Güney İtalya’nın ‘La Dolce Vita’sı: Muhteşem Amalfi Kıyıları

Napoli’nin güneyinde yer alan Amalfi Kıyıları için dünyanın en benzersiz yerlerinden biri desek yanılmayız. Bu yüzden kendisini İtalyanca bir söz olan La Dolce Vita (tatlı hayat ) ile tanımlamak istedik. Yamaç üzerine kurulu rengarenk evlerin denizle birleştiği, her bir sokağından benzersiz kareler yakalanan, rüzgarıyla adeta bir İtalyan filminde gibi hissettiren Amalfi Kıyıları için bu yaz Güney İtalya turu planlamaya ne dersiniz?

Amalfi Kıyıları

Amalfi KıyılarıSorrento, Positano, Praiano, Amalfi, Ravello, Salerno... Sorrento Yarımadası’ndan başlayan kıyı hattı boyunca göreceğimiz muhteşem kasabaların eşlik ettiği harika manzaralara şahit olacağımız Güney İtalya’nın güzelliği karşısında hayran kalmamak elde değil. Fotoğraflarda gördüğümüz sarp yamaçlara kurulu o evleri yakından görmenin mutluluğu ile Amalfi Kıyıları’nı yakından tanımaya başlıyoruz. İtalya’nın turizm cenneti olan Amalfi Kıyıları, atmosferi ile dünya üzerindeki birçok yerden ayrılıyor. Her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Amalfi Kıyıları, orijinal yapısını korumuş ve birçok filme ev sahipliği yapmış özel bir bölge.

Tarih boyunca önemli bir liman olan Amalfi Kıyıları, dünyanın en güzel rotalarından biri olarak kabul ediliyor. Limon, üzüm ve zeytin ağaçlarının vatanı olan bu kıyılar, dünyaca ünlü İtalya likörü Limoncello’nun da doğduğu yer.

Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi

Amalfi Kıyılarıİtalya turu yapmayı düşünüyorsanız Roma, Floransa, Venedik gibi şehirleri mutlaka görün ama bizce Amalfi Kıyıları’nı asla es geçmeyin. Amalfi Kıyıları turu ile bambaşka bir İtalya’ya merhaba diyeceğinizi size garanti edebiliriz. Güney İtalya’nın sakin ve yavaş hayatı, manzaranın ve iyi yemeğin tadını çıkartmak için arayıp da bulunamayan bir gelenek. Huzurlu ve bulunduğunuz yerin tadını çıkartacağınız bir tatil için Amalfi Kıyıları’ndan daha iyi bir seçenek düşünemiyoruz.

Capri Adası

Amalfi KıyılarıSorrentine Yarımadası açıklarında, Napoli körfezinin güneyinde kalan ünlü İtalyan adası Capri Adası, Amalfi Kıyıları turuna başlarken rotaya mutlaka dahil edilmesini önerdiğimiz muazzam bir yer. İtalyanların uzun zamandır tatil yeri olarak kullandığı Capri Adası’nda Marina Piccola (küçük liman), villaların yer aldığı Tragara Belvedere‘si, denizden yükselen kayalıklar (Faraglioni), Anacapri, Mavi Grotto ve Roma İmparatorluk kalıntıları görülecek yerler arasında yer alıyor.

Sorrento

Amalfi KıyılarıLimon ağaçlarıyla çevrili, Akdeniz’in falezlerine kurulmuş enfes bir kasabadır Sorrento. Charles Dickens gibi ünlü yazarların uğrak yeri olan Sorrento’ya bir zamanlar Nietzsche de uğramış. Rengarenk restoran ve cafelerin yer aldığı Sorrento, Amalfi Kıyıları turu için konaklanacak ideal yerlerden. Pompeii Antik Kenti‘ne de oldukça yakın konumda olan Sorrento. Plajları, mükemmel denizi ve rengarenk evleri ile Amalfi Kıyıları turunda en popüler kasabalardan biri.

Positano

Amalfi KıyılarıAraba girişinin yasak olduğu, rengarenk evleri ve denize dik inişi ile ünlenmiş Positano’da fotoğraf çekmeye doyulmaz. Orta çağda bir liman ve balıkçı köyü olan Positano, yoksul bir kasaba iken 1953 yılında Harper’s Bazaar’da yayınlanan John Steinbeck’in Positano üzerine yazdığı yazı sonrası turist akına uğramaya başladı. İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan bir yerleşim bölgesi olan Positano, mağribi tarzındaki mimarisi ile ünlüdür ve şehir Sirenuse Adaları’na bakan dik yamaçlar üzerinde uzanır.

Amalfi

Amalfi KıyılarıAdını Yunan mitolojisinden almış Amalfi kasabası günümüzden bugüne kadar liman olarak önemli rol oynamış. Sorrento’dan yola çıkıp ilerlerken karşılaşılan Amalfi kasabasında görülecek yerler arasında Sant’Andrea Katedrali ve katedralin bulunduğu Flavio Gioia Meydanı yer alıyor.

Ravello

Amalfi KıyılarıDenizden 350 metre yükseklikte yer alan Ravello, denize kıyısı olmasa da büyüleyici bir manzaraya sahip. Nefes kesen manzarasıyla fotoğraf çekmek için mutlaka uğranılacak bir kasaba olan Ravello’da görülecek yeler arasında Villa Rufolo ve Villa Cimbrone’nin bahçeleri yer alıyor. Çiçekleri, palmiye ağaçları, çeşmeleri, havuzları ve heykelleri ile İtalya’nın en güzel bahçeleri arasında yer alan bu iki yerin dışında Ravello’ya gelmek için bir diğer neden ise her yıl düzenlenen Wagner Müzik Festivali oluyor.

Salerno

Amalfi KıyılarıAmalfi Kıyıları turuna devam ediyoruz ve yine bir başka güzel kasabaya merhaba diyoruz. Amalfi’den yola çıkıp Ravello’ya uğradıktan sonra yola devam edince kendimizi küçük bir yer olan Salerno’da buluyoruz. Plajları ile ünlü Salerno, daha az turistik olan bir bölge olarak İtalya’nın güneyini şenlendiriyor.

Amalfi Kıyıları’na Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İtalya’nın güneyine, Amalfi Kıyıları’na gitmek için önce Napoli’ye gidiyoruz. Eğer İtalya’nın farklı bir şehrindeyseniz Napoli’ye trenle gelmeyi de düşünebilirsiniz. Örneğin Roma üzerinden Napoli’ye trenle gelebilmek mümkün. Roma’dan Napoli’ye trenler yaklaşık 1.5 saat sonra Napoli’ye varıyor. Fakat yolculuk burada da bitmiyor. Zaten asıl olay Amalfi’ye ulaşmak. Çünkü yolun bundan sonrası için ya araba kiralamak, ya Napoli’den Sorrento’ya giden otobüsleri kullanmak, yine Napoli’den Sorrento’ya ulaşım vapura binmek ya da tren kullanmak tercih edilebilir. Fakat kıyıdaki tüm kasabaları gezebilmek için bu şekilde bir yolculuğu uzun bir süre olarak planlamak gerekir. Bu anlamda Amalfi turu ideal bir tercih olacaktır.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir