Eski Başkent Almatı ve Enfes Doğası

Jolly Tur sponsorluğunda “Türklüğün Kalbine Yolculuk” temalı turumda en doyduğum yer Almatı oldu.

Yol boyunca özellikle belirli bölgelerde insan fazla aç kalınca, doyduğu yere ayrı bir bağlanıyor. Bilindiği üzere tarihinde uzun yıllar Rus sömürgesine maruz kalan Almatı günümüzde bağımsız Kazakistan’ın en büyük şehri konumunda. Şehir, yakın süreçte başkentliği kaybetmiş olsa da Almatı halen ülkenin ekonomi, kültür ve ticaret merkezidir. Birçok büyük bankanın merkezi olup Kazak borsası, büyük alışveriş merkezleri, oteller, kumarhaneler Almatı’da güçlü bir ekonomi ve sosyal hayat sağlamışlar.

Rusya ya da Sovyetler Birliği zamanında son derece düzgün bir altyapı ile konumlandırılan şehir şu anda geniş parkları ve ihtişamlı binalarıyla görkemini sergiliyor.

Kazakistan

Almatı’dan gözüken ve şehir merkezine 30 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede bulunan Tanrı Dağları‘nın zirveye yakın kısmında bulunan Büyük Almatı Gölü ise 2 milyon nüfuslu şehrin adete su deposu olarak kullanılıyor.

Büyük Almatı Gölü

Almatı’da gezilecek yerler

Kazakistan’ın tarihini ve çoğunluk Rus mimari eserlerini görme imkanı yanında doğal güzelliklerin de kapılarını size açan bu şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Central State Museum of Kazakhstan
 • Museum of Folk Music Instruments Named After Yihlasa
 • Panfilov Park
 • Zenkov Cathedral
 • Medeu Skating Rink and Ski Resort
 • Kolsai Lakes
 • Almata Central Park
 • Saint Nicholas Cathedral
 • The Botanical Garden
 • Iversky Seraphimovskiy Nunnery
 • Kok-Tube Hill
 • Archeology Museum
 • Becet Ata Camii

Kazakistan

Ne yiyip içelim?

Kazakistan Mutfağı, Türklerin çok yabancısı olduğumuz bir mutfak değil, bizden ayrıldığı yerler elbette ki var ve mutlaka yemeniz gereken tatlar arasında ise Beş Barmak, Şavurma, Şaşlık, Kazakşa Şorba, Uygur Mantısı, Bavursak ve kazkarta yer alıyor. Ayrıca kısrak sütünden yapılmış kımız ve deve sütünden yapılmış subat da Kazaklar’ın sofradan eksik etmediği içecekler arasında. Özellikle kımız bu bölgede Moğolistan’dakinden farklı olarak daha ekşi ve alkollü olarak geliyor.

Kazak Yemeği

Nerede eğlenelim?

Almati’nin, eğlenceli bir şehir olduğu bir gerçek. Doğa turlarına ya da aktivitelerine katılabileceğiniz gibi, sanatsal aktiviteler de eğlenmenizi sağlayacak kuvvetli bir seçenek. Ayrıca Almati’de bulunan Dacha Bar da özellikle cumartesi akşamları mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Bar, Kazak kadınlarının güzelliğini görebileceğiniz yerlerin başında gelmekte.

Kazakistan'da Doğa Yürüyüşü

Nerede konaklayalım?

Kazakistan’ın, genel olarak pahalı bir ülke olduğunu söylersem çok abartmış olmam sanıyorum. Son derece pahalı Rixos, Mariott ya da Hilton gibi dünyaca ünlü zincir otelleri kolaylıkla bulabilirsiniz. Peki “Benim konaklamak için o kadar fazla bütçem yok.’’ diyorsanız da hostel ya da Airbnb üzerinden günlük ev bulabilirsiniz.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir