Festival Turları: 2019’da Kaçırmamanız Gereken 5 Muhteşem Festival

Türkiye’nin renklerini keşfetmeye hazır mısınız? Cevabınız evetse bu yıl da birbirinden güzel festival rotalarına doğru yolculuk etmek için renkli, cümbüşü bol, yemeli içmeli, muhteşem fotoğraflar çekmeli, eğlenmeli ve gezmeli birbirinden güzel beş festivali yazdım. Festival turları ile hem karnaval coşkusu yaşamak hem de kültür gezisi yapmak isteyenler aşağıdaki beş festivali şimdiden takvimlerine not etsinler.

Festival Turları

Doğasıyla, kültürüyle ve tarihiyle her şehrinden, her köyünden zenginlik taşan Türkiye’nin dört bir yanında birbirinden eğlenceli festivaller düzenleniyor. Festival turları ile yörelerin kültürünü, yemeğini, insanını tanıma şansı elde ederken kendi bilgi birikiminize de bir dolu yenilik katacaksınız. Bu yüzden şimdiden festival rotanızı hazırlayın ve aşağıdaki festival turlarına katılın. Festival zamanını kaçırmayın…

Datça Badem Çiçeği Festivali

Festival turları

Festival turları içerisinde güzel renklere sahip bir festival var. Datça Badem Çiçeği Festivali… 8-10 Şubat 2019 tarihleri arasında ikinci kez düzenlenecek olan Datça Badem Çiçeği Festivali renkli ve eğlenceli görüntüleriyle yapıldığı ilk yıl oldukça ilgi görmüştü. İkinci yılında da Datça festival severlerle dolup taşacak. Datça Badem Çiçeği Festivali dolu dolu bir programa sahip. Datça merkezde ve Palamutbükü panayır alanlarında gerçekleşecek festivalde el emeği ürünler ve hediyelik eşya stantları, badem ürünleri ve yöresel yemek satışları, çocuk ve yetişkinlere yönelik renkli ve yaratıcı workshoplar, Datça’ya özgü dans gösterileri ve sahne performansları gibi birçok farklı etkinlik ve ürün yer alacak. Dans gösterileri, konserlerin de yer aldığı Datça Badem Çiçeği Festivali’ne festival turları kapsamında gidebilir Datça’nın gezilecek yerlerini de gezme imkanı bulabilirsiniz.

Hazır buraya kadar gelmişken Ege ve Akdeniz’i aynı anda görebileceğimiz Balıkaşıran’ı, Eski Datça’nın taş sokaklarını, ünlü şair Can Yücel’in evini ve yine Can Baba’nın sağlığında her gün gittiği Orhan’ın Köy Kahvesi’ni mutlaka görmelisiniz. Datça Badem Çiçeği Festivali’ne giden herkesin eli boş dönmesine de gönlüm razı olmaz elbette. Festivalin hakkını verin ve dünyaca ünlü Datça bademlerinden hem kendinize hem sevdiklerinize hediye alın.

Alaçatı Ot Festivali

Festival turları

Türkiye’nin festival rotalarından biri artık bir klasik olan Alaçatı Ot Festivali. Her yıl büyük coşkuyla kutlanan ve Türkiye’nin en çok ilgi gören festivallerinden biri olan Alaçatı Ot Festivali, 5-8 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. İzmir’in tatil cenneti Alaçatı’da düzenlenen Alaçatı Ot Festivali oldukça renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Her yıl farklı temalarla düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nin bu yılki teması ise “Sarmaşık/Kuşkonmaz” olacak. Türkiye’nin en önemli festivalleri arasına adını altın harflerle yazdıran Alaçatı Ot Festivali’nde hem birbirinden lezzetli ve farklı otlar keşfediyor, hem de bu otlarla nasıl yemek yapabileceğinizi öğreniyorsunuz. Tabii Alaçatı’yı ve Çeşme’yi gezmek de cabası. Alaçatı Ot Festivali turları bu nedenle oldukça talep görüyor ve hem uçak hem otobüs hem de turlar çok çabuk bir şekilde doluyor. Diyeceğim, nisan ayı gelmeden planınızı yapın ve Alaçatı Ot Fesitval’ine kafanız rahat gidin.

Adana Portakal Çiçeği Festivali

Aman Adanalı canım Adanalı diyenlerin festivali başlıyor. Adana Portakal Çiçeği Festivali, kebabıyla ve şalgamıyla bir dünya markası olan Adana’nın göz bebeği. Türkiye’nin festival rotalarından biri olan Adana Portakal Çiçeği Festivali 2013 yılından beri Adana’da, portakal çiçeği kokusunun en yoğun hissedildiği nisan ayının başında sivil inisiyatifle gerçekleştirilen bir sokak karnavalı. Ayrıca Türkiye’nin ilk karnavalı olma özelliğine de sahip. “Nisan’da Adana’da” sloganıyla, kalabalıklar eşliğinde kutlanan Adana Portakal Çiçeği Festivali’nde Venedik atmosferini yaşatan maskeli ve kostümlü kortej, dans gösterileri, ünlü sanatçıların konserleri program detaylarında yer alıyor. Elbette Adana’ya kadar gelmişken kebap olsun ciğer olsun yenmeden dönülmez. Festival turları ile Adana’ya gidecek olan herkese yanınıza mide ilacı almayı unutmayın diyorum. Bir dost…

Konya Lale Festivali

Konya’da bir güzel festival var. Lale Festivali… Konya’nın tarihi güzellikleri ile çevrili rengarenk laleleri hala görmediyseniz festival rotanıza mutlaka dahil etmelisiniz. Hollanda’nın meşhur lale tarlaları varsa Konya’nın da renkli lale bahçeleri ve lale festivali var. Üstelik festival turları ile gittiğinizde tarihi Sille Köyü, Karatay Medresesi ve Mevlâna Celaleddin-i Rumi’nin Türbesi gibi önemli durakları da görmüş olacaksınız. Konya Lale Festivali ile lale bahçelerini gezecek, renkli renkli fotoğraflar çekeceksiniz. Konya’daki lale bahçesi tam 300 dekar büyüklükte ve burada 80 çeşit lale üretiliyor. Doğa ve fotoğraf tutkunları için Konya Lale Festivali kaçırılmayacak bir görsel şölen oluyor. Türkiye’deki lalelerin yüzde 97’si Konya’da üretiliyor ve üretilen bu laleler hem yurt içine hem yurt dışına gönderiliyor.

Lavanta Bahçeleri Festivali

Isparta’nın nesi meşhur dediğimde aklınıza ilk gelen gül mü oluyor? Haklısınız, Isparta gülleri dünyaca ünlü. Ama sadece gülleri meşhur değil bu şehrin. Tıpkı Aix en Provence toprakları gibi lavantaları ile de ünlü Isparta. Fransız lavantalarına benzeyen muhteşem bahçeler Anadolu topraklarında da bulunuyor ve lavanta ile yapılan ürünler dünyaya ihraç ediliyor. Elbette bu güzelliği herkes duysun ve kıymeti bilinsin diye de Lavanta Festivali de yapılıyor Isparta’da. Isparta’nın lavanta bahçeleri ile ünlü Kuyucak Köyü’nde yetiştirilen lavantalar Isparta’dan çıkıyor ve dünya ile buluşuyor. Peki Isparta, lavantaları ile nasıl bu kadar ünlendi ve Lavanta Festivali nasıl her yıl bunca turiste ev sahipliği yapmaya başladı. Türkiye üretiminin % 93’ünü karşılan Kuyucak lavantalarının sezonu ağustosun son haftası oluyor.

Jolly ile festival turu hayatınıza renk katsın. Festival fırsatlarını kaçırmamak, soru ve yorumlarınızı iletmek için form üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir