti ve Rusya’nın en büyük 3. şehri olan Kazan, ufak hafta sonu kaçamakları için mutlaka listeye alınmalı. Peki 48 saatte bu şehirden ne anlayacağım derseniz işte turumuz başlıyor:

Bauman Caddesi

Bauman Caddesi ya da Moskova’daki Arbat Caddesine benzeten Kazanlıların taktığı isimle Kazansky Arbat, İstiklâl benzeri mağazaların sıralandığı hoş bir atmosferi olan bu cadde Kazansky Kremlin’den Tukay Meydanına kadar yaklaşık 2 km. uzunluğunda.

Epiphany Kilisesi Çan Kulesi

Bauman Caddesine, Tukay Meydanı tarafından giriş yaptığınızda hemen karşınıza çıkacak Kırmızı ateş tuğlalı muhteşem yapıyı fotoğraflayıp turumuza devam ediyoruz.

Kazansky Kremlin

Moskova’daki Kremlin’i kıskandıracak kadar güzel ve özel bir yapı Kazansky Kremlin… Yaklaşık 1000 yıllık bir geçmişi olan Kremlin, kendine has bir yüzü ve tarihi mimari değeri ile 2000 yılında Unesco Dünya Kültürü ve Mirası Listesine dahil edilmiş.

Süyünbike Kulesi

Kazan Kremlin’inin bence en önemli yeri Pisa kulesivari şekilde eğik olan Süyünbike Kulesi. Kule merkezinden 2 metre yana yatmış şekilde, tabii bu da eserin mimarına ayrı bir şöhret katmış.

Kul Sharif Camisi

Yine Kazan Kremlin’inin içindeki muhteşem yapılardan biri… Cami, Kazan Kremlin’inin Unesco Dünya Kültürü ve Mirası listesine girmesindeki en önemli yapılardan biriymiş. Eski “Han Cami” baz alınarak yapılan yapının minareleri Ortodoksların ibadethanesini geçmeyecek şekilde tasarlanmış böylece farklı dinlere mensup kişilerin barış içerisinde bu şehirde yaşadığını göstermişler.

Tarım ve Gıda Bakanlığı Binası

Kremlinden çıkıp kendinizi nehir kenarındaki Caddebostanvari sahil yoluna attığınızda önünüzde belirecek bu ilginç yapı özellikle giriş kapısındaki ağaç nedeniyle oldukça ilginç.

Chak Chak Müzesi

Tamamen tesadüf eseri bulduğum ve eski bir Tatar köyünü andıran şekilde yapılmış olan bu açık hava müzesinde günün yorgunluğunu atabileceğiniz restoranlar ve oyun alanları bulunmakta.

Tatar Tiyatrosu

Tiyatro ile pek aram olmasa da tiyatroseverler için mutlaka uğrayın diyebileceğim yerlerin başında geliyor.

Bunlar haricinde zamanım yetmediği için gidemedim, ama vaktiniz yeterse İslam Müzesi ve Bulgar camii’ne de mutlaka uğrayın. İşte size 2 günlük muhteşem bir liste :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir