Futbol ve Kara Kartal tutkusunun peşinde Kiev, Napoli ve Roma

Futbol dünyanın her ülkesinde insanları etkisine alan güçlü bir hipnoz. Seveni, çok seveni, kara sevdalısı, fanatiği bol… Öyle bir tutku bu zaman, mekan, iklim şartlarını gözetmeden takımınızın yanında olmak istiyorsunuz. Futbol severler gönül verdikleri takımı desteklemek için takımlarıyla beraber şehir şehir, ülke ülke seyahat ediyorlar. Bu yönüyle futbol, spor dalı oluşunun yanında kendi turizmini de yaratmış durumda. Böyle olunca içine bolca futbol sevgisi serpiştirilmiş seyahat tercihleri de öne çıkıyor.

Ülkemizin en özel ve etkili taraftar kitlesine sahip takımlarından biri olan Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi maçlarını desteklemek için Kara Kartal’a gönül verenler, Ukrayna’nın en büyük iki takımından biri olan Dinamo Kiev karşılaşmasında Kiev’de, İtalya’nın fenomen takımı Napoli karşılaşmasında takımlarının yanında olmak için de Napoli ve Roma’da olacaklar.

Futbol tutkusuyla seyahat eden taraflar için hazırlanmış maç odaklı seyahat programlarında ziyaret edilen şehirlerde kısa sürede neler yapalabilirsiniz? Kiev, Roma ve Napoli’yi  bir günde nasıl gezebilirsiniz? Bu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Beşiktaş Maç Turları için buraya tıklayabilirsiniz. 

 

Kiev’de 24 saatte görülecek yerler ve yapılacaklar

Ukrayna’nın  başkenti olan Kiev, Dinyepar Nehri etrafına kurulmuş, pek çok önemli mimari eseri bünyesinde bulunduran yemyeşil bir kent. Özellikle eğlence hayatı ve kültürel etkinlikleriyle dikkat çeken Kiev’de; gezilecek görülecek tadılacak lezzetleri bir güne sığdırmak zor olsa da sizler için mutlaka yapılması gerekenleri listeledik.

 1. Özgürlük Meydanı: Kiev’in simgesi ve merkezi olan özgürlük Meydanını ziyaret edin. Kiev simgesi olan heykeli görmeden dönmeyin.
 2. Dnjepr Nehri’nin kenarında bir kafede nefis bir kahve içerek güne başlayın.
 3. Khreschhatyk Caddesi: Kiev’in en ünlü caddelerinden olan Khreshchatyk, 1100 metre uzunluğunda şehrin en önemli caddesidir. Bu cadde de yürümeden ve alışveriş yapmadan olmaz.
 4. Dünya Savaşı Müzesi: Sovyetler Birliği’nin savaşta yaşadığı acıları, kahramanlıkları gözler önüne seren müze mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri.
 5. Golden Gate: Şehrin tarihi giriş kapısını mutlaka görün.
 6. Svetoya Sofya Katedrali: Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış, Bizans tarzı katedrali ziyaret edin.
 7. Mariyinsky Sarayı: 1750 yılında yapılmış olan saray mavi ve krem renklerden oluşur, turistlerin ve önemli resepsiyonların adresidir
 8. Ukrayna mutfağının en önemli lezzetlerinden biri olan Kievskiisimli tavuk köftesinin lezzetine bakın. Kiev denilince akla gelen diğer bir şey ise votkadır. Ukrayna Votkasının tadına bakmadan dönmeyin.
 9. Şehrin gece hayatı oldukça renklidir. Kiev’in dünyaca ünlü kulüplerine uğramadan dönmeyin.
 10. Kiev’in ünlü peynirlerinin tadına mutlaka bakın.

Kiev

Roma’da 24 saatte görülecek yerler ve yapılacaklar

Köklü ve görkemli bir tarihe sahip olan İtalya’nın büyüleyici başkenti Roma’da görülmesi gereken yerleri tek bir güne sığdırmak biliyoruz ki mümkün değil. Ama futbol tutkununuzun yanında Roma’da 1 gününüz var ise yapabileceklerinizi 10 madde düzenledik, bunları yapmadan sakın dönmeyin.

 1. Kolezyum: Roma’nın merkezinde antik Roma’nın en önemli yapılarından olan Kolezyum şehrin simgesi. Bu zamana meydan okuyan muhteşem eseri görmeden ve Romalı savaşçılar gibi giyinmiş modellerle fotoğraf çektirmeden dönmeyin.
 2. Roma Forumu:Antik Roma’nın siyaset, ticaret ve hukuk yaşamının merkezi forum şehrin bir diğer önemli gezi noktası.
 3. İspanyol Merdivenleri: Roma’yı ziyaret eden her turistin mutlaka basamaklarında oturduğu bu ünlü merdivenler, ismini hemen aşağısındaki İspanya Meydanı’ndan alıyor. Sizin de bu merdivenlerde bir fotoğrafınız olsun.
 4. Aşıklar Çeşmesi: Eğer Roma’ya tekrar gelmek istiyorsanız, mutlaka Aşıklar Çeşmesi’ne ya da orijinal ismiyle Trevi Çeşmesi’ne uğramalısınız.
 5. Pantheon: Dünyanın en iyi korunmuş antik yapılarından olan Pantheon, M.S. 126 yılında Roma tanrılarına adanmış bir tapınak olarak inşa edilip, 7. yüzyılda ise kiliseye dönüştürülmüş. Bu etkileyici yapının tavanı, dünyanın ilk kubbe şeklindeki tavanı olma özelliğini taşıyor ve halen de dünyanın en büyük kubbelerinden birisi.
 6. Vatikan: Tabi ki 1 günde gezilebilecek bir yer değil biliyoruz ama Roma sınırları içinde yer alan dünyanın en küçük devleti Vatikan olmadan Roma’da yapılacaklar listesi olmazJ
 7. Campo de’ Fiori: Gündüzleri pazaryeri olarak kullanılan meydanda taze meyve sebzelerin yanı sıra çiçek ve baharatlar da satılıyor. Uğramadan geçmeyin.
 8. Galeteria Giolitti dondurmasının tadına bakın.
 9. İtalya mutfağının simgesi olan pizza ve lazanyanın tadına bakın.
 10. İtalyan tasarımı bir ayakkabı, takı, ya da giysi almadan dönmeyin. 

Roma, İtalya

Napoli’de 24 saatte görülecek yerler ve yapılacaklar

İtalya’nın en volkanik en kendine has şehri Napoli, tarihi, mutfağı, tabi ki futbolu ile canlı ve renkli bir şehir. Beşiktaş-Napoli karşılaması öncesinde şehirde ve civarında 1 günde gezip, görebileceğiniz, tadabileceğiniz 10 şeyi sizler için derledik:

 1. Napoli Katedrali: Tarihi 4.yüzyıla dayanan ve bugünkü görünümüne 13.yüzyılda kavuşan Katedral, Neo-gotik dış cephesi, kubbeli tavanları ve antik granit kolonları ile dikkat çekici, mutlaka görülmeli.
 2. Palazzo Reale heykelleri: 17.yüzyılda inşa edilen ve 1946 yılına kadar kraliyet konutu olarak kullanılan heykeller, freskleri ve salonları ile görülmeye değer.
 3. Castel dell’Ovo: Napoli’nin simgelerinden biri olan ve kale enfes bir Napoli mazarasına sahip.
 4. Galleria Umberto I; Castel Nuovo’nun yakınında yer alıyor ve görkemli bir mimariye sahip bir çarşı.
 5. İtalya’nın ve dünyanın en tanınan opera binası San Carlo Tiyatrosu’nu mutlaka görün.
 6. Bourbon Kralları tarafından kullanılan dört saraydan biri olan Kraliyet Sarayı gösterişli duvar kabartmaları, duvar ve tavan süslemeleri, kristal avizeleri ile görsel şölen yaratıyor.
 7. Napoli, sanat galerileriyle sanatseverlerin ilgi odağında. Alfonso Artiaco, Fondazione Morra Greco, Galleria Annarumma, Galleria Umberto di Marino ve Lia Rumma ziyaret edebileceğiniz galeriler.
 8. Tarihe ve doğaya ilgi duyanlar için Vezüv yanardağı ve Pompei şehri görülmeye değer.
 9. Tabii ki pizzanın ana vatanında bol bol pizza yemeden dönmeyin.
 10. İtalya’nın enfes şaraplarının tadına bakın.

Napoli sokaklari

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir