Gaziantep’te Ne Yenir?: Gaziantep Yemekleri İle Gurme Turu

Gaziantep yemekleri namını dünyaya duyurmuşken bir gurme turu yapmamak olmazdı. Tarihi İpek yolu üzerinde olması sebebiyle, ekonomik açıdan en gelişmiş kentlerimizden biri Gaziantep. 1918 yılında İngiliz ve Fransızlar tarafından işgal edilmesine rağmen, Antep halkının kahramanca mücadelesinden dolayı, ‘Gazi’ ünvanını almış. Zeugma Müzesi belki de Antep’te etkileneceğiniz en güzel yerlerden biri. Kültür, sanat, tarih adeta iç içe… Bir de dillere destan Gaziantep Mutfağının kendini dünyaya kanıtlamış olması ise Gaziantep için ayrı bir değer.

Gaziantep yemekleri

Gaziantep Yemekleri

Gaziantep denince ilk aklınıza ne geliyor bilmiyorum, ama benim için dillere destan Antep mutfağı gelir. Gaziantep’te çeşitli kültürlerin buluşması nedeniyle, kendine ait 252 çeşit yemek türü bulunmakta. Her Gaziantep ziyaretimde, farklı bir deneyim yaşamak ise ayrı bir zevk.

Gaziantep yemekleri

Kebap çeşitleri, köfteleri, çorbaları, tatlıları… Burada her yerden lezzet damlıyor. Aslında kilo almak istemeyenler için tehlikeli bir mutfak Antep Mutfağı.

Gaziantep yemekleri

Antep mutfağında sebzeli, ekşili, yoğurtlu, ayvalı  kuşbaşı kebabı, tike kebabı derken, 32 çeşit kebap hazırlanıyor. 15 çeşit dolma, 26 çeşit köfte, 22 çeşit helva derken bu liste uzayıp gidiyor. Yoğurt yoğun olarak Antep mutfağında kullanılmakta. Çağla aşı, öcce, mahlita köfte, yuvalama, çiğdem aşı, simit aşı, ekşili köfte, içli köfteler, çiğ köfteler, lahmacunlar ve daha neler neler…

Gaziantep yemekleri

Antep mutfağında biber, patlıcan, haylan kabağı, acur, pirpirim, fasulye, domates, bamya en çok tercih edilen sebzeler olmakla birlikte baklagiller de yanında sunulmakta.

Gaziantep yemekleri

Gaziantep’in Lezzet Durakları

Bayazhan, Sahan Şirehan, İmam Çağdaş, Çulcuoğlu, Üçler Kebap, Aşina, Halil Usta yemek için ideal restoranlardan.

Gaziantep yemekleri

Baklavacılardan bahsetmek gerekirse, Zeki İnal Antep’e gidince benim ilk uğradığım yerlerden biri. Küçücük bir dükkan olmasına rağmen, ürünleriyle ününü dünyaya kanıtlamış. Hayatımda şöbiyet tatlısını yediğim tek yer Zeki İnal… Kaymaklı ve fıstıklı olunca insanı gerçekten de büyülüyor.

Gaziantep yemekleri

Güllüoğlu, İmam Çağdaş, Yusuf Ziya fıstıklı baklavaları, kuşgözü, dolama ve kadayıfı ile sizlere sıra dışı Gaziantep lezzetleri sunuyor.

Gaziantep yemekleri

Sabah kahvaltısında katmer ile başlamadan olmaz. Katmerci Zekeriya bu işin gerçekten de erbabı. Odun ateşinde pişirilen katmerlerin lezzetini ancak tadınca anlayabilirsiniz.

Gaziantep yemekleri

Tahmis kahvesinin keyifli ortamında okkalı bir kahve ise tadılmaya değer. Ortamın güzelliği ise size ayrı bir neşe katıyor.

Gaziantep yemekleri

Antep’e gelip de Bakırcılar Çarşısı gezilmeden olmaz. Bakırcılar Çarşısında yan yana dizilmiş ustaların, birbirinden güzel ürünlerinden, evinizde kullanmak üzere alabilirsiniz. İstanbul’dan çok daha uygun ücretli olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Gaziantep yemekleri

Keyifli Tadımlar…

Jolly Tur ile Gaziantep Yöresel Tatlar turuna gitmek için tıklayınız… 

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir