Haftasonu Akçakoca Amasra İnkumu Turundayız

İznim yok tatile gidemiyorum diye hiç üzülmeyin. Jolly Tur haftasonu için size hem denizi hem de geziyi sunuyor. Bir de unutmadan en güzel doğayı… Batı Karadeniz’in yemyeşil doğasında huzuru bulurken, deniziyle suyun ve yüzmenin keyfine varacaksınız. Gelin size Akçakoca Amasra İnkumu haftasonu turunu anlatalım:

1. GÜN (Cumartesi) 

Öğle saatlerinde 80’li yılların Antalya’sı, Bodrum’u olarak bilinen, bir zamanların tatil cenneti Akçakoca’ya ulaşacağız. Akçakoca gerek yemyeşil doğasıyla içinizi ferahlatacak gerek de tertemiz deniziyle serinlemenizi sağlayacak. Ama önce Akçakoca’nın tarihi mekanlarını gezip göreceğiz. İlk durağımız tarihi Akçakoca evleri olacak. Adeta açık hava müzesini andıran restore edilmiş 160 tane tarih kokan evin sokaklarında gezeceğiz.

Akçakoca gezimize sokaklarında gezmeye devam ederken merkezinde bulunan değişik mimarisiyle sizi şaşırtacak Kızlarağa Camii ile devam edeceğiz. Çağdaş mimarisiyle farklılığı yansıtan bu yapı Türk Çadırı örnek alınarak inşa edilmiş. Kubbesinin 32 ton bakır levha kullanılarak yapılmış olması ise çok şaşırtıcı bir bilgidir.

Akçakoca’daki bir sonraki durağımız Ceneviz Kalesi olacak. 4.Haçlı seferleri sırasında İstanbul’a gelen ve Karadeniz bölgesinde Latin imparatorluğu kurdukları dönemde bu kaleyi yapmışlardır. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan bu kulenin avlusunda bir de dilek kuyusu olarak bilinen ve su ihtiyacını karşılayan bir kuyu bulunmaktadır. Ayrıca bu yapı UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer almaktadır.

Akçakoca

Bu kadar kültür gezisinin ardından güzel bir öğle yemeği molası vereceğiz. Yemeğin ardından da Mavi Bayraklı ünlü Kale Plajında denizin keyfini çıkaracağız. Günü bu plajda eğlenerek sonlandıracağız. Sonrasında konaklama yapacağımız otelimize yerleşip akşam yemeğimizi bu otelde alacağız.

2. GÜN (Pazar) 

Sabah otelimizde güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra yeşil ve mavinin kucaklaştığı tatil beldesi İnkumu‘na doğru yola çıkacağız. İnkumu, Bartın’a 20 dakika Amasra’ya ise 40 dakika uzaklıktadır. İncecik kumu, berrak tertemiz suyuyla burada denize girmeye bayılacaksınız. Karadeniz’in saklı kalmış cenneti İnkumu’nda sahil boyunca samimi yazlık evleri ve yöresel restoranların göreceksiniz.

Akçakoca

Deniz keyfimizin ardından öğle yemeğimizi yemek için adını mitolojideki amazon kraliçesinden, tarihsel anlatıma göre bir Pers prensesinden alan ve Fatih Sultan Mehmet’in ‘’ Lala Lala Çeşm-i Cihanbu mu ola?’’ dediği ve hayranlığını ifade ettiği Uyuyan Prenses lakaplı Amasra’ya gideceğiz.  Mevsim balıkları, meşhur Amasra salatası ve helvadan ( doyana kadar balık ve doyana kadar salata) oluşan öğle yemeğimizin ardından Çakraz plajına gidip deniz keyfimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Amasra

Doya doya yüzdükten sonra akşam saatlerinde İstanbul’a doğru yola çıkacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir