Hafta Sonu Batı Karadeniz Kaçamağı

Batı Karadeniz turlarıyla Batı Karadeniz’in el değmemiş yemyeşil doğası ve muhteşem tarihi mimarisiyle mest olmaya hazır olun! Batı Karadeniz‘i doyasıya özümseyebilmeniz için size harika bir program hazırladık. Cumartesi ve pazar günlerini kapsayan bu turumuzda hem hafta sonunuzu değerlendirmiş olacak hem de büyük şehrin hengamesinden, gürültüsünden birkaç gün için de olsa uzaklaşmış olacaksınız. Yeşilin huzur veren etkisinden gezi sonrası da kurtulamayacağınızı iddia ediyoruz.

İşte sizin için hazırladığımız gezi programı: 

1.Gün ( Cumartesi )

Sabah erken saatlerde tur hareket noktalarından tüm tur katılımcılarımızı aldıktan sonra Bolu, İzmit, Adapazarı, Düzce üzerinden Safranbolu’ya doğru yolculuğumuz başlıyor.

Batı Karadeniz turumuzun ilk durağı ahşap evleriyle ünlü bir Osmanlı şehri olan Safranbolu olacaktır. Ahşap, tablo gibi evleriyle büyüleneceğiz Safranbolu’da fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız. Adını burada yetişen ve en pahalı baharata da ismini veren Safran çiçeğinden alan Safranbolu tam bir açık hava müzesidir. Tabii bir de Safranbolu demek, lokum demek. Diğer lokumlardan farkı ise aşırı tatlı olmaması. Türkiye sınırlarını dahi aşmış olan Safranbolu Lokumu Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’ya kadar ihraç edilmektedir.

Tarihî evleri, camileri, çeşmeleri, hanları, türbe ve çarşılarıyla Safranbolu gezmeye doyamayacağınız ve her gezdiğinizde bambaşka tatlar bulacağınız bir yer. 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne de alınmış olan Safrabolu’da ilk durağımız Cinci Hanı olacaktır. 1645 yılında Kazasker Cinci Hoca tarafından yaptırılmış olan bu han İpek Ticaret Yolu üzerinde bulunması sebebiyle zamanında önemli bir duraktı. 2 katlı 63 odadan oluşan bu han şimdilerde otel olarak kullanılıyor.

Safranbolu’da ikinci durağımız Hükümet Konağı olacaktır. 1904-1906 yılları arasında tamamen taştan yaptırılmış olan bu yapı buram buram tarih kokmaktadır. 2 katlı olan bu taş binanın alt katında Safranbolu’ya özgü eşyalar, eski fotoğraflar ve el yazması kitaplar bulunmaktadır. Üst katındaysa makam odaları yer almaktadır. Hükümet Konağı binasının hemen yanında Saat Kulesi’ni ve cezaevini görebilirsiniz.

Öğle yemeğimizi tur ücretinden ayrı olarak yedikten sonra Safranbolu’daki gezimize Kaymakamlar Evi ile devam edeceğiz. Bu evle Safranbolu evlerini daha güzel özümseyecek ve bu evde inanılmaz huzur bulacaksınız. Ahşabın dantel gibi işlendiği 7 odalı 3 katlı bu evin bahçesi daha çiçekleriyle sizi büyüleyecek. Evin taş döşeli zemin katında yöresel malzemelerin sergilendiğini göreceksiniz. Tüm odaların bir sofaya açıldığı üst katta ise dinlenme ve misafir odalarını gezeceksiniz.

Safranbolu’ya gelip de Demirciler Çarşısı‘nı gezmemek tabii ki olmaz. Çekiç seslerinin hiç eksik olmadığı bu çarşı yüzyıllar boyunca varlığını sürdürmüştür. Demirciler yanında bakırcı ve kalaycıları da bu çarşıda göreceksiniz. Demirciler loncası gibi bir de Arasta Çarşısı‘nı gezeceğiz. Bir avlu içinde 48 küçük dükkandan oluşan bu otantik çarşıda gezmeye doyamayacaksınız. Yemeni denilen ayakkabılar da yüzyıllardır burada hem üretilmekte hem de satılmaktadır. Mutlaka buradan kendinize bir yemeni almanızı öneririz.

2.Gün (Pazar)

Oteldeki kahvaltımızın ardından Safranbolu’dan en az Safranbolu evleri kadar evleriyle ünlü 750 yıllık Yörük Köyü‘ne gideceğiz. Koruma altında bulunan bu nadide köyde 450 yıldır korunan en eski evi göreceğiz. Daracık sokakları otantik evleriyle kendinizi adeta masal ülkesinde gibi hissedeceksiniz.

Gezimize Bartın ile devam etmek için yola koyulacağız. Şehrin içinden geçen çayı, ahşap evleriyle Bartın huzuru bulacağınız şehirlerden biri. Hamamlarıyla, hanlarıyla ve doğal güzellikleriyle hayran olarak gezeceksiniz.

Bartın’ın doğasıyla büyülendikten sonra Batı Karadeniz gezimizde rotamızı Amasra‘ya doğru çevireceğiz. Karadeniz’in hırçın denizinin aksine Amasra denizi sakin, dingin ve masmavi uzanır gözlerinizin önünde. Boztepe‘den şehri ve masmavi denizi izlemek inanın unutamayacağınız ve bol bol fotoğraflayacağınız anlardan olacak.

Manzarayla büyülenmiş bir şekilde tur ücretine dahil olmayan öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Gideceğimiz mekânda 3 çeşit sınırsız balık ve Amasra’nın meşhur salatasından yiyebilirsiniz. Sonrasında Amasra’nın Çekiciler Arastası‘nı gezip alışveriş yapabilirsiniz.

Batı Karadeniz turumuzun son noktası da yemyeşil atmosferi ve doğal güzellikleriyle Zonguldak’ın güzel ilçesi Devrek olacak. Belki bu güzel ilçede Devrek’in meşhur bastonlarını görebilirsiniz.

Batı Karadeniz turlarıyla kısa da olsa şehrin boğucu havasından, hengamesinden kurtulacak, doğanın o tertemiz havasıyla sağlık ve canlılık bulacaksınız.

Jolly ile Batı Karadeniz’i gezmek için tıkla! 

6 Yorum

    1. Gönül Hanım Merhaba, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size bilgi vermek isteriz.

    1. Nazan Hanım Merhaba, ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız size ayrıntılı bilgi vermek isteriz.

    1. Berkant Bey ‘Bilgi Almak İstiyorum’ butonuyla iletişim bilgilerinizi bırakırsanız, size detaylı bilgi vermek isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir