GAP’tan Van’a Yolculuk

Yazının icat edildiği matematik, kimya, astronomi gibi bilimlerin doğduğu yerdir Mezopotamya. Diğer yanda neredeyse 2000 metre yükseklikteki Doğu Anadolu… Göz alabildiğine uzanan sert doğası ile insanda büyük şehirlerde karşılaşılmayan bir derinlik duygusu uyandırıyor. Kültürel açıdan Güneydoğu ve Doğu Anadolu tarihi çetin doğası, el sanatları ve yemekleri ile belki de Türkiye’nin en ilgi çekici bölgeleri.

Uygarlığın Beşiği Mezopotamya

Güneydoğu Anadolu Projesi sebebiyle GAP bölgesi olarak anılan şehirler Urfa, Adıyaman, Gaziantep, Mardin ve Batman’dır. Yukarı Mezopotamya olarak adlandırılan ve Fırat’la Dicle nehirleri arasındaki coğrafyayı kapsayan bu bölge bambaşka bir gezi deneyimi sunuyor. Fırat kıyısında kelaynak kuşlarını, Dicle kıyısında ise Hasankeyf‘i mutlaka görmeniz gerekiyor.

Urfa’ya yolunuz düştüğünde mutlaka bir sıra gecesine katılın ve yerel eğlencenin tadına varın. Orada yaşayan birine dönüşmek değil midir zaten tüm gezilerin amacı? Kart atacağınız bir yakınınız varsa da Mardin’i bekleyin! Mardin’deki PTT binası Türkiye’nin en güzel postanesi sayılıyor.

Yükseklerde ve Serin Doğu Anadolu

Doğu Anadolu epey yüksekte kalıyor, dolayısıyla da biraz serin oluyor! Çıkacağınız gezide buna uygun kıyafetler götürmeye dikkat etseniz iyi olur. Ahlat’ta bin yıldır ayakta kalmış anıtsal Selçuklu mezarları yer alıyor. Van yolunda ise muhteşem Ağrı Dağını görmek mümkün!

Van’ın tabii ki en ilgi çekici gezi noktası Van Gölü. Türkiye’nin en büyük gölü olan bu doğal yapı 1646 metre yükseklikte bulunuyor. Sodalı suyu cildi ipek gibi yapıyor. Akdamar Kilisesi de ilginç bir konumda kurulmuş. Buraya da gidip dış duvarındaki kabartmalara ve içindeki fresklere yakından bakmalısınız.

Anadolu’ya Özgü Büyüleyici Hediyelik Eşyalar

Alışveriş için ekstra bütçe ayırmanızı tavsiye ederim, zira ilgi çekici bin bir çeşit ürün satın almak isteyeceksiniz! Mesela Hatay’dan defne sabunu ya da Gaziantep’ten pek tabii Antep fıstığı! Antep’in sedef kakmaları da çok meşhur. Güzel bir tavla alabilirsiniz bu şehirden.

Mardin’de ise Süryani şarabı ve bıttım sabunu, Mardin veya Midyat’ta da gümüş telkâri takılar ilginizi çekecek. Van göçebe kültürünün hala yaşadığı bir şehir olarak halı dokumacılığında usta! Doğu Anadolu’ya özgü el halılarını buradan satın alabilirsiniz. Aman, pazarlık yapmayı ihmal etmeyin! Urfa çarşısı, çay dışında bir şey almasanız da gezmeye değer. Çarşı içinde Gümrük Han’da Arap kahvesi “mırra” içip dinlenebilirsiniz.

GAP Şehirlerinden Van’a Lezzetle Doyuran Bir Rota

Gelelim yemeklere! Acı seviyorsanız Doğu’dan başka bir yere gitmeyin. Urfa’dan acı biber isot alarak bavula yerleştirin. Antakya’da künefeyi, Antep’te fıstığı ve baklavayı muhakkak deneyin. Mardin’de ise kendine özgü pek çok lezzeti tatmanız gerekiyor. Mevsim uygunsa dünyada sadece Van Gölünde bulunan inci kefali balığını da tatmadan dönmeyin. Ne de olsa başka yerde deneme şansınız olmaz!

Rota ilginizi çektiyse Jolly Tur’un GAP’tan Van’a yolculuk turuna hemen katılmalısınız. Çünkü burada anlatılanlardan çok daha fazlası var Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir