Erzincan Gezi Rotası: Erzincan Turu Yapmak İçin Güzel Sebepler Var

Erzincan gezi planınız var mıydı bilmiyorum ama bence bu yazıdan sonra en kısa sürede kendinizi Erzincan turuna çıkarmak isteyeceğinizden eminim. Size elimden geldiğince Erzincan’ı ve Erzincan’ın doğal güzelliklerini anlatmaya çalışacağım. Çıktığım Doğu Anadolu turunda sıradaki rotam Erzincan oldu. Bu benzersiz coğrafyayı geç keşfettiğim için hem üzüldüm hem de yine de keşfettiğim için sevindim. Bir tabloyu andıran renkleriyle büyüleyici manzaralar eşliğinde Munzur’un şefkatli kollar sizi bekliyor. Üstelik molalarda mis gibi bir çay ve cağ kebabı da bonusu. O halde arkanıza yaslanın ve Erzincan gezi rotalarını keşfetmeye hazır olun. Keyifli okumalar…

Erzincan Gezilecek Yerler

ErzincanErzincan gezi durakları arasında daha önce görmediğiniz yerler keşfedecek, benim gibi bu topraklara hayran kalacaksınız. Türkiye’nin görülmesi gereken yerlerinden biri olan Erzincan, özellikle bahar aylarında çok güzel manzaralara sahip oluyor.

Kemaliye ve Apçağa Köyü

Erzincan

Erzincan’a bağlı Kemaliye ilçesini mutlaka görün derim. Erzincan’a 194 km uzaklıkta ve Keban Baraj Gölü kıyısında yer alan bir vadi içinde kurulu Kemaliye. Bizans İmparatorluğu ile başlıyor bölgenin tarihi. Sonraları Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Akkoyunlular’ın egemenliği altına giriyor. Adını Gazi Mustafa Kemal’den alan Kemaliye ilçesi, bozulmamış dokusu ile hayranlık uyandırıyor. Mimari güzelliğini büyük ölçüde koruyan Kemaliye ilçesinin halıları ise dünya çapında ün salmış durumda. Roma dönemine ait mezarlıklar, arkeolojik kalıntılar, mağara, höyük, türbe ve kaleleri ile Erzincan’da görülmesi gereken ilk yer oluyor Kemaliye. İlçeye bağlı bir köy olan Apçağa Köyü ise son zamanların turist çeken rotası oluyor. Erzincan

Munzur Dağı’nın eteklerinde yer alan köyün tanıdık da bir hikayesi var. Ahmet Kutsi Tecer’in ‘orada bir köy var, uzakta, o köy bizim köyümüzdür’ dizeleri 1927 yılında Kemaliye’ye bağlı Apçağa‘da (Tecer’in babasının da köyü) yazılmış. Safranbolu evleri benzeri evleriyle ünlü köyde müze olarak kullanılan Ahmet Kutsi Tecer Kültür Evi’ni mutlaka ziyaret edin.

Girlevik Şelalesi

ErzincanDoğa ile iç içe olmak size de iyi geliyorsa Erzincan’daki durağınız Girlevik Şelalesi olsun. Erzincan merkeze 30 km uzaklıkta olan Girlevik Şelalesi, hem yazın hem bahar aylarında güzel bir doğa havası vadediyor. Üstelik Girlevik Şelalesi kış aylarında donduğu için buz tırmanıcılarının da uğrak yeri oluyor. Doğal sit alanı olan ve koruma altında bulunan Girlevik Şelalesi’ni mutlaka görün.

Altıntepe Ören Yeri

ErzincanErzincan sınırları içerisinde yer alan özel bir ören yeri bulunuyor. Altıntepe Ören Yeri, Üzümlü ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Tarih boyunca birçok  tarihte bir çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bizans, Urartu ve Osmanlı’nın hüküm sürdüğü bu eski yerleşim yeri 1938 ve 1956 yılında iki mezarın soyulması ile adını duyurmuştur.Özellikle de Urartu döneminin kalıntıları bu alanda gün yüzüne çıkarılmıştır.Çıkarılan kalıntıların arasında, kale duvarları, iç kale, saray kompleksi ve mezarlar bulunuyor.

Melik Gazi Türbesi

ErzincanErzincan gezi duraklarından biri de Melik Gazi Türbesi oluyor. Mengücek Beyliği’nin kurucusu olan Melik Gazi’ye ait bu türbe, Türkiye’nin de görülmesi gereken yerlerinden biri. Erzincan’ın Kemah ilçesinde bulunan Melik Gazi Türbesi, Fırat Nehri’nin kenarında bulunuyor. Muhteşem bir taş örme mimari örneği olan Melik Gazi Türbesi’nin Anadolu’daki türbeler içerisinde nadir bir yeri bulunuyor.

Mama Hatun Türbesi 

ErzincanSaltuklu dönemine ait olan Mama Hatun Türbesi, Erzincan gezi rotasının en önemli durağı oluyor. 1192 yılında ölen Saltuklu Erzurum sahibesi Mama Hatun adına yaptırılan türbe, Anadolu türbe mimarisi içindeki tek özgün eser olarak dikkat çekiyor. Hazreti Muhammed ile 4 Halifenin adlarının yer aldığı kitabe ile öne çıkıyor türbe. Yanında ise tarihi hamam ve cami yer alıyor.

Karanlık Kanyon

ErzincanDünyanın en büyük 2. kanyonu olarak bilinen Karanlık Kanyon, Erzincan’ın farklı rotalarından biri oluyor. Kano, rafting gibi su sporları aktivitelerinin yapıldığı Karanlık Kanyon, doğal güzelliği ile görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Terzi Baba Türbesi ve Mezarlığı

ErzincanTerzi Baba ya da gerçek adıyla Mehmed Vehbi’nin türbesi de Erzincan’da yer alıyor.  Mesleği terzilik olduğu için bu isimle anılan Mehmed Vehbi’nin kesme taştan yapıma türbesini ziyaret edebilirsiniz. Türbe dışında bölgede ayrıca akrabalarına ait mezarlar da bulunuyor.

Erzincan Turu İle Yolculuk

ErzincanDoğu Anadolu Turları ile Erzincan gezisi yapabilir hatta görülmesi gereken birçok yeri keşfedebilirsiniz. Doğu Anadolu turları uçaklı olduğu için rahat bir şekilde gezebiliyorsunuz. Çünkü sadece Erzincan’ı değil Erzurum, Kars, Malatya, Elazığ gibi şehirler de dahil oluyor rotaya. Eğer iş güçten zaman bulamıyor ama Türkiye’nin güzelliklerini de görmek istiyorsanız bir de Butik Kemaliye Sivas Divriği turu yetişiyor imdada. Erzincan’da bir demli çay içip günü bitirince ne kadar güzel değerlerimiz olduğunu bir kez da fark edeceksiniz.

Jolly Tur ile Doğu Anadolu Turlarına katılmak için tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir