Florida Everglades Milli Parkı

Dev pervaneli ve airboat aracımız büyük bir gürültüyle suda hızla ilerlerken aniden kalın bir su borusunu andıran Anakonda darbesiyle irkildik… Peşinde olduğu  timsah hızlı bir hareketle suda kayıp gitti, dev yılan öfkesini bizden çıkarırcasına geveze kaptanı yerinden bir metre sıçrattı.

Hayır çok şükür ki böyle bir sahne yaşamadık Everglades’te. Miami tatilimizde görmeden dönme listesinin ilk 3 sırasında olan Everglades Milli Parkı gezimizde ne anakondaları ne pitonları ne de vahşi dev timsahları bu kadar yakından görmedik. Gördüklerimiz daha mülayim ve daha ufak tefek yılancıklar ve timsahcıklar oldu.

    florida-everglades_uzaydan

Zaten bu Güney Florida dediğin kevgir gibi bir yer. Tüm Miaimi, Fort Laduade bölgesi ufacık göller arasındaki kara parçacıklarına kurulu şahane evlerden oluşmuş. E iklim, doğa ve denizi bu kadar harika olunca arada bir eve timsah veya piton kaçması idare edilebilir bir kusur artık canım.

Efendim bu Everglades National Park denen yer Floridanın güneyinde önceleri bataklık sanıp kurutulmak istenen sonra da ev sahibi olduğu yüzlerce tropik bitki ve yılan, kuş, puma, timsah, iguana ve balık türü ile kıymeti anlaşılmış yaklaşık 9000 kmlik dev bir sulak alan. Üstelik yılda yaklaşık 1 milyon turist çekiyor

Dediğim gibi biz dev anakondaları ve pitonları, üst üste kaynaşan vahşi ‘aligator’ları doğal ortamlarında göremedik. Mevsim biraz serin saat biraz geçti. Siz giderseniz daha yaz aylarında veya öğle saatlerinde gidin ki güneşlenmek için karaya çıkan timsah ağababalarını görebilesiniz. Aligator ve Krokodil arasında fark ne derseniz aligatorler biraz daha kısa daha ufak tefek ve tuzlu suda yaşayabiliyor.

piton

40 dakika mangrow ağaçlarının, sawgrass denen tırtıklı otlar, nilüferimsi bitkiler iguanalar, timsah ve yüzlerce değişik canlı türünün olduğu nehir kollarında dolaştıktan sonra bindiğiniz istasyonda timsahlarla ufak bir gösteri yapıyor abiler. Dediklerine göre bunlar doğadan yakalanmamış evlerde şehirlerde filan bulunup öldürülmeden burada tutulmuşlarmış. Burada sevimli yılanları ve minik yavru timsahları da elleme mıncırma şansınız olabiliyor. (Yemekten önce ellerinizi yıkamayı unutmayın!) Son olarak oradaki hediye standından sevdiklerinize ufak sevimli hediyelikler almayı unutmayın elbette.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir