Ekonomik Seyahat Nedir Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Seyahate dair faydalı bilgiler konulu makalemin bu bölümünde sizlere seyahatlerde hemen hemen her seyahat eden gezgin bireyin sıkça ihtiyaç duyduğu konuların başında mali yönden sıkça ihtiyaç duyduğu ” Ekonomik Seyahat ” ve seyahatte tasarruf etmenizi sağlayacak olan önemli ipuçlarını vermek istiyorum!

Yazı makalemde sizlere seyahatte kesinlikle zaruri olan ihtiyaçların en başında gelen konulardan olan ulaşım, konaklama, yeme-içme ve iletişim konularını burada bulabileceksiniz!

Bilindiği gibi seyahat ederken günlük kişisel harcamalarımızın önemli bir kısmı parasal olarak yapacağımız harcamalara gitmektedir.Dilerseniz bu yazı makalemi ciddiye alarak sizlerde seyahatlerinizde ekonomik olarak seyahat bütçenizden akıllıca hareket edeceğiniz takdirde inanıyorum ki ciddi ölçüde tasarruf sağlayabilirsiniz!

ULAŞIM

Yürüyerek Seyahat Etmek Bedava Olduğu Kadar Oldukça Yorucu ve  Zor Olan Bir Seyahat Şeklidir !
Yürüyerek Seyahat Etmek Bedava Olduğu Kadar Oldukça Yorucu ve Zor Olan Bir Seyahat Şeklidir !

Seyahat etmek her ne kadar kişiden kişiye göre değişse de en fazla düşündüren konuların başında kesinlikle ulaşım gelmektedir. Diğer ülkelerin akaryakıt fiyatlarını Türkiye ile karşılaştırdığımız zaman en pahalı akaryakıtı kullanan ülke olarak kuşkusuz en ön sırada olduğumuz kesinlikle ortadadır.

Yapmayı planladığınız seyahatlerde ulaşım konusunda şayet tecrübeli iseniz bu konuda en ekonomik seyahatlerin başında kesinlikle yürüyerek seyahat etmelisiniz. Unutmayın ki yürüyerek seyahat oldukça zor; tamamen insanın beden, performans ve ayak gücüne bağlı bir seyahat çeşididir. Ekonomik ve bedava seyahat konusunda sizin için kesinlikle bir diğer alternatif  ise otostoplu seyahattir!

Konuyu akıllıca düşünecek olursak uygulayacağınız akıllı çözümlerle seyahatinizi daha ucuza getirmekte yine sizin elinizde! Bu konuda uzun mesafelere seyahat etmeyi düşünüyorsanız şehir veya ülkeler konusunda mümkün oldukça ulaşım sektöründe hizmet veren seyahat firmalarının indirimli seyahat kampanyalarını takip edin, şehir içerisi ulaşımlarda toplu taşıt araçlarını; uzun karasal mesafelerde trenler bu konuda ucuz ve ekonomiktir. Ayrıca uçuş hizmeti sağlayan uçak firmalarının promosyonlu uçuşlarını kaçırmayın!

Trenler Ekonomik Seyahatler Konusunda Kesinlikle Ucuzdur Trenleri de Tercih Edebilirsiniz !
Trenler Ekonomik Seyahatler Konusunda Kesinlikle Ucuzdur Trenleri de Tercih Edebilirsiniz !

Otobüsler ile seyahat düşünürseniz otobüs biletleri alımlarında fiyat konusunda pazarlık yapın! Sürekli seyahat ettiğiniz otobüs firması var ise otobüs firmalarının müşterilerine sundukları seyahat kartlarından sürekli seyahat ederek biriktirdiğiniz seyahat puanları ile de esnek ileri tarihli bedava seyahatler kazanabileceğinizi sakın aklınızdan çıkartmayın.

Uzun ülkeler ve kıtalar arası seyahatlerde uçuş yapmanız gerekiyorsa uçak fiyatlarının pahalı olduğunu bilmelisiniz. Böyle bir durumda seyahatinizi daha ucuza getirmek için mevsimsel seyahatlere dikkat etmeli, turizm sezonunun daha az olduğu dönemlerde erken kampanyalı uçak biletinizi ileri bir tarihe almalı; erken rezervasyondan fırsatlarından yararlanmalısınız!

Ulaşım konusunda diğer seçenekler ise büyükşehirlerde belediyelerin sunmuş oldukları aylık toplu taşıma sistemi olan aylık abonman kartlarından satın alarak metro, metrobüs, otobüslerden;  taxiler yerine şehir içi ulaşım araçları olan minibüslerden ve devlet demiryolları işletmelerinin banliyö trenleri ulaşım hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz!

Toplu Taşımalarda Ucuz Ulaşım Olarak Minibüslerden de Faydalanmanız Yarar Sağlayacaktır !
Toplu Taşımalarda Ucuz Ulaşım Olarak Minibüslerden de Faydalanmanız Yarar Sağlayacaktır !

Şayet ekonomik seyahati benimsemiş iseniz ayrıca seyahat konusunda bisiklet ile seyahatin de sizin için ideal olduğunu unutmayın. Bisikletli seyahatle akaryakıta para ödemez bedava yolculuk yapma şansınız olur. Bisikletli seyahati de ekonomik seyahatler konusunda seyahat tercihlerinizin arasına mutlaka dahil edin!

KONAKLAMA

Güvenli Kamp Alanı Oluşturarak  Kamp Çadırında Konaklayıp Parasal Yönden Ciddi Tasarruf Sağlayabilirsiniz !
Güvenli Kamp Alanı Oluşturarak Kamp Çadırında Konaklayıp Parasal Yönden Ciddi Tasarruf Sağlayabilirsiniz !

Yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz seyahatiniz içerisinde diğer sosyal giderleriniz arasında sizi en çok kara kara düşündürecek olan konuların arasında kesinlikle konaklama da olacaktır. Öyle kara kara düşünmeye bence hiç gerek yok arkadaşlar. Tek yapmanız gereken seyahat kamp ekipmanlarınız arasında uyku tulumu ve mevsimine göre kullanabileceğiniz sağlam bir kamp çadırı bu konuda kesinlikle imdadınıza yetişecektir. Kamp atıp konaklama konusunda kesinlikle güvenlik tedbirlerinizi alarak güvenli kamp alanı oluşturduğunuz takdirde sıkıntı yaşamayacağınız aşikârdır!!

Seyahatlerde paranız çok ise dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz ama ipin ucunu kaçırırsanız vay sizin halinize.

Konaklamaya Neden Para Veresiniz ki Değil mi Ama? Couchsurfing Hizmetlerinden Aktif Faydalanın Konaklamayı Beleşe Getirin !
Konaklamaya Neden Para Veresiniz ki Değil mi Ama? Couchsurfing Hizmetlerinden Aktif Faydalanın Konaklamayı Beleşe Getirin !

Ayrıca her ne kadar ülkemizde fazlaca yaygın olmayan ücretsiz konaklama şekli olan couchsurfing hizmetlerinden faydalanabilir; dilerseniz yine bize oldukça yabancı olan, yurt dışında ise fazlası ile yaygın olan konaklama tercihleriniz arasında bulunan aile yanında misafir kalabilir, onların bir odasını günlük veya haftalık olarak düşük bir ücret karşılığında konaklama sorununuzu bu şekilde çözüme kavuşturmuş olabilirsiniz!

Özellikle hiç tanımadığınız insanlar ile aynı odayı paylaşıp dinlenip uyumak için hostellerde daha ucuza kalıp gecelemek de bu konuda alternatif olarak konaklama konusunda seyahatinize dahil edebilir, parasal olarak ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz!!

ALIŞVERİŞ

Pazar Yerlerinde Ucuz Alışveriş Yapabilir Her Türlü Ürünü Çeşidini Rahatlıkla Bulabilirsiniz
Pazar Yerlerinde Ucuz Alışveriş Yapabilir Her Türlü Ürünü Çeşidini Rahatlıkla Bulabilirsiniz

Hani seyahat ederken tutumlu – ekonomik olun derken size bu kadarda cimri olun dediğimi düşünmeyin sakın. Tatilinizi, gezinizi yaparken elbette ki para harcayacaksınız! Ama ne kadar çok ekonomik ve tasarruflu olursanız cebinizdeki paranız ile seyahat sürenizi o kadar fazla uzatmış olursunuz!!

Gereksiz ve aşırı harcamalardan mümkün oldukça kaçınmalı bu konuda ihtiyacınız olan gereksinimlerinize öncelik tanımalısınız. Aşırı ve gereksiz para harcamalarınızın seyahat bütçenizi kısıtlayacağını; az para ile daha az seyahat süresi elde edeceğinizi unutmamalısınız.

Kendi Yemeğinizi Kendinizde Yapabilir Veya Hazır Aldığınız Yemeklerle Beslenmenizi Oldukça Ucuza Sağlayabilirsiniz !
Kendi Yemeğinizi Kendinizde Yapabilir Veya Hazır Aldığınız Yemeklerle Beslenmenizi Oldukça Ucuza Sağlayabilirsiniz !

Lüks alışveriş merkezlerinden uzak durmalı, market ve gıda alışverişlerinizi ekonomik marketlerden ve bakkallardan yana kullanmalı, sebze-meyve ve diğer gereksinimlerinizi ucuz olan semt ve halk pazarlarından karşılamalısınız!!  Ayrıca yeme içme konusunda pahalı restaurantların yerine şehir içerisinde bulunan lokantaların hizmete soktuğu tabldot servisi usulü ile birden fazla çeşit yemeği daha az para ödeyerek yiyebilir, dilerseniz kendi yemeğinizi konakladığınız alanda kendiniz de yapabilir, çok ucuza beslenme şansını yakalamış olursunuz!

İLETİŞİM

Sosyal Medyayı Kablosuz Bağlantı Sağlayarak Özgürce Kullanmanın Tadını Çıkarın!
Sosyal Medyayı Kablosuz Bağlantı Sağlayarak Özgürce Kullanmanın Tadını Çıkarın!

Seyahat etmenin sizin için yaşantınızda ne kadar önemli olduğunu biliyorsanız günlük yaşantınızda iletişimin de o kadar önemli olduğunu sakın unutmayın. Yolculuğunuz ve tatiliniz boyunca elbette ki sosyal medyayı çok kullanıyor olacaksınız. Günlük haber başlıklarını, e-mail mesaj ve iletilerinizi, sosyal paylaşım sayfalarınızı; diğer iletişime dair ne varsa elektronik ortamdan takip ederek dünyadan kopmamak için kesinlikle bedava internet hizmetlerinden faydalanmak isteyeceksiniz. Böyle bir durumda kesinlikle ihtiyaç duyacağınız konuların başında kablosuz bağlantı sağlayıcısı olan Wireless- Wifi imdadınıza yetişecektir. Konaklamalarınızda olsun dinlenme zamanlarınızda olsun kesinlikle Wifi noktalarına yakın yerlerde bulunun ve isteyeceğiniz internet şifresi ile dilediğiniz kadar sanal alemde dolaşacak iletişime para vermeyeceksiniz. Ekonomik seyahat için kesinlikle parasal yönden de olsun bir nebze de tasarruf sağlamış olacaksınız!!

Merhaba.. Ben Soner Gürkan YÜCEL. Tabir-i caizse gezginlerin gezgin abisiyim. Seyahate çok ufak yaşlarda başladım.. Macera,adrenalin tutkunu;seyahatte iflâh olmaz bir yapıya sahibim. Seyahatlerim benim için; bir tutku geri dönülmez, tarifi anlatılmaz bir yaşam biçimi haline dönüştü. Seyahatlerimi özellikle yürüyerek yapıyorum.1987 yılından bu yana profesyonel olarak uzak yollardayım. Daha çok uzun yollar gideceğimi umuyorum!

2 Yorum

  1. Ekonomik seyahat konulu yazı makalenizi okuduktan sonra çok yararlı bilmediğim bilgiye sizin sayenizde ulaştım Soner Hocam.Konu anlatımı kesinlikle görsel olarak oldukça mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Seyahat ve seyahate dair bilmediğim konularda sıkı bir takipçinizim artık..Saygılarımla.Kolay gelsin .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir