Dubrovnik Turu Yapacaklar İçin Bilgiler: Dubrovnik Oteller, Gezi ve Yemek Notları

Dubrovnik bir film platosunu andırıyor dersek hata etmeyiz. Zira bu kente girdiğinizde kendinizi ortaçağ Avrupa’sında geçen bir filmde hissedeceksiniz. Duvarlar içine kurulmuş bu güzel kentin eski şehir bölgesi denize yakınlığı, muhteşem doğası ve tarihi yapıları ile sizi kendine hayran bırakacak. Hırvatistan turu yapacakların es geçmeyeceği güzellikteki bu kent için yola çıkmaya hazır mısınız?

Dubrovnik

DubrovnikEğer bu yaz Dubrovnik turu yapacaksanız ihtiyacınız olan bilgileri bu yazıda topladık. Surlar içine kurulmuş ve hiç bozulmamış bu şehre Pile, Ploce, Peskarija ve Ponta kapılarından sur içine girip merhaba diyebilirsiniz. Hangi kapıdan girerseniz girin dar ve sevimli sokakları, çeşmeleri, kuleleri, manastırları, sarayları ile nostaljik bir şehir karşılayacak sizleri.

Dubrovnik Neresi?

blankHırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan ve Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleri ile ünlü olan bu kent, Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında büyük hasarlar aldı. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile eski görünümünü kazanmaya başlayan kent UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.

Dubrovnik Vizesi

DubrovnikGelelim çok sorulan bir soruya; Dubrovnik vizesi nasıl alınır? Baştan söyleyelim, bu güzel kente gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Vizeli Avrupa ülkelerinden biri olan ve 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesine dahil edilen Hırvatistan için alınacak Hırvatistan vizesi için Türkiye Cumhuriyeti Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Kırmızı pasaport sahibi kişiler, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hırvatistan vizesisi almıyor. Hırvatistan vizesi, Schengen vizesi değildir fakat schengen vizesi ile Hırvatistan’ a giriş yapabilmek mümkün. Jolly ile vize işlemlerini hızlıca ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirerek, Hırvatistan turuna çıkabilirsiniz.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlü olan şehri gezmeye başlamaya hazır mıyız? İşte bu Orta Çağ kentinin mutlaka görülmesi gereken yerleri.

Stradun Caddesi

Şehrin en ünlü caddesi Stradun Caddesi ile gezimize başlıyoruz. Şehirde gerçekleşecek pek çok kutlama ve tören bu caddede yapılmaktadır. Bu caddeyi ağır ağır tadına vararak arşınlamanızı tavsiye ederiz.

Eski Şehir Meydanı

Stradun Caddesi’nin sonunda Dubrovnik Eski Şehir Meydanı sizi karşılayacaktır. Meydandaki Orlando Sütunu hemen dikkatinizi çekecektir. Şehrin en önemli sembollerinden olan bu sütun festivallerin de açılış ve kapanış sembolü olarak kullanılmaktadır.

Onofrio Çeşmesi

Meydanda mimari yapısı ile dikkatinizi çekecek Onofrio Çeşmesi şehirde ilk su tesisatını kuran Onofrio della Cava anısına inşa edilmiş olup sıcak yaz günlerinde bu çeşmeden su içmek için epey sıra bekleyebilirsiniz.

Dubrovnik

Fransisken Manastırı

Balkan turları kapsamında gezilecek yerleri bir hayli keyif veren Dubrovnik şehrinde bir diğer durağınız Fransisken Manastırı olmalıdır. Gotik mimari yapısıyla sizi etkileyecek olan bu manastırın içinde bir müze ve kütüphane karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bölgenin en eski eczanesi de bu manastırın içinde bulunmaktadır.

Çan Kulesi

Şehirde görmeniz gereken bir diğer yapı da Dubrovnik Şehir Çan Kulesi’dir. Kulenin üstünde Maro ve Baro adı verilen heykeller saat başı çıkarlar. Bu gösteriyi görmelisiniz.

Rektör Sarayı

Dubrovnik’te gezilecek yerler listesine mutlaka almanız gereken bir diğer önemli mekân ise Rektör Sarayı’dır.  Kentin en eski yapılarından olan bu saray şu an müze olarak hizmet vermektedir.

Dubrovnik’te kesin kes yapmanız gereken bir şey de teleferik turu olmalı. Şehrin üstten tüm ihtişamıyla, surların muhteşem görüntüsü ile izlemeli ve fotoğraflamalısınız.

Dubrovnik

Dubrovnik Otelleri

Şanslıyız çünkü burada her keseye uygun konaklayacak yer bulmak mümkündür. Özellikle Eski Şehir Bölgesi’nde ve kıyı kesimlerde çok güzel size uygun oteller bulabilirsiniz. Oteller dışında burada evlerinin odalarını kiraya veren insanlar da epey çoktur. Eğer oteller de boş yer bulamazsanız bunu da değerlendirebilirsiniz.

Dubrovnik’te Ne Yenir?

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi bu kentin de yemeklerinin tadına doyum olmaz. Adriyatik Denizine kıyısı olması yemeklerde bolca deniz ürünü kullanılmasına da vesile olmuştur. Bunun yanında cevapi‘yi kesinlikle denemelisiniz. Klasik köfteden çok başka bir tadı var.

Dubrovnik

Bu şehir, deniz ürünleri ve et yemeklerinde olduğu kadar tatlılarında da iddialı. Özellikle dondurması efsane diyebilirim. Bunun yanında fritters ve rozata denilen tatlıları da deneyin derim.

Jolly İle Balkan Turlarına Katılmak İçin Tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir