Eşsiz bir deneyim: Ata binmek

Uzun zamandır aklımdaydı, ata binmek. Daha önce hiç binmediğim için yapabileceğimi sanmıyordum açıkçası. Sonra şehir fırsatlarına bakarken Safari Atçılık’ı gördüm ve arayıp bilgi aldım, internetten almama gerek kalmadan sahibi Hakan Bey yardımcı oldu ve yağmurdur çamurdur kıştır demeden rezervasyon yaptırdık. Safari Atçılık, Ankara Akyurt’ta Güzelhisar Köyü’nde bulunuyor. Şehir merkezinden yaklaşık 30-35 km uzaklıkta.

Burayı seçmemin nedeni ise ata doğal parkurda binecek olmamızdı, başka birçok yer sizi bir sahanın etrafında dolaştırıyor. Safari Atçılık’ta ise köy yolunda ata biniyorsunuz.

Vardığımızda bizi baba-oğul iki kişi karşıladı çiftlikte, atlara onlar bakıyormuş. İçeride köpekler, horozlar, tavuklar, ne ararsanız var.

Köpekler o kadar cana yakın ki peşinizden ayrılmıyorlar:)
Biraz oturup dinlendikten sonra atların yanına gittik. Ben ismi Tarçın olan bir Türk atına bindim, arkadaşım ise Gümüş isimli Arap atına. Atlara kiloya göre bindiriyorlarmış, benim bindiğim at biraz daha küçüktü; arkadaşımın bindiği ise ona göre daha büyüktü. İlk kez bineceğim diye korkmayın, biz de ilk kez bindik, gereken her şeyi anlatıyorlar.

Parkurumuz 2km gidiş 2km geliş toplam 4km idi, 1 saat sürdü. Yanımızda baba-oğul’un oğlu da geldi :) Atlara sözümüzü geçiremediğimiz zaman o yardım etti; hem de atlarla, binicilikle ilgili çok güzel bilgiler verdi. İlk deneyimimiz olduğu için yavaş yavaş gittik geldik, ancak bu bile çok zevkliydi. Gittiğimiz parkur o kadar sakindi, doğası o kadar güzeldi ki insan hayran kalıyor. Üstüne bir de çalışanların sıcak kanlılığı… Çantamızı cüzdanımızı ata binerken onlara emanet ettik, o kadar samimi bir yer.

IMG_0858

En yakın zamanda tekrar gitmek, daha profesyonel şekilde ata binmeyi öğrenmek için can atıyorum. Çok güzel bir etkinlik. Özellikle Ankara’da, canınız sıkıldığında yapacak sosyal etkinlik bulmak zor olabiliyor bazen, aklınızda bulunsun :)

Gördüğünüz gibi Ankara’da da yapacak çok etkinlik var, önemli olan sizin eğlenceye açık olmanız.

Ve son olarak Seval Akkuş’un bir şiirinden küçük bir alıntı:

“Sürmeyin atımı; kalplerin kırıldığı, umutların bittiği yere.”

blank

ODTÜ Matematik Bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.

2 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık ben hep bu anlattığınız gibi bir yer arıyordum. Yolum Ankara’ya düştüğünde yapacaklar listemin başında yer alacak. Diğer yandan ücretini de düşünmeden edemedim. Bu konuda da bilgilendirme yapabilir misinz acaba? Sevgiler, selamlar.

  2. Merhaba, teşekkür ederim yorumunuz için:) Aslında kişi başı saati 60TL, ancak çoğu zaman Şehir Fırsatı’nda 30TL’ye düşüyor. Ben Şehir Fırsatı’ndan almadan orayı aradım, internetten almaya gerek kalmadan saati 30TL’ye anlaştık, siz de öyle yapabilirsiniz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir