Güney Ege’nin Huzur Durağı Akyaka

Seksenli yıllara kadar kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Akyaka, uygulanan turizm stratejisiyle birlikte günümüzde Ege’nin en gözde destinasyonları arasında yer alıyor. Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle olan Akyaka, aynı zamanda Sakin Şehir Ağı’nın (Citta Slow) da üyesi.

Gökova Körfezi’nin en doğusunda, Marmaris ve Muğla arasında yer alan Akyaka, bozulmamış mimari yapısı ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini etkiliyor. Uygulanan tek tip mimari ile Akyaka’daki tüm evler, eski Ula evleri örnek alınarak, ahşap işleme ve Muğla bacaları ile iki katlı ve çiçekli bahçelerle inşa ediliyor. Bu görsel uyumluluk, yemyeşil ormanlarla bezeli dağlar ve masmavi denizle bütünlük taşıyor.

Yılın her döneminde huzurlu bir yer arayanların tercih ettiği Akyaka’da, gezilecek görülecek doğal güzelliklerin yanı sıra yapılacak çok sayıda alternatif aktivite de bulunuyor.

Akyaka’da Ne Yapılır?

Akyaka’ya gelenlerin mutlaka yapması gereken tekne turu, Azmak Çayı üzerinde gerçekleştiriliyor. Sodalı suyu nedeniyle geçmişte, burada yaşayan kadınların çamaşır yıkaması nedeniyle Kadın Azmağı olarak da adlandırılan Azmak Çayı, tam bir doğa harikası.

Derinliği 8 metre, su sıcaklığı ise 5-9 derece arasında değişen Azmak Çayı, Akyaka boyunca uzanıp Gökova Körfezi’ne dökülüyor. Suyun berraklığı nedeniyle derinlik ne kadar artarsa artsın, suyun en dibini görmek mümkün. Su altı yaşamı, yemyeşil bitkiler, su üzerinde gruplar halinde dolaşan ördekler ve çay kıyısındaki şık restoranlar, tekne turu sırasında göze ilişenler arasında. Mavi ve yeşil tonlarının uyumu ile insanı kendine hayran bırakan Azmak’ın keyfine, tekne turunun yanı sıra çay kıyısında yürüyüş yaparak ve restoranlarda yemek yiyerek de varmak mümkün.

Azmak-Cayi-Akyaka
Azmak Çayı, Akyaka

Yaz aylarında deniz-kum-güneş turizmi nedeniyle çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Akyaka’nın merkezindeki mavi bayraklı plaj, korunaklı yapısıyla tüm yaş gruplarına ve yüzme bilmeyenlere de hitap ediyor. Türkiye’nin en iyi kitesurf (uçurtma sörfü) alanları arasında gösterilen Akyaka’da merkeze 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan kitesurf alanı, sıra dışı, heyecanlı bir deneyim isteyenler için ideal.

Su sporlarından hoşlananlar için Azmak Çayı ve Gökova Körfezi boyunca paddleboard, kano, ringo ve yelken seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca Sakin Şehir Ağı’nda bulunan Akyaka’da, bisiklet ya da motosiklet kiralamak da çok yaygın.

Akyaka-Azmak
Azmak kıyısı boyunca şık restoranlar bulunuyor

Akyaka’da Ne Yenir?

Akyaka’yı ziyaret edenleri yeme-içme konusunda çok sayıda alternatif bekliyor. Gökova Körfezi’nin lezzetli balıklarının servis edildiği şık restoranlar, misafirperverlikleri ile de oldukça tatmin edici. Lahos-Lahoz veya Grida olarak adlandırılan balık, deniz ürünü sevenler için denemeye değer. Ege otları ve zeytinyağlılardan oluşan meze çeşitleri ile tavuk, köfte, et gibi seçenekler de bulunuyor. Azmak Çayı boyunca sıralanan balık ağırlıklı menü sunan restoranlar, hem çay manzarası hem de lezzetli menüleri ile popüler. Olta Balık’ta yemeğin ardından yediğim tahin helvalı krep dürümü hala unutamıyorum.

Akyaka-Tekne-Turu
Azmak Çayı’nda gerçekleştirilen turlar için plaj yakınından tekneye biniliyor

Akyaka’ya Nasıl Gidilir?

Muğla-Marmaris karayolunda, Sakar rampası üzerindeki kavşakta bulunan Akyaka’ya, Muğla merkezden yarım saatte bir dolmuş ve otobüs seferi bulunuyor. Marmaris başta olmak üzere Muğla’nın birçok ilçesinden Akyaka’ya belirli aralıklarla seferler düzenleniyor. Dalaman Havalimanı Akyaka’ya 67 km uzaklıkta. Özel araçla 1 saat süren bu güzergah için, havalimanından araç kiralama, HAVAŞ ve taksi seçenekleri bulunuyor.

Jolly Tur’un Ege’nin Saklı Köyleri Turu kapsamında bir gece konakladığım Akyaka, kolay ulaşım imkanı, bozulmamış doğası, alternatif aktivite olanakları ve etkileyici otelleri ile yılın her dönemi keyifle zaman geçirilebilecek bir destinasyon. Tüm bu güzelliklere sıcakkanlı ve yardımsever Akyakalıları da ekleyince her şey kusursuz oluyor.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

İzmirli. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü Mezunu. Muhabir, Seyahat Yazarı. Gezgintech.com Ekip Üyesi, Kesfetsek.com Kurucusu.

4 Yorum

  1. JollyTur ile heryer güzel.. muazzam seyahat hizmetleri, müthiş kaliteli ve güleryüzlü personeli bana herzaman jollytur’u tercih ettiriyor. Tatil’i jolly’den almak bir başka güzel..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir