Eskişehir Yemek Rehberi: Eskişehir’de Nerede Ne Yenir?

Eskişehir yemek yemek üzerine tur yapılacak en güzel yerlerden biri. Hem doğal güzelliği olan hem de kültürel gezi durakları bol miktarda bulunan Eskişehir’de gurme turu yapmak için çok  lezzetli sebepleriniz var. Kendine has yemekleri ve kültürü olan Eskişehir’de hangi yemeklerin tadına bakmalı, nerede ne yemeliyiz hepsini bu yazıda topladım. Eskişehir turu yapmak isteyenler ve kaç defa gitse de planları arasında hep Eskişehir gezisi olanlar için huzurlarınızda Eskişehir yemekleri ve Eskişehir’de nerede ne yenir notları geliyor.

Eskişehir Yemek Rehberi

Eskişehir yemekleri dendiğinde akla ilk çibörek gelse de aslında burada tadına bakılacak birçok lezzet var. Eskişehir hem turizm merkezlerinden biri hem de bir öğrenci şehri olduğu için bütçenize uygun lezzetleri keşfedebileceğiniz bir yer.

Çibörek

Eskişehir yemekEskişehir yemek listemizin zirvesinde yer alan yöresel bir lezzettir çibörek. Çoğu kez çiğ börek de diyoruz bu lezzete ama biz yine de doğru bilinen ismi ile, çibörekle analım onu. Çibörek bir Tatar geleneği. Kırım Tatarlarının Eskişehir’e miras bıraktıkları değerlerden biri. Eskişehir turunuzda bol bol çibörek ile karşılaşacaksınız. Eğer daha önce hiç tadına bakmamışsanız bu benzersiz lezzetin detaylarını da vereyim. Çibörek yapılışı soğan, kıyma ve çeşitli baharatlardan oluşan bir karışıma dayanıyor. Elde açılan hamurun içerisine koyulan bu karışımın püf noktası, çiböreği patlatmadan yağda kızartabilmek. Orijinali kıymalı olsa da Eskişehir’de birçok yerde farklı türde çibörek bulmak da mümkün oluyor. Eskişehir’de çibörek nerede yenir sorusunun cevabı olarak akla ilk Papağan gelir. Fakat Eskişehir’de çibörek yemek için Odun Pazarı’ndaki Kırım Tatar Kültür Çibörek Evi, Eskişehir Mutfağı Çibörek Evi, Alpu Çibörek, Has Kırım Çibörekçisi

Balaban Kebap

Eskişehir yemekBursa’nın iskenderi varsa Eskişehir’in de Balaban kebabı var. Eskişehir yemekleri arasında yine zirvedeki lezzetlerden biri olan Balaban kebap en lezzetli Eskişehir yemekleri arasında yer alıyor. Balaban kebap yapılışında pideler küçük küçük doğranır ve kemik suyu ile ıslatılır. Üzerine domatesli bir sos, yoğurt ve tereyağ gezdirilir. Son olarak ızgara köfteler pidelerin üzerine yerleştirilir. Ve afiyetle yenir. Eskişehir’de nerede ne yenir sorusunu soruyor ve bu soruda Balaban kebap için yemek yenecek yer de arıyorsanız adresiniz Abdüsselam Balaban Kebap Salonu ya da Fahrettin Usta Kebap Salonu olsun.

Boza

Eskişehir yemekYaz kış fark etmez. Eskişehir’de boza her zaman içilir. Eskişehir yemekleri arasına kısa bir ferahlama molası veriyor ve sıradaki lezzet yolculuğuna boza ile devam ediyoruz. Darı irmiği, su ve şekerden yapılan boza İstanbul’da Vefa Bozacası’nda olduğu kadar Eskişehir’de de Karakedi Bozacısı‘nda içilir. Yazın meyve suları ile de popüler olan Karakedi Bozacısı’nda ayak üstü boza içip Eskişehir turunuza devam edebilirsiniz.

Tava Lokum

Eskişehir yemekEskişehir yemek turu yaparken es geçilmemesi gereken bir lezzet de tava lokum. Eskişehir’de birçok evde yapılan tava lokum, çibörek misali kıyma, patates ve soğan kullanılarak yapılıyor. Kahvaltılık ve beş çayı lezzeti olarak tercih edilen tava lokumu, evde de yapabileceğiniz lezzetli bir Eskişehir yemeği.

Göbete (Tatar Böreği)

Eskişehir yemekEskişehir’de oldukça sevilen ve tüketilen bir diğer lezzet iste yine Tatar geleneğinin izlerini taşıyan göbete oluyor. Tatar böreği olarak da bilinen göbete, tek tek açılmış çok katlı yufkaların içerisine kıyma pirinç, etli ya da tavuk konularak yapılıyor. Eskişehir gezisi yaparken canınız göbete çekerse ya da bu lezzetin tadına bakmak isterseniz istikamet Kırım Börekçisi olsun.

Sütlü Tatlılar

Eskişehir yemekEğer sıkı bir sütlü tatlı severseniz o zaman sizi sütlaca, kazandibiye, tavuk göğsüne doyabileceğiniz bir adrese gönderiyoruz.  Mazlumlar Muhallebicisi, Eskişehir’de nerede ne yenir listeniz içerisinde mutlaka yer almalı. Burada özellikle keşkül, muhallebi ve sütlaç yemelisiniz. Ayrıca farklı tatlara açık biriyseniz, Eskişehir’e özel gelincik şerbetli su muhallebisinin de tadına bakmalısınız.

Eskişehir’de Nerede Ne Yenir Alternatif Lezzetler

Yukarıdaki listeyi bitirdik ama Eskişehir yemeklerinin tadı damağımızda kaldı, biz yemeye devam etmek istiyoruz diyorsanız biraz daha alternatif tatlara yönelelim. Eskişehir gezisini leziz kılacak diğer duraklar ise şöyle;

Med Helvası

Eskişehir yemek rotamıza tatlılar ile devam edelim ve sırayı ünlü med helvasına verelim. Eskişehir’in hem gurme hem de turizm noktası olan Tanınmış Helvacı, med helvası yiyebileceğiniz tek adres oluyor. Tanınmış Helvacı’nın favori helvaları ise tahin helvası, cevizli yaz helvası ve elbette Eskişehir’in meşhur med helvası.

Hamburger

Hamburger mi, nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü Eskişehir’de çibörek meşhur bunu biliyoruz ama hamburgerin meşhur olduğunu ilk kez duyuyor olabiliriz. Eskişehir’de yöresel lezzetler dışında alternatif yemekler de arayan olursa şehrin en iyi iki hamburgercisi Pino ve City Burger House notlar arasına alınsın.

Dondurma

Eskişehir’de dondurma ve pasta yemek için adres şehrin en meşhur pastanesi Venedik Pastanesi oluyor. Eğer yazın Eskişehir turu yapacaksanız mutlaka Tadım Fadima Dondurma‘ya da uğramayı unutmayın.

Kahvaltı

Eskişehir’de kahvaltı nerede yapılır sorusu için birçok cevap olsa da benim önerim Doyuran Kahvaltı Salonu oluyor. Eskişehir’de kahvaltı denilince önerilen ilk yer olan Doyuran Kahvaltı Salonu’nda güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.


♦ Eskişehir turu yaparken elbette Odunpazarı’nı es geçmek olmaz. Tarihi bir yer olan Odunpazarı gezisi için linke tıklayabilirsiniz. Buradayken Tarihi Odunpazarı Fırını’na uğramayı da unutmayın.

♦ Eskişehir gezisi için notlar almak, Eskişehir’de gezilecek görülecek yerleri öğrenmek istiyorsanız detaylı Eskişehir gezi rehberimize de göz atabilirsiniz.


Jolly ile Eskişehir turuna çıkmak için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir