Ekonomik İtalya Tatilinin İpuçları

Öyle sırt çantalı gezgin falan değilim. Hostellerde pansiyonlarda yatamam vallahi. 5 yıldızlı otel filan da aramam ama temiz yatak, temiz banyo olmazsa olmazım. Kimi zaman kendim organize etsem de paket turları da gayet tercih ederim hesaplı ve güzel bir programı varsa. 

İşte ekonomik İtalya tatilinin püf noktaları                                       

1– İtalya’ya eğer ilk kez gidiyorsanız size benim bulduğum gibi ‘tüm extra turlar dahil’ bir paket tur tavsiye ediyorum. Nisan ayından 1 Temmuz için  almıştım turu. 1 Hafta boyunca baştan başa 7 şehir içeren harika bir tur oldu. İtalya gibi pahalı bir ülkede o kadar az para harcadım ki, kendi kendime inanamadım.

2- Kahvaltı zaten otelin fiyatına dahildi. Sıkı bir kahvaltı edin, onu yemem bunu yemem yok, ama yanınıza mutlaka siyah zeytin, beyaz peynir alın bolca. Siyah zeytin İtalya’da hiç yok, beyaz peynir ise şansa bala güzel çıkmıyor her zaman.

3- Ceviz, fındık ve özellikle leblebi her yurt dışı gezimde zaten vazgeçilmezim. Öğlen yemeğini sağlıkla geçiştirmek, etrafı gezerken keyifle atıştırmak için daha iyi çözümü olan?

4- Ve tabii sallama çay ve paket cappuccinolar. Otobüs her mola verdiğinde herkes istasyondaki büfeye üşüşür. Bir çay veya kahve için sıra beklemeniz ve en az 5 Euro vermeniz gerekir. Oysaki boş bir bardak ve sıcak su çabuk ve ücretsizdir.

5- Hemen her şehirde semt pazarı benzeri hediyelikçilerde, işportalarda güzel şeyler var. İşportadan alış veriş yaparken foto çektirmeyin, memlekette sosyeteye rezil olmayın yeter :)

6- Orası İtalya olabilir, ama biz Türk’üz gardaş. Gayet de pazarlık yapın işportacıyla. Tamam Çin’deki kadar düşüremeseniz de dediğinin yarı fiyatına almışlığım vardır zenci abiden o güzelim fularları İtalya’dan :))

7- İtalya’da dondurmadan, margarita pizzadan ekonomi yapmak olmaz. Onun da turistik olmayan lezzetli esnaf lokantası mekanları var elbet. Ne demişler, Roma’da romalılar gibi yap.

8- O cici paketli hazır renkli makarnalara kanmayın. Memlekette daha iyisi var vallahi. Vazgeçtim parasından bavulunuzda yer işgal ettiğine değmez.

9- Tamam tasarruf edin elbette ancak enfes Limonçelloların ve özellikle nefis kokulu kavunçellonun tadına bakmadan dönmeyin sakın. Eşe dosta doyumsuz tadıyla en güzel hediye önerimdir.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir