Eskişehir’in Masalsı Yüzü Sazova Parkı

Eskişehir, İç Anadolu’nun sıradan bir üniversite kentiyken, muhteşem bir belediyecilik örneğiyle ülkenin her bir köşesinden  gezgini kendine çeken bir şehre dönüştü. Şehrin her yerini müzeler, tiyatrolar, kültür sanat merkezleri ve harika parklar süslüyor.  Bu parklardan en büyüğü ve en güzeli ise kapılarını yeni açan Sazova Parkı.

Bir zamanlar neredeyse hiçbir şeyin olmadığı Kütahya-Eskişehir yolu üzerinde 400.000 metrekare üzerine kurulu Sazova Parkı, Bilim Sanat ve Kültür Parkı diye geçiyor. Bu ismin hakkını da vermişler doğrusu. Bu parkı masal şatosunun fotoğraflarını görüp de sadece çocuklar için bir tema park zannedenler için özellikle belirtmek istedim. Çünkü biz de gitmeye karar verip de araştırma yapınca, parkın aslında sadece çocukları eğlendirmek değil, bilgilendirmek için de kurulduğunu fark ettik. Çünkü bu yemyeşil alana, Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Nuh’un Gemisi ve pek çok oyun parkı kurdukları gibi aynı zamanda Bilim ve Deney Merkezi, Uzay Evi, Sualtı Dünyası ve Amfi Tiyatro da kurulmuş. O yüzden Masal Şatosu‘nun resimlerini görüp, “Sindirella’nın şatosunun taklidinin Eskişehir’de ne işi var, her şeyimiz taklit zaten” diyenlere; o parktaki çocukların bilim müzesinde attıkları sevinç çığlıkları ve amfi tiyatroda yapılan kültür etkinlikleri cevap olsun.

PicsArt_11-16-09.27.38
Sazova Parkı, aslında hala tamamlanmayan kısımlarıyla da insanı hayli meraka sürüklüyor. Hayvanat Bahçesi henüz ziyaretçilere açılmadığı gibi, yeni yapılan binalarda çocukları ne bekliyor bilmiyoruz. Orası Sürpriz:)

Parkta, üstünde su kayağı yapılabilen, su bisikletleriyle gezilebilen, siyah ve beyaz kuğuların adeta balerin edasıyla nazlı nazlı yüzdüğü harika bir gölet oluşturulmuş. Göletin etrafında bulunan restoran ve kafeler özellikle hafta günleri oldukça yoğun. Parkın içindeki otopark yolunda bulunan seyyar büfelerden de atıştırmalık bir şeyler almak mümkün.

Biz Küçük Gezgin ile parka sabah saat 10 civarında gittik ve parktan çıktığımızda saat akşam 8’e geliyordu. Diyeceğim o ki, park insanın neredeyse tüm gününü alıyor. Ama çocukların harika vakit geçirdiği, yaptıkları her şeyden, gördükleri her yenilikten inanılmaz keyif aldıkları bir ortam. Bu kadar mutluluğa bir gününüzü ayırmışsınız çok mu?

Sazova Parkı
Peki Sazova Park’ında neler yapmalı?

Masal Şatosu’na bolca zaman ayırmalı.
– Bilim ve deney merkezinde çocuklar gibi şen olmalı
Uzay Evi’nde rahat koltuklara yayılıp, uzak diyarlara dair yeni bilgiler edinmeli
Korsan Gemisi’nde bir tur atmalı
Sualtı Dünyasındaki su tünelinde, balıkları yakalama pozu vermeli
Minyatür Türk Dünyası’nda tüm eserlerin minik detaylarını incelemeli
– Gezi trenine binip, parkı rahat rahat gezmeli
– Ehhh gölete karşı bir yorgunluk kahvesi içip, böyle harika bir parkın diğer şehirlerde de olmasını dilemeli!!!

PicsArt_11-16-09.23.58
Masal Şatosu, neredeyse şehrin tanıtım simgesi haline gelmiş, gündüz ayrı gece ayrı güzel bir şato. 8 kule ve 18 küçük kulenin ihtişamı, şatoyu her yerden görünen oldukça gösterişli bir yapı haline getirmiş. Şatonun kafeteryası ve giriş bölümü dahil, ücretsiz olarak gezilebilecek yerleri var. İçerideki çocuk kütüphanesi, kitaplardaki dünyayı çocukların ayaklarına sermiş. Şatonun içindeki heykeller, resimler, her biri birbirinden ilgi çekici. Şato genel olarak çok büyüleyici, ama özellikle çocuklar için düzenlenmiş olan masal turlarını mutlaka tavsiye ederim. Çocuklar çok küçük değilse, yanında yetişkin olmadan da turlara rahatlıkla girebilirler. Gizemli Yolculuk, Masal Masal İçinde ve Bir varmış Bir Yokmuş turlarının saatlerini internet sitesinden öğrenip, parkı gezme planınızı da ona göre yapmanızda fayda var.

Parktaki hatta şehirdeki müzelerin tur ücreti tam 5TL, öğrenci 2TL. Biz Gizemli yolculuk ve Masal Masal İçinde turlarına katıldık. Her tur 15-20 dakika civarında sürüyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak ve çocuklar masal anlatıcılarıyla beraber tura katılıyorlar. Masal anlatımları ve şatonun içindeki o mistik atmosfer, çocukların unutulmaz bir gün geçirmesini sağlıyor.

PicsArt_11-16-09.28.40
Sazova Park’ında olduğunu duyup da çok merak ettiğimiz Bilim Deney Müzesi, beklentilerimizin çok üstündeydi. Müze, içeriye giren her çocuğu neşeye boğan, kendisini kaşif hissetmesini sağlayan bir yer. Yeni şeyler keşfeden çocukların şaşkın bakışları ve ebeveynlerin de her şeyi dikkatle incelemesi, müzenin amacına ulaştığını gösteriyor aslında. İki katta hizmet veren müze, bizim çok güzel vakit geçirdiğimiz, kızımızın pek çok şey öğrendiği harika bir merkez. Bilim ve Deney Merkezlerinin her şehirde olması dileğiyle:)

PicsArt_11-16-09.32.01

PicsArt_11-16-09.34.57

Uzay Evi, kubbe görünüşüyle, içindeki teknolojik donanımı ve gösterimleriyle Türkiye’nin ilk ve en büyük uzay evi özelliğini taşıyor. Yaklaşık yarım saat süren gösterim, kubbe yapısından dolayı oldukça etkiliydi. Stephen Hawking ve Albert Einstein’ın inanılmaz başarılı balmumu heykelinin de bulunduğu Uzay Evi’ndeki gösterimlerden birine mutlaka girmelisiniz.

Eti Sualtı Müzesi, içinde 30’dan fazla akvaryumu içeren ama en çok su tüneliyle insanları eğlendiren, çok çok büyük tanklar ve balıklar yer almasa da, tür çeşitliliği fazla olan sualtı müzesi, oldukça başarılı ve görülmeye değer. Hayvanat Bahçesi henüz ziyarete açılmamış olan Sazova Parkı’ndaki sualtı müzesi, özellikle minikler için harika vakit geçirebilecekleri bir ortam.

PicsArt_11-16-09.21.08
Türk Dünyası Şaheserleri Parkı – Minyatürk, Türk Dünyası’ndan 30 eserin maketinin sergilendiği, Sazova Parkı’nın en taze bölümü. Tac Mahal’den, Mostar Köprüsü’ne, Süleymaniye Camii’den Çifte Minare’ye kadar, orijinallerine sadık olarak yapılan bu maketler, Küçük Gezgin’in çok dikkatini çekti. Minik dünyası için bu minicik maketler, koca koca binalardan daha çok şey anlattı :)

PicsArt_11-16-09.25.24

PicsArt_11-16-09.26.31
Eskişehir, belediyecilik anlamında Türkiye için harika bir örnek. Sazova Parkı, nefes almanın, eğlenmenin, eğlenirken öğrenmenin keyfini sürebileceğiniz masalsı bir ortam.

Biz Küçük Gezgin ile Sazova Parkı’na bayıldık! Geçirdiğimiz her saniyeden büyük keyif aldığımız parkın her şehrimizde bir gün olması dileğiyle…

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Biz iki gezgin hayata dokunarak yaşamayı sevenlerdeniz. "GEZİYORUM ÖYLEYSE VARIM" yaşam felsefemiz oldu! Bu ruhu kızımıza da aşılamak için; onu da gezilerimize ortak ettik ve beraber 20'den fazla ülkede, 100'e yakın şehire dokunduk. Daha da görmek hayaliyle kavrulduğumuz onlarca şehir bizi bekliyor. Çocukla dışarı bile çıkamayan anneleri teşvik etmek için gezi yazılarımı, www.geziyorumoyleysevarim.com blogundan yayımlamaya başladım. Sonra baktık ki; Küçük Gezgin'in seyahatleri ve maceraları kadar gittiğimiz yerler de ilgi topluyor; dedim ki o zaman başka yerlerde de yazayım:) Şu anda Gezimanya'da yazılarım yayımlanmaya devam ediyor . Röportajımız Gezimanya'da yayımlandıktan sonra Küçük Gezgin Çakıl'ın ismi gezgin dünyasında daha da bilinir oldu. Çocuklageziyoruz internet sitesinde de konuk yazar olarak yazılarım yayımlanıyor. Facebook ve instegram'da da geziyorumoyleysevarim adı altında yer alıyoruz. "gezgin" olmak insanın ruhuna işleyen bir şey. Biz Küçük Gezgin ile yaz, kış gezmekten ve gezip gördüklerimiz paylaşmaktan çok büyük keyif alıyoruz. "İKİ GEZGİN RUHUN KÜÇÜK GEZGİN İLE MACERALARI" diye yollara düştük... Yollarda büyüyoruz...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir