Günübirlik Tur Deneyimi: Şile, Ağva, Polonezköy Turu

İstanbul’da hafta sonu farklı yerlere gitmek gibisi yok. Özellikle İstanbul’da olup da daha önce hiç gitmediğim yerlere gitmek ayrı güzel. Bazen bazı yerler oluyor ki ‘burası gerçekten İstanbul mu?’ diyorum. İşte bu hafta sonu, Jolly’nin günübirlik turlarıyla İstanbul’da kendimi turist gibi hissetmeye karar verdim ve Şile, Ağva, Polonezköy turu yaptım. Neden günübirlik tur tercih ettin derseniz, günübirlik tur hem bir günü dolu dolu geçirmeyi sağlıyor hem de fiyatları oldukça ekonomik oluyor. Her ne kadar İstanbul’a bağlı olsa da aslında Şile, Ağva, Polonezköy için epey bir yol kat ediyorsunuz. Bu yüzden eğer arabanız yoksa özellikle Avrupa Yakası’ndan gitmek biraz güç olabiliyor. Hal böyle olunca da sabah çıkıp akşam gelmeli günübirlik tur çok mantıklı bir seçenek oluyor.

Şile, Ağva ve Polonezköy turu, günübirlik tur seçenekleri arasında hem aynı gün 3 farklı rotayı keşfedebileceğiniz hem de kahvaltı ve öğle yemeğinin dahil olduğu oldukça uygun fiyatlara sahip bir tur. Ailece ya da arkadaş gruplarıyla, hatta tek olarak da gelindiğinde her şekilde eğlenebileceğinizi söyleyebilirim. Şimdi hazırsak bir günde günübirlik tur nasıl geçiyor anlatmaya başlıyorum;

Günübirlik Tur Deneyimi

07.00: Avrupa Yakası’ndan gelecek olanlar için ilk buluşma noktası Merter. Turların son derece dakik hareket ettiğini söylememe gerek yok sanırım, bu yüzden sabahın erken saatlerinde geç kalmamak için elimden geleni yaparak 7’de Merter’de oluyorum. Merter metrosunun hemen yanındaki otoparktan kalkıyor Jolly otobüsleri. İlk buluşma noktasından hareket ediyoruz ve 07.30’da Gayrettepe metrosunun hemen yanından ve 08.00 Göztepe Salı Pazarı alanın hemen yanındaki duraktan da tura katılan diğer misafirleri alıyoruz.

09.00: Yol boyunca ilk durağımız olan Polonezköy’e dair birçok bilgi öğreniyoruz rehberimizden. Polonyalıların yaşadığı ve hala Lehçe konuşulan tarih dolu Polonezköy’e varıyoruz. İstanbul’a yakın gidilecek yerlerden biri olan ve adeta bir kaçış rotası olma özelliğine sahip Polonezköy’e vardığımızda bizi yemyeşil bir doğa, kuş sesleri karşılıyor.

Polonezköy

İlk durağımız olan Polonezköy‘de güne kahvaltı ile başlıyoruz. Kahvaltı açısından birçok güzel mekana sahip bir yer Polonezköy. Hafta sonu kahvaltı yapmak için sadece İstanbul’dan değil farklı illerden de buraya gelen birçok kişi var. Biz de kahvaltı yapmak için bu güzel yerlerden biri olan Ayşe Teyze Bağ Bahçe’ye gidiyor ve serpme kahvaltı alıyoruz. Her masanın yanında soba benzeri ufak bir ocak var. Üzerinde ekmek kızartıyor ve çaylarımızı dolduruyoruz. Tur grubumuzla oldukça keyifli bir sohbete başlıyoruz. Her yaştan gezmeyi seven bir grupla karşı karşıya olduğum için mutluyum. Çünkü turumuzda bir bebek de var, 80 küsur yaşlarında amcam da teyzem de…

günübirlik tur

Kahvaltı bitince rehberimiz bize Polonezköy’de gezilecek yerleri dolaştırmaya başlıyor. Polonezköy, yani diğer adıyla Adampol, Polonya’nın bağımsızlığı için mücadele eden Prens Adam Czartoryski tarafından kuruluyor. Polonezköy, dünyanın ilk Polonyalı köyü. 1938 senesinde Türk vatandaşlığına geçen köyde günümüzde 100’den fazla Polonya kökenli yaşıyor. Bu müthiş bilgilerin ışığında Polonezköy’de gezilecek yerleri gezmeye başlıyoruz. Türk ve Polonyalı sanatçıların dostluk simgesi olarak yaptıkları Polonezköy Açık Hava Ahşap Heykel Müzesi, hemen yanındaki Atatürk evi, katolik mezarlığı ve karşısındaki Meryem Ana Katolik Kilisesi, Arıcılık Müzesi, El Sanatları ve Cam Evi ile Polonezköy’ün tarihi ve Rizi Ailesi’ne ait fotoğrafların yer aldığı Zosia Teyze Anı Evi ziyaret duraklarımız oluyor. Ardından verilen serbest zamanı kahve içerek değerlendiriyorum.

blank
Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi Polonezköy’ün en eski evlerinden biri.

Şile

12.00: Jolly’nin günübirlik tur programında şimdiki durağımız Şile. İstanbul’un Karadeniz kıyılarında dolaşmak oldukça farklı bir his. Bunu Şile’de çok net anlıyorsunuz. Karadeniz’in hırçın dalgaları kayalıklara çarparken taze taze balıkların, rüzgarın, temiz havanın değerini bir kez daha anlıyorum.

günübirlik tur

Ünlü şile bezlerinin ana vatanı olan bu güzel sahil yerinde İstanbul’un ne kadar güzel ve farklı renkleri içinde barındırdığını fark ediyor insan. İstanbul’un kuzeyinde, Karedeniz kıyısında bulanan bir turizm merkezi olan Şile, görülmeye değer bir yer. Bu yüzden vakit kaybetmeden Şile’de gezilecek yerleri gezmeye başlıyoruz. İlk durak faal olarak dünyanın ikinci, Türkiye’nin de birinci büyük feneri olan Şile Feneri. Bu noktada şahane fotoğraflar çekebileceğinizi belirtmeme gerek yok sanırım.

günübirlik tur

Şile Feneri gezisi sırasında tam karşımızda duran Şile Kalesi’ni selamlıyoruz. Fener gezimizin ardından verilen serbest zaman ile Şile sahilini ve Şile merkezini turluyoruz. Serbest zaman süresince Şile bezi alışverişi yapabilir, Şile’yi keşfedebilir ya da farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Ben de serbest zamanı hem şile bezi alışverişi yaparak hem de bölgeyi keşfederek değerlendiriyorum.

Ağva

15.00: Günübirlik turumuzun son durağı olan Ağva’dayız. Hafta sonu oldukça yoğun bir talep görüyor Ağva. İstanbul’un kalabalık yerlerinden kaçan birçok kişi Ağva’yı tercih ediyor. Kahvaltı için de tercih edilen Ağva’da tekne turları yapmak, sal ile gezintiye çıkmak olmazsa olmaz. Ağva’da göl kenarında yer alan Sebastian Restoran’da balık keyfine başlıyoruz. Çupra ya da levrek tercih edebilir ya da köfte, tavuk gibi ızgara çeşitlerini yiyebilirsiniz. Benim tercihim levrek oluyor. Şahane bir manzaraya karşı birazdan başlayacağım Ağva gezim için enerji depoluyorum.

günübirlik tur

Artık, Ağva gezisi için hazırım… Kısa bir göl kenarı yürüyüşü sonrası Ağva’nın ünlü tekne turları ile 10 dakikalık bir gezintiye çıkıyorum. Hava da güzelse oldukça keyifli olan bu aktiviteyi yapmadan Ağva’dan dönmeyin derim. Tekne turları tur kapsamında ekstra olarak ücretlendiriliyor ve bu sayede oldukça uygun bir fiyata tekne turu yapabiliyorsunuz. Tekne gezintisinin ardından verilen serbest zamanı Ağva’nın merkezini keşfederek geçiriyorum. Şile bezleri burada da satılıyor ve ben yine Şile bezi alışverişini yapmadan duramıyorum.

günübirlik tur

Günübirlik tur gezimizde artık dönme vakti. Oldukça eğlenceli geçen Şile, Ağva, Polonezköy turunda akşam 20.00 gibi Merter’de oluyorum. Bir diğer günübirlik turlarda görüşmek dileğiyle…

Şile, Ağva, Polonezköy turunun da yer aldığı tüm günübirlik turlara katılmak ve bu keyifli deneyimi siz de yaşamak istiyorsanız linki tıklayarak keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir