Giresun Adası: Türkiye’nin İlk ‘Mitolojik Zamanda Yolculuk’ Seyahati

Giresun Adası, Türkiye’nin orijinal rotalarından biri. Mitolojik bir durak olan Giresun Adası, tarih boyunca birçok efsaneye tanıklık etmiş. Herkül’ün altın postu aramak için geldiği Giresun Adası, savaşçı Amazon kadınlarının erkeklerden uzak bir dünya kurarak yaşamak istemeleri üzerine kuruluyor. Bu ve nice efsaneleri ile birlikte adanın bir özelliği daha var. O da her yıl, Hz. Yusuf heykelini aramak için Yunanistan’dan seferler düzenlenmesi. İşte kültür turları arasında oldukça gizemli ve farklı bir durak olan Giresun Adası’nın 2019 yılı itibari ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydedilmesi için resmi olarak başvurusu yapıldı.

Giresun Adası

giresun adası

40.000 metrekare alana sahip olan Giresun Adası, Karadeniz’de yer alan ve 71 tür doğal otsu ve odunsu bitki türünü barındıran çok özel bir kara parçası. Giresun Adası’nda karabatak ve martılar doğal olarak ürüyor. Ada aynı zamanda göçmen kuşların da dinlenme yeri olarak biliniyor. Giresun Adası’nı ekolojik olarak değerli yapan özellikleri dışında mitolojik olarak da değerli kılan efsaneleri bulunuyor. Amazonların ve birçok kavmin yaşadığı adada mitolojik çağlara ait birçok kalıntı yer alıyor. Bu açıdan da ada, ikinci dereceden sit alanı olarak ilan edilmiştir ve 2019 yılı ile birlikte UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmak için başvurusu yapılmıştır.

Giresun Adası Efsaneleri

giresun adası

İlk ve en kuvvetli efsane adanın Amazon kadınları tarafından kurulduğu yönünde. Amazon kraliçelerinin savaş tanrısı Ares adına tapınak yaptırdıklarını ve Sinop Piskoposu Agias Phokas’ın manastırı olduğundan söz edilmektedir. Adada Alexius II zamanında yapılan sur kalıntıları, kuleler, manastır (iç kale), tarihi pişmiş toprak fıçılar ve bazı yapı temeller de bulunmaktadır. Cenevizliler ve Venedikliler tarafından gemi sığınağı olarak kullanılan Giresun Adası’nda yer alan Hamza Taşı ana tanrıça Kybele’yi temsil etmektedir. Kutsal olarak kabul edilen Hamza Taşı, bin yıllık geçmişi ile dini inançlar gereği yaşlılar için umut veren ve mistik güç kaynağı olan dilek taşı olma özelliğine de sahiptir. Her yıl 20 Mayıs’ta Uluslararası Aksu Festivali’nde düzenlenen ve soyun sürdürülmesi inancıyla yapılan Ham Taşından geçme geleneği ise Türkiye’nin farklı kültürel özelliklerini günümüze kadar taşımaktadır.

Giresun Adası Gezisi

giresun adası

Ada gezisi yapacaklara bu bölgeyi iyi bilen rehberler aracılığı ile adayı gezmelerini öneririm. Çünkü burası, tamamen efsaneler üzerine kurulmuş ve efsaneleri bilerek gezilmesi gereken bir yer. Herkül’ün ve Argonotların Altın Post Efsanesi, Kral Mitridates’in Kızı ve Çoban Hikayesi, Hz. Yusuf’un Altın Heykeli, Hamza Taşı ve Amazon Kadınları Efsanesi gibi birçok efsane ile anlamlı olan Giresun Adası’nı gezerken insan gerçekten bir mitolojik kahraman gibi hissediyor kendini.

Orta Çağ’dan kalma kalıntıları, flora ve faunası ile de önemli bir yaşam alanı olan Giresun Adası, Türkiye’nin ilk zamanda yolculuk seyahatini yapabileceğiniz tek yer olma özelliğine de sahiptir. Karadeniz turları ile Giresun’a uğradığınızda bu adayı mutlaka görmeli ve siz de zamanda yolculuğa çıkmalısınız.

Jolly ile Karadeniz turlarına katılmak için tıktık. Yorum, görüş ve sorularınız için aşağıdaki forma bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir