Ela Quality Resort Belek Aşçısı Hüseyin Yurtseven Röportajı

Benim için mutfak bir tutkuydu ve bu tutkunun arkasından koşmaya yaklaşık 28 yıl önce başladım.

Küçük yaşlardan beri gastronomi ve mutfak sanatlarına ilgi duyan, Avrupa’nın pek çok ülkesinde çalışmış, tecrübe kazanmış, uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda madalyalar kazanmış Ela Quality Resort Belek’in aşçısı Hüseyin Yurtseven ile lezzetli bir sohbet gerçekleştirdik. Bu sohbeti okurken mucize tarifler de öğrenebilirsiniz.

1) Hüseyin Bey biraz kendinizden bahseder misiniz? Aşçılığa nasıl başladınız? Ne gibi eğitimler aldınız? Yemekte hangi alanda uzmansınız?

Benim için mutfak bir tutkuydu ve bu tutkunun arkasından koşmaya yaklaşık 28 yıl önce Akdeniz şehir otelciliği ile başladım. Babamın, memur olmam konusundaki tüm ısrarlarına karşın, hayallerimi süsleyen ve küçük yaşlardan beri ilgi duyduğum gastronomi ve mutfak sanatlarına erken yaşta atılmış oldum.

İlk iş tecrübemde çalışmış olduğum şef yabancıydı. Birlikte iki yıl çalıştıktan sonra kendimi bir anda Avusturya’nın Viyana şehrinde buldum. Gençliğin verdiği enerji, merak, özgüven ve heyecan ile meslekte kendimi geliştirdim ve birçok Avrupa ülkesinde çalışarak denetim kazandım.

Meslek hayatımın temel taşlarını oluşturan bir ayrılık sürecinden sonra tekrar ülkeme döndüğümde, İstanbul’da bulunan otel ve yiyecek sektöründe öncü gösterilen ödüllü otellerde görev aldım. O zamana kadar kazanmış olduğum deneyim ve bilgi birikimini uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda almış olduğum madalyalar ile tescillemiş oldum. Artık iyi bir aşçı ve lezzet ustasıydım. O günden bugünlere kadar gelmiş olan başarı serüvenime sektörün öncü ve kulvarında lider tesislerinden Ela Quality Resort Belek’te devam etmek benim için tasvir edilemez bir onur.

Asya ülkeleri arasında en lezzetli ve sağlıklı mutfağa sahip olan Moğolistan mutfağı, Doğu Akdeniz Mutfağının merkezi konumundaki Lübnan Mutfağı, dünyaca tanınan ve sevilen İtalyan Mutfağı, hamur işleri ve pastacılık konusunda uzman olduğumu söyleyebilirim.

2) Ne zamandır Ela Quality Resort Belek’de çalışıyorsunuz?

3 yıldır Ela Qualty Resort Belek’de çalışmaktayım.

3) Ela Quality Resort Belek’in menülerini hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle seçilmiş olan ürünlerin mevsimi içerisinde tüketilmesi önemli olduğundan menülerimizi o doğrultuda kurgulayarak oluşturuyoruz. Çalışmalarımızı sezon süresince misafirlerimizden gelen talepler ve önerileri değerlendirerek oluşturuyoruz. Tabiki yeni fikirler, yeni tatlar da bu bağlamda belirleyici oluyor.

4) Ela Quality Resort Belek mutfak ekibinden biraz bahseder misiniz? Kaç kişilik bir mutfak ekibi var? Sezonluk menüleri nasıl belirliyorsunuz?

Ela Quality Belek mutfak ekibi olarak ben ve yardımcılarım sürekli operasyonun içindeyiz. Tesis olarak kaliteden ve hizmetten asla ödün vermiyoruz. Gerek kullanılan ürün ve malzemelerin kalitesi gerekse hijyen her zaman birinci önceliğimiz. Bünyemizde bulunan 7 Alacarte restorana ait mutfakların kısım şefleri, ana mutfak bölüm şefleri ve sous şefleriyle birlikte ekibimiz yüksek sezonda 100 kişilik bir mutfak kadrosu ile hizmet vermektedir. Özellikle Ana Restorandaki büfemizde, sürekli değişen misafir profilini, iyi analiz edilerek, onların istekleri ve damak zevklerine uygun tatlara ağırlık vererek, kendilerine özgü lezzetleri ön plana çıkarmaktayız.

5) Ela Quality Resort Belek’in en güzel özelliklerinden biri çocuklara yönelik her türlü ayrıntının düşünülmüş olması. Yeme-içme konusunda küçük misafirlerinize ne gibi ayrıcalıklar sunuyorsunuz?

Ela Quality Resort Belek çok keyifli bir çocuk konseptine sahip. Everland Q adını verdiğimiz çocuk köyümüzde ayrı bir çocuk büfesi var. Oradaki mutfağımızda miniklerin damak zevkine uygun, ailelerimizin içini rahat ettirecek, tamamen sağlıklı ve taze besinler sunuyoruz.  Buharda ve haşlanmış ürünler ile günlük menüler hazırlıyoruz. Mini Kulüp mutfağında hizmet veren ayrıca bir ekibimiz var. Ustamız bire bir aileler ile görüşerek, istemiş oldukları mama ve besinleri misafirlerimizin talep ettiği şekilde hazırlıyor. Ayrıca çocuklar için sürekli olarak organik mamalarımız, süt ve yoğurt grupları ve diğer tüm besinler ile geniş bir ürün portföyüne sahibiz.

6) Ela Quality Resort Belek’in en favori yemeği nedir?

La Perla Snack Restoranımızdaki menümüzde yer alan, Cafe de Paris Soslu Bonfile’nin müdavimi misafirler var. Bazı misafirlerimiz özellikle bu yemeğin tadına hayran kaldıklarını, rakiplerinden çok daha lezzetli olduğunun üzerinde durarak, tekrar yemek için geldiklerini belirtiyorlar.

Osmanlı Mutfağının özelliklerini taşıyan Kuşhane Alacarte restoranımızda ise Kuzu Küşleme damaklarda iz bırakan lezzetlerimizden.

7) Bize Ela Quality Resort Belek’te yaptığınız Mantar Graten tarifini verebilir misiniz?

İstridye mantarı iyice yıkanarak ıslaklığı giderildikten sonra julyen doğranır. Taze-kuru soğan, sarımsak, fesleğen, ayçiçek yağı ile iyice sotelendikten sonra,  diğer tarafta muskat cevizi ve taze kişniş ile tatlandırılmış beşamel sos ilave edilir. Toprak güveçlerde 180 derecede ortalama 12 -15 dakika kadar pişirilir.

8) Çocukların da çok sevdiği tatlılar konusunda Ela Quality Resort Belek’in en favori tatlısı nedir?

Ela Quality Resort Belek’te çocuklarımız, özellikle Everland Q mutfağında kimi zaman kendi elleri ile de yaptıkları Trileçe tatlısını çok seviyorlar. İçeriğinde olan sütün, organik keçi veya soya sütü olması bu tadı daha da ayrıcalık kılmaktadır.

9) Evde yemek pişiriyor musunuz?

Evet, hobi olarak vakit buldukça evde de yemek yapmaktan büyük keyif duyuyorum. Hazır gıdaları çok tercih etmediğimden, hamburger köftesi dahil, deniz ürünleri veya sütlü tatlıları özelikle kendim hazırlıyorum.

10) Dünya mutfaklarından hangi mutfağı lezzet olarak beğeniyorsunuz?

Şaşalı sunumlara alışkın olduğumdan, İtalyan mutfağını sunumda biraz eksik bulmama rağmen, doğal tadını ve lezzetini beğeniyorum.

11) Son olarak kendinize örnek aldığınız dünya mutfaklarından bir aşçı var mı?

Yine İtalyan mutfağının öncülerinden birlikte de çalışmış olduğum Giorgio Diana ve Gian Franco (Le Cordon Bleu Paris) tarzını ve çalışmalarını beğenerek takip ettiğim şefler arasındalar.

Otelle İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

1 Yorum

  1. Şu an Ela Quality Resort’ta tatil yapıyoruz, çoklu gıda alerjili bir evladım var. Hüseyin Bey ve ekibi alerji konusunda o kadar ilgili, özenli ki oğlum için her yere yemek, tencere taşırdık burada anne özeniyle yemekleri ekibi hazırlıyor. Herşey kusursuz. Oteldende çok memnunuz ama mutfak ekibi bir Harika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir