Günübirlik Beypazarı Gezisi: Beypazarı Gezilecek Yerler

Günübirlik Beypazarı turu özellikle hafta sonu rotası planlayanlar için en çok tercih edilen destinasyonların başında geliyor. Ankara’nın merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta yer alan Beypazarı özellikle bahar ve yaz aylarında turist akınına uğruyor. Tarihi atmosfere sahip Beypazarı’nı görmek için sabah 10’da yola çıktık. Rotamızda önce İnözü Vadisi vardı. İnözü Vadisi Beypazarı’na gelmeden 3-4 kilometre önce. İnözü Vadisi’nin doğallığı ve temiz havasını görünce kahvaltıyı burada edelim dedik. Beypazarı’ndan önce İnözü Vadisi’ne uğramanızı tavsiye ederim.

beypazarı

Beypazarı Gezilecek Yerler

Burası tam fotoğraf cenneti bir yer. Bu yüzden burayı oldukça sevdiğimi söyleyebilirim. Biz İnözü Vadisi’nde kahvaltımızı ettikten sonra merkeze doğru yol aldık. Arabayı park edip yürürken önce Gümüşçüler Çarşı’sını gördük. İçeride her çeşit takı-saat vs mevcut, bir dünya dükkan var. Biraz daha yürüyünce şehrin ortasında misafirleri selamlayan havuç heykeli ile karşılaştık.

Rastgele bir sokağa dalıp keşfe başlıyoruz. Sokaklardan biri bizim de Beypazarı gezilecek yerler listemize dahil ettiğimiz “Yaşayan Müze”ye çıkardı. Hamam Müzesi+Yaşayan Müze’ye kişi başı 5 TL ödeyip içeri giriyoruz. Burası bildiğimiz müzelerden farklı. Eski bir konak, gezerken daha önce orada kimlerin yaşadığıyla ilgili detaylı bir anlatım yapıyorlar. Odaların birinde ebru yapma imkanı sunuyorlar, 10TL ücret karşılığında. Eksik kalır mıyız diyip ebrumuzu yaptık Bir başka odada kurşun döktürebiliyorsunuz. Konağın içi oldukça güzel. Bi odada eski kıyafetleri giyip fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Benim gibi çok fazla köy evi görmemiş biri için bi hayli ilginç ve etkileyiciydi :)

Yaşayan Müze’den sonra Hamam Müzesi’ne gittik. Burası Türkiye’nin ilk hamam müzesiymiş. Birkaç yıl öncesine kadar hamam olarak kullanılıyormuş ama talep olmadığı için müzeye çevirmişler.

Hamam Müzesi’nden de çıktıktan sonra görülecekler listemizdeki bir başka yer olan Hıdırlık Tepesi’ne doğru yol aldık. Hıdırlık Tepesi şehri tepeden izleyebileceğiniz bir yer. Bir şeyler içebileceğiniz küçük bir işletme de var. Çok etkileyici bulmadım açıkçası ama buraya kadar gelmişken çıkmakta fayda var.

Hıdırlık Tepesi’nden aşağı doğru inip tekrar şehrin sokaklarında bulduk kendimizi. Yine yoldan geçen birine “Beypazaro’nda nerede ne yenir?” diye sorduk, Taş Mektep Konağı cevabını aldık. Sorduğumuz teyzenin zevkine güvenip Taş Mektep Konağı’na doğru yol aldık. Buranın yaprak sarması meşhurmuş; biz de yaprak sarmasıyla dana güveç istedik. Yaprak sarmasının yaprağı incecikti, çok lezzetliydi. Dana güveç de güzeldi. Fiyatlar da gayet uygundu, Beypazarı’na giderseniz yemek yemek için tercih edebilirsiniz. Bir de eriştesi meşhurmuş ancak maalesef burada olmadığı için yiyemedik.

beypazarı

Beypazarı Nerede?

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Beypazarı Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Ankara’nın 98 km. batısında, denizden ortalama 700 metre yükseklikte yer alan bu ilçenin birçok şehre kolaylıkla ulaşılabilir olması da onu Türkiye’nin turizm duraklarından biri konumuna getiriyor.

Beypazarı’nda Ne Yapılır?

-Havuç suyu, Beypazarı kurusu, yaprak sarma ve erişte mutlaka denenmeli.

-Çarşısı gayet ucuz ve esnaf çok sıcakkanlı, hediye alınacak güzel şeyler var.

-Yaşayan Müze’yi ziyaret ediniz.

-Sokaklarda kaybolup keşifler yapmalı.

-İnözü Vadisi’ne mutlaka gidiniz.

Kültür Turu ile Bu Rotayı Keşfetmek İçin Tıkla

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

ODTÜ Matematik Bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir