Film Gibi Bir Gezi İçin Dubrovnik

Dubrovnik’e girdiğinizde kendinizi Ortaçağ Avrupa’sında geçen bir filmde gibi hissedeceksiniz.  Duvarlar içine kurulmuş bu güzel kentin Eski şehir bölgesi denize yakınlığı, muhteşem doğası ve tarihi yapıları ile sizi kendine hayran bırakacak özelliktedir. Herkesin ömründe bir kez Dubrovnik turlarına katılması gerekir.

Sizi surlar içine kurulmuş hiç bozulmamış bir şehir karşılayacak. Pile, Ploce, Peskarija ve Ponta kapılarından sur içine girebilirsiniz. Hangi kapıdan girerseniz girin dar ve samimi sokakları, çeşmeleri, kuleleri, manastırları, sarayları ile nostaljik bir şehir karşılayacak sizleri.

Nostaljiyi seven çiftler için de Dubrovnik harika bir balayı macerasına da dönüşebilir. Hatırlatmadan geçmeyeyim.

Gezilecek Yerler

Şehrin en ünlü caddesi Stradun Caddesi ile şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Şehirde gerçekleşecek pek çok kutlama ve tören bu caddede yapılmaktadır. Bu caddeyi ağır ağır tadına vararak arşınlamanızı tavsiye ederiz.

Stradun Caddesi’nin sonunda Dubrovnik Eski Şehir Meydanı sizi karşılayacaktır. Meydandaki Orlando Sütunu hemen dikkatinizi çekecektir. Şehrin en önemli sembollerinden olan bu sütun festivallerin de açılış ve kapanış sembolü olarak kullanılmaktadır.

Meydanda mimari yapısı ile dikkatinizi çekecek Onofrio Çeşmesi şehirde ilk su tesisatını kuran Onofrio della Cava anısına inşa edilmiş olup sıcak yaz günlerinde bu çeşmeden su içmek için epey sıra bekleyebilirsiniz.

Onofrio Çeşmesi, Dubrovnik

Balkan turları kapsamında gezilecek yerleri bir hayli keyif veren Dubrovnik şehrinde bir diğer durağınız Fransisken Manastırı olmalıdır. Gotik mimari yapısıyla sizi etkileyecek olan bu manastırın içinde bir müze ve kütüphane karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bölgenin en eski eczanesi de bu manastırın içinde bulunmaktadır.

Şehirde görmeniz gereken bir diğer yapı da Dubrovnik Şehir Çan Kulesi’dir. Kulenin üstünde Maro ve Baro adı verilen heykeller saat başı çıkarlar. Bu gösteriyi görmelisiniz.

Dubrovnik’te gezilecek yerler listesine mutlaka almanız gereken bir diğer önemli mekân ise Rektör Sarayı’dır.  Dubrovnik’in en eski yapılarından olan bu saray şu an müze olarak hizmet vermektedir.

Dubrovnik’te kesin kes yapmanız gereken bir şey de teleferik turu olmalı. Şehrin üstten tüm ihtişamıyla, surların muhteşem görüntüsü ile izlemeli ve fotoğraflamalısınız.

Dubrovnik teleferik

Dubrovnik tekne turları ile de keyfi çıkarılacak bir şehirdir. Tekne turları ile Dalmaçya Kıyıları’ndaki adaları gezme şansını kesinlikle yakalamalısınız.

Nerede Kalınır?

Dubrovnik’te her keseye uygun konaklayacak yer bulmak mümkündür. Özellikle Eski Şehir Bölgesi’nde ve kıyı kesimlerde çok güzel size uygun oteller bulabilirsiniz. Oteller dışında burada evlerinin odalarını kiraya veren insanlar da epey çoktur. Eğer oteller de boş yer bulamazsanız bunu da değerlendirebilirsiniz. Ama ben otel bulma, seçme gibi şeylerle uğraşamam diyorsanız direkt Jolly Tur’un Dubrovnik turlarına hemen göz atın derim.

Ne Yenir?

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi Dubrovnik’in de yemekleri bir efsanedir. Adriyatik Denizine kıyısı olması yemeklerde bolca deniz ürünü kullanılmasına da vesile olmuştur. Bunun yanında cevapi‘yi kesinlikle denemelisiniz. Klasik köfteden çok başka bir tadı var.

Dubrovnik'te Ne Yenir?

Dubrovnik deniz ürünleri ve et yemeklerinde olduğu kadar tatlılarında da iddialı. Özellikle dondurması efsane diyebilirim. Bunun yanında fritters ve rozata denilen tatlıları da deneyin derim.

Balkanların en güzel şehirlerinden Dubrovnik’in nostaljik Ortaçağ havasını yaşamak samimi sokaklarının tadını çıkarmak istiyorsanız bir an önce tur planlarınızı yapın bence.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir