Ege’nin Saklı Köyleri Turu: Ege ve 8 Saklı Köyü’nü Keşfettik

Ege’nin Saklı Köyleri turuna çıkmak için ne kadar sabırsızlandığımı anlatamam. Zira Ege denince insanların aklına kum, deniz, plaj geliyor ancak Ege sadece güzel plaj ve gece hayatından ibaret değilmiş. Ege başlı başına bir kültür hazinesi. Üstelik bu kültür hazinesini gezmenin mevsimi de yok. Geçtiğimiz günlerde Jolly Blogger Kulübü üyesi blogger arkadaşlarla Ege’nin Saklı Köyleri keşfine çıktık. Bu köylerin bir kısmı biz keşfetmeden de keşfedilmişti aslında. Ama birçoğu benim için oldukça yeni ve ilginç bir deneyim oldu. Ben gruba iş nedeniyle ilk gün geç katıldım.

Ege’nin Saklı Köyleri

Şirince

Ege’nin Saklı Köyleri turunun ilk durağı aslında çok da saklı olmayan belki de İzmir’in en meşhur köylerinden Şirince idi. Tarihi 5. yy’a dayanan Şirince aslında eski bir Rum köyü. Köyün meşhur olması ünlü yazar Sevan Nişanyan‘ın köye gelmesi ve yaptığı çalışmalar ile oluyor. Köy Nişanyan’ın çalışmaları ile turizmle tanışıyor.  Köyün talihi ise 2012 yılında dönüyor. 2012 yılında Maya Takvimi sayesinde köy dünya çapında bir üne sahip oldu. Maya Takvim’ine göre dünyanın sonu 21 Aralık 2012’de gelecek ve bu felaketten zarar görmeyecek nadir yerlerden biri de Şirince olacaktı. Bu kehanete inanan binlerce insan Şirince’nin tüm pansiyonlarını hınca hınç doldurdular.

Ege’nin Saklı Köyleri

Şirince bugün de 2012 yılındaki kadar olmasa da ciddi turist akınına uğrayan bir köy. Bu açıdan konaklama tesisleri birçok köye göre oldukça güzel ve alternatifli. Ben Şirince’de Sihirbaz’ın Evi adlı bir konakta kaldım. Bu konağın sahibi İlkay Özdemir 2004 Doğu Avrupa şampiyonu 2011 dünyanın en iyi kadın sihirbazı seçilerek Merlin Award ödülünü almaya hak kazanmış.

Ege’nin Saklı Köyleri

Şirince Arnavut kaldırımlı yolları, şirin taş evleri ile sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz çok güzel bir köy. Bu köyde iki kilise, yunan mimari özelliklerine sahip bir ilkokul ve birçok manastır ve çeşme yer alıyor. Ben özellikle bugün restaurant olarak işletilen Şirince Taş Mektep’i çok beğendim. Ayrıca köyün 1 km uzağında yer alan Nesin Matemetik Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

Ege’nin Saklı Köyleri

Şirince’nin kumda kahvesi için Fındık Kafe güzel bir alternatif. Yanında mürver şerbeti ve lokumla güzel bir sunumu var. Bu sunumun bedeli ise 7,5 TL. Şirince, Ege’nin Saklı Köyleri turuyla görülebilecek huzur dolu bir yer.

Çamlık

Ege’nin Saklı Köyleri turu kapsamındaki Şirince’ye 16 km uzaklıktaki Çamlık Mevkii’ne gidiyoruz. Çamlık’ta Türkiye’nin ilk ve tek Açık Hava Tren Müzesi olduğu iddia edilen Çamlık Buharlı Lokomotif Açık Hava Müzesi’ni ziyaret ettik. Müzenin Çamlık’ta kurulmasının nedeni Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın demiryolunun Çamlık’tan da geçmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca Atatürk de 1936 yılında beyaz tren ile Çamlık’a gelmiş ve burada konaklamış. Atatürk’ün kullandığı bu tren de müzede sergileniyor.

Ege’nin Saklı Köyleri

Müze ile ilgili notlar:

  • Özellikle buraya gitmeyecekseniz yolda farketme şansınız yok.
  • Müzeye giriş ücreti 5 TL. Çocuklar için ise 2,5 TL.
  • İçerisinde İngiliz, Fransız, Alman, Çekoslavak ve İsveç yapımı 30 buharlı lokomotif sergileniyor.
  • Bu lokomotifler arasında odunla çalışan ve dünyada sadece 2 adet olan İngiliz yapımı bir lokomotif de var.
  • Gezmesi çok uzun sürmüyor, yol üstünde bir uğrayıp yarım saat keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Doğanbey Köyü ve Dilek Yarımadası

Tren Müzesi gezimizden sonraki adresimiz Çamlık’tan 61 km uzaklıktaki Doğanbey Köyü oluyor. Eski adı Domakia olan bir dönemlerin Rum Köyü, aslında Abdülhamit zamanında Ege adalarının ihtiyacı karşılansın diye kurulmuş. Mübadele sonrası buraya Selanik ve çevresinden gelen Türkler yerleştirilmiş. Onlar bir süre sonra kendileri için devletten başka bir yer istemiş. Buradaki taş Rum evleri bakımsız kalmış. Yıllar sonra İstanbul, Ankara ve İzmir’den zenginler buradaki evleri keşfedip, satın almış ve restore edip buraya yerleşmişler.

 

Ege’nin Saklı KöyleriDoğanbey Köyü’nün yeni halkı turistlere karşı pek de misafirperver değil.  Köyün turistler tarafından ziyaret edilmesinden hoşlanmıyorlar. Evlerinin fotoğraflarının çekilmesinden pek memnun olmadıkları için fotoğraf çekmek paralıdır tabelaları asıyorlar. Maksat para almaktan çok fotoğraf çekilmesinin önüne geçmek. Öte yandan köyün girişinde Dilek Yarımadası Tanıtım Merkezi var. Dilek Yarımadası 27 bin hektar alana kurulu bir milli park.

Ege’nin Saklı Köyleri

Dilek Yarım Adası Hakkında İlginç Bilgiler

  • Bu yarımadanın florasında 804 adet tür belirlenmiş 6 adeti dünya endemiği (yani sadece burada yetişiyor) 18 adeti ise Türkiye endemiği.
  • Yarımadada 256 adet kuş yaşıyor.
  • Bunlardan 70 adeti burada ürüyor.
  • Doğanbey Köyü’nde yer alan tanıtım merkezinde burada yetişen kuş ve hayvanların ölmüşlerinin içleri doldurularak sergileniyor.
  • Anadolu Pars’ının da en son burada görüldüğü söyleniyor

Ege’nin Saklı KöyleriStratonikeia Antik Kenti (Eskihisar Köyü)

Doğanbey Köyü ziyaretinden sonra Bafa Gölü manzaralı Canlı Balık Restaurant’ta öğle yemeği molası verdik. Bu molanın ardından 72 km’lik bir yolculuk daha yaptıktan sonra kendimizi Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Köyü’nde bulduk. Bu köy oldukça tarihi bir antik kente ev sahipliği yapıyor.

Ege’nin Saklı Köyleri

Stratoniekeia adlı bu antik kentin ilginç bir hikayesi var. Büyük İskender’in komutanlarında olan Suriye Kralı Selevkos’ın karısı ölünce güzeller güzeli Stratonikeia ile evlenir. Sonra kralın oğlu hastalanır. Kralın şifacılarından biri oğlunun hastalığının nedeninin karısı Stratoniekeia’ya olan aşkından kaynaklandığını bulur. Bu konuda halkına danışan kral oğlu Antiokhos ile karısını evlendirir ama onları da yanlarında görmek istemez. Onlar da  Eskihisar’da bu antik şehri kurar.

Ege’nin Saklı KöyleriYıllar içerisinde burası önce Bergama’ya sonra da Romalılara bağlanır. 1 ve 2. yy’larda birçok antik kent gibi en şaşaalı dönemlerini yaşar. 7. yy’da birçok antik kent gibi terk edilir. Sonra antik kentin yolu Türklerle kesişir. Antik kentte Anadolu’da bilinen en büyük gymnasium yer alıyor. Burası Osmanlı’dan kalma yapılarla antik yapılar artık iç içe girmiş. Kentin girişinde sizi Osmanlı’dan kalma Şaban Ağa Cami karşılıyor. Bu cami Evliya Çelebi’nin bile notlarında yer alan oldukça tarihi bir cami burası.

Akyaka

Ege’nin Saklı KöyleriEge’nin Saklı Köyleri turundaki göz bebeğim Akyaka oldu. Stratonikeia keşfimizden sonra geceyi geçireceğimiz Akyaka’ya ulaştık. Otelimiz Akyaka’nın meşhur Azmak Çayı’na 5 dk yürüme mesafesinde yer alıyordu. Nitekim akşam yemeğini de Azmak Çayı kıyısındaki Olta Balık Restaurant’ta yaptık. Burası yemek ve ambiyans anlamında oldukça başarılı bir yer. Bu restauranta yolu düşenlerin özellikle tahinli dondurmalı cevizli krepi tatmalarını şiddetle öneriyorum.

Ege’nin Saklı Köyleri3. gün sabah kahvaltı sonrası ilk işimiz Azmak Çayı’nda tekne turuna çıkmak oluyor. 40 dk süren bu tekne turu sadece 8 TL. Derinliği 8 metreyi bulan bu çayın suyu o kadar berrak ki dibindeki her şeyi görüyorsunuz. Sudaki yansımaları ise fotoğrafseverlere eşsiz kareler çekmeleri için imkanlar sunuyor. Çayın suyu her daim soğuk. Yazın bile sizi üşütebilecek soğuklukta. Çay direk Gökova Körfezi’ne açılıyor.

Azmak Çayı tekne turu dışında ayrıca zamanınız olursa Sedef Adası turu yapmanızı da öneririm. Adanın nadir görülen kumları koruma altında ve bu kumsalda terlikle bile gezmek yasak. Zira bu kum aslında yaşayan bir mikroorganizma. Buradan kum alıp götürmek de yasak. 24 saat boyunca görevliler tarafından kumsal gözetim altında.

Belen Kahvesi, Çaybükü (Gevenes) Köyü

Ege’nin Saklı KöyleriAkyaka’dan Gökova Körfezi manzarasına iç çeke çeke ayrıldıktan sonraki durağımız Ormancı şarkısının hikayesinin çıktığı Belen Kahvesi oluyor. Belen Kahvesi Muğla’nın o zamanki adı ile Gevenes, bugünkü adı ile Çaybükü Köyü’nde yer alıyor. 1943 yılında sarhoş bir ormancının Ağa’nın oğlu ve muhtarla yaptığı söz dalaşı ile başlayan ve sonu hapiste biten elim hikaye için Belen Kahvesi’nin içine müze bile kurulmuş. Kahvede sadece ormancı şarkısı farklı sanatçıların yorumu ile çalıyor. Çay kahve fiyatları Muğla’ya göre pahalı, İstanbul’a göre ucuz.

Bozüyük Köyü (Güzel Köy)

Eski şarkılara konu olan Belen Kahvesi’den bu sefer de yeni dizilere konu olan Bozüyük Köyü de Ege’nin Saklı Köyleri kapsamında gidilen yerlerden. 10 dakika süren kısa bir yolculuktan sonra kendimizi en son Güzel Köylü dizisine ev sahipliği yapan Muğla’nın Bozüyük Köyü’den buluyoruz. Köy dizi sektörünü turizme çevirmeyi çok iyi başarmış. Bu şirin köy özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyormuş. Bizim gezdiğimiz vakitte de kalabalıktı ama rahatsız edici bir kalabalığı yoktu. Bu köyü gezmek yaklaşık 15-20 dakikanızı alıyor. Sonrasında köy meydanında güzel bir kahve molası verip yeniden yola koyulma vakti geliyor.

Çine

Ege’nin Saklı KöyleriEge’nin Saklı Köyleri turundaki son durağımız Çine oluyor. Sonuçta diziler karın doyurmuyor dedik ve İstanbul’a dönmeden önce son olarak köftesi ile meşhur Çine’ye uğradık. Bozüyük’ten 45 km uzaklıkta yer alan Çine’de meşhur Çine Köftesi’nin mucidi olan Köfteci Tahsin’e uğruyoruz. Bozüyük Köyü’nden yaklaşık 45 km mesafedeki bu köfteci yol üstünde bir yer. 1930’larda Abdurrahman Işık tarafından yapılan Çine Köftesi’nde sadece kıyma, soğan, kimyon, tuz yer alıyor ve hiçbir koruyucu içermiyor ve günlük yapılıyor. Hayvanların hepsi de kendi besili hayvanları. Köfteleri lezzetli ama özellikle köfte yemek için yolumu değiştirip gelmem. Yolumun üstündeyse uğrarım diyeyim. 1 porsiyon köfte 13,5 TL. Çöp şiş ve diğer et türlerinin porsiyon fiyatı 18 TL.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Önce Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) akabinde de Galatasaray Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Vatani görevinin ardından Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın Eiffel Bursu ile IAE de Nice’de Pazar Araştırması Yüksek Lisansı yaptı. Bloomberg Businessweek Türkiye’de pazarlama, otomotiv, bilişim, havacılık ve turizm gibi alanlarda ekonomik analizler yayınladı. 5 buçuk yıllık ekonomi muhabirliği sonrasında Türk Telekom’da İnternet Teknolojileri Uzmanı olarak görev yapıyor. Digitalage'de köşe yazıyor. Cokgezenadam.com adlı bir gezi ve otomotiv bloğu var.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir