“En”lerin ve “İlk”lerin Şehri Dubai

“Adamlar yapmış!” denir ya, Dubai’yi de yapmışlar, ama güzel yapmışlar! İnsan eli ile şekillendirilmiş bir şehir, tarihi olmayan bir yer olmasına rağmen pek çok turisti cezbetmeyi başarıyor Dubai.

Bakalım şimdilik dünyada hangi “ilk”lere ve  “en”lere imza atmışlar…

Dünyanın “ilk” 7 yıldızlı oteli Burj Al Arab, nam-ı diğer “Yelken Otel” lükste sınır tanımıyor. Yapay ve küçük bir adacık üzerine inşaa edilmiş Burj Al Arab kuşkusuz ki Dubai’nin simgesi…

20140213091619IMG_3329

Dünyanın “en” yüksek binası Burj Khalifa bilin bakalım nerede? Tabii ki Dubai’de! 829 metre yüksekliğindeki binaya girip, dünyaya tepeden bakmak için Burj Khalifa’nın 124. katındaki “At the Top” noktasına çıkabilir, binanın yapılışı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. İnşaatla ilgili detaylara internetten bakayım derseniz de 123. kata çıkıp At.mosphere isimli barda bir şeyler içip keyfinize bakın.

burj khalifa

Burj Khalifa’nın tepesine dünyadaki “en” hızlı asansörlerden biri ile çıkılıyor. Zirveye ulaştığınızda koskoca gökdelenleri maket gibi göreceksiniz.

20140213180540IMG_3343

Burj Khalifa’nın komşusu Dubai Mall, toplam kapladığı alana bakıldığında dünyanın “en” büyük alışveriş merkezi. İçinde her kategoride mağaza ve bir çok atraksiyon var. En ünlü atraksiyonu ise yine dünyada çok az yerde bulunan ve dünyanın “en” geniş alan kaplayan fıskiye şovu, “Dubai Fountin“.

IMG_1366

20140213203343IMG_3379

Ortadoğu’nun “ilk” iç mekan kayak pisti ise Mall of Emirates alışveriş merkezi içindeki Ski Dubai. Çöl ikliminde kayak yapma imkanı hayal iken gerçek olmuş!

IMG_4208

Dünyanın “en” büyük yapay adalarından Palmiye ve Dünya Adaları da Dubai sınırları içinde. Bu adalar üzerindeki mülkler milyon dolarlar değerinde…

palm-jumeirah

Dünya’nın “en” geniş su kaydırağını bulunduran Aquaventure su parkı veya Wild Wadi su parkı ile çok eğlenceli bir gün geçirmek güzel bir Dubai aktivitesi olabilir…

Dubai’de değil ama Abu Dhabi’de Ferrari World içinde  dünyanın “en” hızlı roller coasterı var… Formula Rossa isimli bu lunapark treni saatte 240 km hıza kadar yükseliyor.

Dubai’de pek çok ilk daha göreceğiz… Dünyanın ilk lüks su altı oteli, ilk iklim kontrollü binası, en büyük tema parkı gibi projeler ve çok daha fazlası henüz yapım aşamasında.

Para ile nelerin satın alınabileceğinin en önemli örneğidir Dubai. Şaşırtmaya devam edeceğine şüphemiz yok!

 

Jolly Tur ile Dubai Turları için tıklayınız.

 

 

Gezmeyi ve yazmayı çok seven bir eczacı. Egeli olmaktan ve Ege'de yaşamaktan gurur duyar, boş zamanlarında "nereye gitsem" hayali kurar, hep araştırır, çok merak eder...

3 Yorum

  1. Yazınız,Dubai’ye gitme isteğimi arttırdı.Böyle yazılar bize rehberlik ediyor!Sizi merakla takip edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir