Evcil Hayvan ile Tatile Çıkmak

Köpeğim Olmadan Asla!

“O köpek değil bir kere, o benim çocuğum!” Hayatım boyunca kim bilir kaç kere bu cümleyi kurdum. Bazıları benimle empati kuramıyor evet. Bir kedinin veya bir köpeğin hayatımızdaki yerini anlamıyorlar. Oysa çocukluğundan bu yana kedi ve köpek ile bir arada olanların, hatta daha küçük şehirlerde, köylerde Heidi gibi atlarla, tavuklarla iç içe bir yaşam sürmüşlerin büyük şehirlerde de bu dostları ile yaşamak istemesi çok normal.

Bütün sene çalış, küçük beyaz kutularda işe git, gel. Trafikte saatlerini geçirdiğin zamanlarda, tampon tampona trafikte, fren gaz ikilisi haşır neşir ol ve o sana bir ayak nasırı ve sinir stres olarak geri dönsün. Patronunu, eşini, çocuğunu, öğretmenini, ödenecek faturaları uzayan hiç bitmeyen o listeyi saymıyorum bile. Ama o bütün günün sonunda seni kapıda karşılayan küçük sevimli bir yaratığın varlığını bilmek harika değil mi? Sanki seni yıllardır görmüyormuş gibi her gün aynı tepkiyi verecek. Ve her gün tıpkı “Bugün Aslında Dündü” filmi gibi bildiğiniz bir hikayeyi yaşayacaksınız. Biliyorsunuz ki onun varlığı bile kalbinizi yumuşatacak, sabah erken kalktığı için dünyaya yakaran o insandan geriye bir şey kalmadı artık!

Benimle Oynar mısın?

Şüphesiz besin piramidinin en üstünde kedi ve köpek yer alıyor. Sırtını, karnını kaşıtacak, aç mısın tok musun sana sormadan oyuncağını ağzında getirecek ve oyun oynamak isteyecek.

Onunla geçirdiğiniz vakit her şeye bedel, çünkü onlar her zaman yeni doğmuş bebek saflığında. Siz de o vakitlerde köpekle köpek, kedi ile kedi oluyorsunuz adeta. Hiçbir şeyin önemi olmadığı anlar o anlar. Saatlerce bir topak ile oynayacak, çünkü milyonlar verip aldığınız tırmık tahtasında değil sizin eski püskü kazağınızda tırnaklarını bileyecek. Karnınıza gerinip masaj yapacak, bacaklarınızın arasından süzüle süzüle geçecek ve onu ne zaman besleyeceğinizi hatırlatacaklar size. Televizyonun önünde tam da görüş alanınızı kapatacak şekilde biblo gibi duracak. Benimle oyna, beni sev, beni besle… Biliyorsun sana iyi geliyorum. Sonsuz haklılar…

Bir Protesto Şekli Olarak Hav Hav, Miyaaaavvv!

Tüm yıl çalıştınız, sonunda erken rezervasyonla patronunuzdan bu konuda bir toplantı koparmayı başardınız. İşlerin en yoğun olduğu dönemde üstelik, iş arkadaşlarınızın da tatile çıkmayı düşündüğü bir dönemde bu ne cüret demedi, bir de size izin verdi. Harika! Artık nur topu gibi bir tatil izniniz var. Peki tatilde küçük dostunuzu nasıl geride bırakacaksınız ki? Bırakın bir gün bile ayrı kalmayı bir hafta nasıl ayrı kalacaksınız.

Yurt içinde özellikle büyük şehirlerde birçok büyük kedi köpek oteli olduğunu biliyorum.  Ancak yine de ondan ayrı kalmak istemiyorum. Kumsalda onunla frizbi oynayacağız, akşam yemeklerinde yanımda oturacak ki, denizde yüzecek, kumları birlikte eşeleyeceğiz. Onunla birlikte çektireceğim fotoğrafların en az bir 50 beğenisi var Instagram’da. Neden bu hatıralardan uzak kalayım? Bu konuyu o kadar çok enine boyuna düşündüm ve araştırdım. Bu kadar araştırma yapmışken öğrendiklerimi yazıya dökeyim ve benim durumumda kalan insanlara rehber olsun dedim. İşte benim araştırdıklarım ve tavsiyelerim:

Evcil Hayvanınla Tatile Çıkmadan Önce…

Evcil hayvanınla kalacağın yeri mutlaka önceden ayırtmanı öneririm. Otele ya da pansiyona gidip evcil hayvan kabul etmediğini öğrenip kapıdan dönmek hiç de hoş olmuyor.

Tabii bir de evcil hayvan kabul eden otelleri araştırıp bulmak gibi bir sorunun var. Genelde bu özelliğe sahip kısıtlı otel var, ama Jolly Tur Evcil Hayvan Dostu Oteller kategorisinde bu tarz otelleri bir araya getirdi. Bu kategoriden dilediğin destinasyonda ve dilediğin özellikte oteli seçebilirsin.

Jolly Tur’un Evcil Hayvan Dostu Otellerini incelemek için tıkla!

Hayvan dostu bir otelde konaklamanın en güzel avantajı gece bol gürültülü mekanlara giderken evcil hayvanını gönül rahatlığıyla odanda bırakabilmendir. Genelde bu tarz otellerin işletmecileri ve çalışanları da hayvan sever oluyor. Böyle bir hizmetleri olmamasına rağmen evcil hayvanına göz kulak olabilirler.

Evcil Hayvan Dostu otellerin bir diğer avantajı odanı evcil hayvanına göre seçebilme güzelliğidir. Çok hareketli ve gürültülü bir evcil hayvana sahipsen balkonlu ve giriş kat bir oda çok elverişli olmayabilir. İlla balkonlu bir odada kalmak istersen de parmaklıklı bir balkon yerine beton korkuluklu bir balkon tercih edebilirsin.

Evcil Hayvan Pansiyon ve Otelleri

Çok zorda kalmadıkça kim evcil hayvanını bu pansiyon ve otellere bırakmak ister ki… Özellikle evcil hayvan pansiyonları, hayvanları kafeslerde misafir ettiği için pek de hoş sayılmaz. Fakat son dönemde çıkan evcil hayvan otelleri ev konforu ve lüksü yaşattığından bir nebze daha kabul edilebilir. Yine de sen ya da güvendiğin bir insanın hayvanına bakması en güzeli.

Evcil Hayvan ile Tatildeyken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Evcil hayvanın bulunduğu odanın ya da arabanın ısısına dikkat edin. Hayvanlar özellikle ısıya bizden çok daha fazla duyarlılar. Bizim rahatlıkla oturabildiğimiz ısılar onlara çok yüksek gelebilir.
  • Bir de yazın sıcağında köpeğinizi arabada çok uzun süre bırakmamaya özen gösterin.
  • Evcil hayvana dışarıda et türü yiyecekler verirken dikkat edin. Ete gelen arılar hayvanı sokup alerjik reaksiyon yaratabilir. Mümkünse et türü yiyecekleri kapalı mekanda verin.
  • Arı sokması gibi durumlarda yaşanacak alerjik reaksiyonlara karşı muhakkak veterinere götürün.
  • Güneş altında uzun süre bırakmamaya dikkat edin.
  • Sahilde bulunan deniz kabuğu, deniz kestanesi ya da cam gibi cisimler hayvana zarar verebilir. Bu gibi durumlara karşı yanında küçük bir ilk yardım çantası taşıyabilirsin.

Ürünle İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

  1. bence harika ve eglenceli bir fikir insanın sevdıgı deger verdıgı bir evcıl hayvan ile tatıle çıkmak bızım kulturumuzde pek yok ama aslında yanlıs ön yargılı olmamak gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir