Güneydoğu Mevsimi Geldi: GAP Turu Baharda Ayrı Güzel

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, işi gereği Türkiye’yi karış karış geziyor. Gökçe’ye göre Güneydoğu Bölgesi’ne gitmek ve GAP turu yapmak için en ideal zamanlar ilkbahar ayları. Tarihin ilk izlerine, dinlerin doğuşuna, Fırat’la Dicle’nin aşkının sırrına, Nemrut’un görkemine, Hz. İbrahim’in çilesine yakından tanıklık etmek için siz de GAP turuna çıkmaya ne dersiniz?

Bu Bahar GAP Turu Yapın

Güneydoğu Bölgesini keşfetmeye Antakya’dan başlayabilirsiniz. havayolu veya karayolu ile bölgeye ulaşımın çok rahat olduğunu göreceksiniz. Kuruluşu çok eskilere dayanan Orontes (Asi) Nehri‘nin ikiye ayırdığı şehri gezmeye eski sokaklardan başlamalısınız. Antakya‘da tüm din ve mezheplerden insanlar ve onlara ait izler taşıyan eserler var. Hac merkezlerinden biri kabul edilen ve Hıristiyanların bu ismi ilk aldıkları yer olduğu kabul edilen St. Pierre Kilisesi‘nin yanı sıra günümüzde de ibadetin devam ettiği Ortodoks ve Katolik kiliseleri görülmeye değer mekanlar. Habib Neccar Camii ise hoşgörü kentinin bir diğer sembolü. Dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olarak kabul edilen Antakya Arkeoloji Müzesi‘nde mitolojideki tanrı ve tanrıçalarla birlikte çeşitli kahramanlık ve aşk öykülerinin tasvir edildiği eserlerle karşılaşacaksınız. Buradaki geziden sonra müzenin tam karşısında bulunan ve bir zamanlar Hatay’ın meclis binası olarak kullanılan yapıyı fotoğraflamalısınız. Antakya, tarihi eserleri kadar yemekleriyle de meşhur bir kent. Özellikle Harbiye’deki restoranlarda birbirinden leziz mezeleri, tuzda pişirilmiş tavuk kebabı ve tabii ki başka hiçbir yerde bulamayacağınız künefeyi tattıktan sonra kahvenizi isterseniz kentteki butik otellerde veya şehir otellerinde içebilirsiniz.

NEFİS LEZZETLERİYLE GAZİANTEP

GAP turuSabah bölgeye has kahvaltınızı yaptıktan sonra yolculuğunuzun yönü Gaziantep’i göstermeli. Kurtuluş mücadelemizde haklı bir yere sahip kenti gezmeye kalesinden başlayın. Kenti tepeden seyrederken aynı zamanda kendi güzergâhınızı da seçin. Ama, güzergâhınız hangisi olursa olsun bakırcıları, sedefçileri, baharatçıları, çeyizlik Antep işi satan dükkanları, tarihi çarşıları mutlaka fotoğraflayın. Objektifinizi mutlaka Tuzhanı, Şırahanı, Yemişhanı, kiliseler ve eski Antep evlerine çevirin. Tahmis Kahvesi‘nde yorgunluk kahvesi söyleyin. Zeugma mozaiklerinin sergilendiği müzeyi gezmeyi ihmal etmeyin. Gaziantep, aynı zamanda bir lezzetli yemekler şehri. Hatta bir yemek müzesi bile var. Güneydoğu mutfağının en iyi örneklerine rastlayacağınız kentlerden biridir Antep. Restorasyonu başarıyla tamamlanan ve yöresel lezzetlerin en güzel örneklerini bulabileceğiniz Yemişhan‘da öğle yemeğinizi alabilirsiniz. Yuvalama, buharda pişirilmiş özel pazı dolması, leziz mezeleri yedikten sonra sıra kebaba gelecek.. Özellikle de Yenidünya Kebabı… Bölgenin en iyi ustalarının yaptığı havuç dilimi baklavasını tatmayı ihmal etmeyin. Tarihin ve lezzetin koridorlarında yaptığınız bu geziden sonra konaklamak için eski bir Antep evine ya da bölgenin misafirperverliğini hissedebileceğiniz bir otele geçebilirsiniz. Sabah kahvaltısını katmerle süsledikten sonra Nizip, Birecik üzerinden Halfeti‘ye gidin. Halfeti kayıp ve tarifi olmayan aşkların topraklarıdır. GAP projesi kapsamında bir bölümü sular altında kalan ilçede mutlaka tekne turu yapın. Bu tur, size Rumkale‘nin ihtişamını tümüyle hissettirecek.

SABRIN SINANDIĞI ŞEHİR URFA

GAP turuGAP turu güzergahını Şanlıurfa izliyor. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan Balıklı Göl, Ulu Camii, Rızvaniye Camii ve Hz. Eyüp peygamberin sabrının sınandığı makam, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmalı. Tarihi Urfa sokakları, çarşıları ve Gümrükhan gezisinden sonra tarihi, Adem ile Havva’ya kadar uzanan konik çatı evleri ile ünlü Harran’a doğru devam edin. Konaklamada tercihiniz şehir merkezinden yana olmalı. Sabah erken saatlerde kalkıp Urfalılarla birlikte kahvaltı niyetine ciğer yiyebilirsiniz.

KÜLTÜR BAŞKENTİ: MARDİN

GAP turuArtık Mezopotamya’ya yaklaştınız. İnsanlık tarihinin, dinlerin ve aşkların yerleşimi Mezopotamya… Viranşehir, Kızıltepe üzerinden Nusaybin’e ulaşacaksınız. Büyük İskender’in ordusunu sakladığı kent, Süryanilerin ilk manastırı, Suriye sınırı ve dönerken Anadolu’da Perslerden kalan en görkemli kentlerden olan Dara göreceğiniz yerler arasında. Bu kadar geziden sonra öğle yemeğini Mardin’in meşhur kaburga dolması ile süsleyin. Tabii ki Kaburgacı Selim Amca‘da. Yemekten sonra gündüz seyranlık, gece gerdanlık olarak tasvir edilen Mardin’i gezmeye başlayın. Abbaraları, Kırklar Kilisesi‘ni, Ulu Cami‘yi, Zinciriye ve Kassımiye Medreseleri‘ni mutlaka gezin. Ama yanınızdaki rehberiniz mümkünse Mardinli bir çocuk olsun. Sonrasında kendinizi Mardin’in ara sokaklarında Kürt, Türk, Süryani ya da Arap bir ailenin evine davet edilmiş ve mırranızı içerken bulacaksınız. Konaklama için kendinize Midyat’ı seçin. Midyat’ta yakınlarınıza telkâri ustalarının elinden çıkmış sanat eserleri alın. Şarap içiyorsanız mutlaka Süryani Şarabı’nın tadına bakın.

İHTİŞAMLI SURLARIYLA DİYARBAKIR

Silvan üzerinden yolunuza devam ettiğinizde ihtişamlı surları ve Kırklar Dağı ile Diyarbakır karşılayacak sizi. Kente Mardin Kapı‘dan girdiğinizde sırasıyla Keçi Burcu, Deliller Han, Zinciriye Medresesi ve Ulu Camii‘ni görün. Gezi boyunca karşınıza çıkacak evler sizi çok etkileyecek. Fakat, farklı yapı malzemeleri ile dikkat çeken Diyarbakır evlerine güzel bir örnek olan Cahit Sıtkı Tarancı Evi‘ne mutlaka özel bir zaman ayırın. Akşam yemeği için seçiminiz ya Dağ Kapı‘da ciğer yemek ya da Gazi Köşkü olsun. Konaklama için şehir otellerini kullanabilirsiniz. Sabah erken kalkıp Siverek‘e varıp Atatürk Barajı‘nı feribotla geçerek Kahta‘ya ulaşabilirsiniz. Kahta’da yemek yedikten sonra minibüslerle Kommagene Krallığı‘nın izlerini sürmeye başlayabilirsiniz. Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Arsemia gezilerinden sonra Doğu Torosların en yüksek noktasında; Nemrut Dağı‘nda yapılmış olan Kommagene Kralı Antiokos ve tanrıların heybetli sessizliği eşliğinde gün batımını seyredip otelinize dönebilirsiniz. GAP turunuz boyunca Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sırlarına vakıf olup insanların misafirperverliğini yüreğinizde hissedeceksiniz.

SULAR ALTINDA KALACAK GÖRKEM HASANKEYF

GAP turu

GAP turu rotasının olmazsa olmazıdır Hasankeyf. Yakında sular altında kalacak olan Hasankeyf’e ulaştığınızda yüzlerce mağara evi, görkemli coğrafyası ve Dicle’nin güzelliği ile karşılaşacaksınız. Dicle Nehri kıyısında kurulmuş tahtlarda yiyeceğiniz şabut balığının lezzetine inanamayacaksınız. Yemek sonrası yolunuza devam ederken bölgenin en ünlü köprüsü Malabadi Köprüsü‘nü göreceksiniz. Yapımı günümüz teknolojisi için bile zor olan bu köprünün etrafında gördüğünüz çocuklar sizi Malabadi Köprüsü’nün şarkısı ile uğurlayacak.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir