Dubrovnik Turu Yapacaklar İçin Bilgiler: Dubrovnik Oteller, Gezi ve Yemek Notları

Dubrovnik bir film platosunu andırıyor dersek hata etmeyiz. Zira bu kente girdiğinizde kendinizi ortaçağ Avrupa’sında geçen bir filmde hissedeceksiniz. Duvarlar içine kurulmuş bu güzel kentin eski şehir bölgesi denize yakınlığı, muhteşem doğası ve tarihi yapıları ile sizi kendine hayran bırakacak. Hırvatistan turu yapacakların es geçmeyeceği güzellikteki bu kent için yola çıkmaya hazır mısınız?

Dubrovnik

DubrovnikEğer bu yaz Dubrovnik turu yapacaksanız ihtiyacınız olan bilgileri bu yazıda topladık. Surlar içine kurulmuş ve hiç bozulmamış bu şehre Pile, Ploce, Peskarija ve Ponta kapılarından sur içine girip merhaba diyebilirsiniz. Hangi kapıdan girerseniz girin dar ve sevimli sokakları, çeşmeleri, kuleleri, manastırları, sarayları ile nostaljik bir şehir karşılayacak sizleri.

Dubrovnik Neresi?

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan ve Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleri ile ünlü olan bu kent, Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında büyük hasarlar aldı. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile eski görünümünü kazanmaya başlayan kent UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi.

Dubrovnik Vizesi

DubrovnikGelelim çok sorulan bir soruya; Dubrovnik vizesi nasıl alınır? Baştan söyleyelim, bu güzel kente gitmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekiyor. Vizeli Avrupa ülkelerinden biri olan ve 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesine dahil edilen Hırvatistan için alınacak Hırvatistan vizesi için Türkiye Cumhuriyeti Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Kırmızı pasaport sahibi kişiler, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Hırvatistan vizesisi almıyor. Hırvatistan vizesi, Schengen vizesi değildir fakat schengen vizesi ile Hırvatistan’ a giriş yapabilmek mümkün. Jolly ile vize işlemlerini hızlıca ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirerek, Hırvatistan turuna çıkabilirsiniz.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlü olan şehri gezmeye başlamaya hazır mıyız? İşte bu Orta Çağ kentinin mutlaka görülmesi gereken yerleri.

Stradun Caddesi

Şehrin en ünlü caddesi Stradun Caddesi ile gezimize başlıyoruz. Şehirde gerçekleşecek pek çok kutlama ve tören bu caddede yapılmaktadır. Bu caddeyi ağır ağır tadına vararak arşınlamanızı tavsiye ederiz.

Eski Şehir Meydanı

Stradun Caddesi’nin sonunda Dubrovnik Eski Şehir Meydanı sizi karşılayacaktır. Meydandaki Orlando Sütunu hemen dikkatinizi çekecektir. Şehrin en önemli sembollerinden olan bu sütun festivallerin de açılış ve kapanış sembolü olarak kullanılmaktadır.

Onofrio Çeşmesi

Meydanda mimari yapısı ile dikkatinizi çekecek Onofrio Çeşmesi şehirde ilk su tesisatını kuran Onofrio della Cava anısına inşa edilmiş olup sıcak yaz günlerinde bu çeşmeden su içmek için epey sıra bekleyebilirsiniz.

Dubrovnik

Fransisken Manastırı

Balkan turları kapsamında gezilecek yerleri bir hayli keyif veren Dubrovnik şehrinde bir diğer durağınız Fransisken Manastırı olmalıdır. Gotik mimari yapısıyla sizi etkileyecek olan bu manastırın içinde bir müze ve kütüphane karşınıza çıkacaktır. Ayrıca bölgenin en eski eczanesi de bu manastırın içinde bulunmaktadır.

Çan Kulesi

Şehirde görmeniz gereken bir diğer yapı da Dubrovnik Şehir Çan Kulesi’dir. Kulenin üstünde Maro ve Baro adı verilen heykeller saat başı çıkarlar. Bu gösteriyi görmelisiniz.

Rektör Sarayı

Dubrovnik’te gezilecek yerler listesine mutlaka almanız gereken bir diğer önemli mekân ise Rektör Sarayı’dır.  Kentin en eski yapılarından olan bu saray şu an müze olarak hizmet vermektedir.

Dubrovnik’te kesin kes yapmanız gereken bir şey de teleferik turu olmalı. Şehrin üstten tüm ihtişamıyla, surların muhteşem görüntüsü ile izlemeli ve fotoğraflamalısınız.

Dubrovnik

Dubrovnik Otelleri

Şanslıyız çünkü burada her keseye uygun konaklayacak yer bulmak mümkündür. Özellikle Eski Şehir Bölgesi’nde ve kıyı kesimlerde çok güzel size uygun oteller bulabilirsiniz. Oteller dışında burada evlerinin odalarını kiraya veren insanlar da epey çoktur. Eğer oteller de boş yer bulamazsanız bunu da değerlendirebilirsiniz.

Dubrovnik’te Ne Yenir?

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi bu kentin de yemeklerinin tadına doyum olmaz. Adriyatik Denizine kıyısı olması yemeklerde bolca deniz ürünü kullanılmasına da vesile olmuştur. Bunun yanında cevapi‘yi kesinlikle denemelisiniz. Klasik köfteden çok başka bir tadı var.

Dubrovnik

Bu şehir, deniz ürünleri ve et yemeklerinde olduğu kadar tatlılarında da iddialı. Özellikle dondurması efsane diyebilirim. Bunun yanında fritters ve rozata denilen tatlıları da deneyin derim.

Jolly İle Balkan Turlarına Katılmak İçin Tıkla!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir