Edirne İğneada Turu: Hafta Sonuna Yaraşır Bir Rota

Hafta sonu İstanbul’a yakın gidilecek yerler araştırması yapanlar için Edirne İğneada Turu önerisini hemen yapmak gerekir. Üstelik sadece İstanbul’dan değil; Adapazarı, Kocaeli, Bursa, Ankara Eskişehir illerinden 2-3 saatlik bir mesafede bulunan Edirne ve İğneada, hafta sonu rotası için en ideal destinasyonların başında yer alıyor. Tarih ve doğanın gizeminin size en yakın mesafede olduğu bir seyahat rotası için istikamet önce İğneada sonra da Edirne…

Edirne İğneada Turu

Edirne İğneada Turu

İstanbul’dan yola çıktığınızda Vize üzerinden varacağınız İğneada sizlere Istıranca Ormanları ile hem Doğu Karadeniz’in gizlenmiş saklı bir cennetini sunacak, hem de batıda hiç bilmediğiniz bir kıyı kentinin havasını solutacak. Burada Ceneviz kalelerini, longoz ormanlarını gezebilir, sonrasında doğa ile iç içe bir yolculukla Kıyıköy‘e ulaşarak Karadeniz’in eşsiz lezzetlerinden olan deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Eğer iki şehri bir arada görmek istiyorsanız Edirne İğneada Turu ile bu güzel rotayı düşünün derim.

Edirne İğneada Turu

Yemekten sonra, kendi içinde saklanmış gözlerden uzak Trakya köylerini görerek alacağınız 1 saatlik yolun ardından,  birçok dinin ve mezhebin iç içe yaşadığı, birçok imparatorluğa başkentlik yapmış, kendisiyle ve gelen ziyaretçileri ile barışık, güvenli ve huzurlu, Trakya bölgesinin tarih ve inanç başkenti olan Edirne’ye ulaşacaksınız

Edirne

Bir dönem her tarafının badem ağaçları ile kaplı olduğu Osmanlı döneminde saraylarda ikram edilen badem ezmesinin yapıldığı şehirde tatlı yiyerek tatlı bir yolculukla Edirne’ye gireceksiniz. Eski Ermenilerin, Rumların Musevilerin ve Türklerin bir arada yaşadığı mahallelerde kendinizi kaybedebilirsiniz. Selimiye’nin gölgesinde birbirinden güzel yapılmış konaklarda kimlerin yaşadığını bir Edirneliye sormalısınız. O da size evlerinin kapı girişindeki basamak sayılarından konakların kime ait olduğunu anlatacaktır. Edirne sokaklarında gezinirken, her konağa baktığınızda bir inanç, bir kültür ve bir tarih görebilirsiniz. Bunlarla ilgili araştırma yapmak için heyecanlanacak ve sabırsızlanacaksınız.

Edirne İğneada TuruGezinize devam ettiğinizde dünyanın en büyük sinagoglarından birini göreceksiniz. Gizemini her zaman korumuş olan bu yapının görevlilerinden  Museviler hakkında bilgi alabilirsiniz. Edirne’de var olan Yahudi ya da Musevi mahalleleri gibi şu anda İsrail’de Edirne ve Türk mahalleleri yer almakta.

Edirne’de Ne Yenir?  

Bu bilgi ve gizem dolu tarihe tanıklık eden yürüyüşler sizi acıktırmış olabilir. Birçok ünlü ustası olan, birbirinden lezzetli yemekler yapan Edirne restoranlarının herhangi birinde asırlardır yapılan Edirne Tava Ciğeri ve yanında kızartılmış biberini mutlaka tatmalısınız.

Edirne İğneada TuruMeriç Nehri’nin kenarında bulunan birçok restoranda, birçok aşka, ayrılığa ve dolayısıyla  türkülere konu olmuş Meriç Nehri’nin sizi içine çeken görüntüsü eşliğinde Edirne’de  bir gelenek olan Romen gecesini izleyip Edirne’nin eşsiz bağlarında üretilen şarapları tadabilirsiniz. Avrupa’nın bir çok ülkesinde şarabın yanında ikram edilenlerden çok daha lezzetli bulacağınız birçok çeşit Edirne peynirinin de şaraplarınıza eşlik etmesini isteyeceksiniz.

Gündüz aralarında kaybolduğunuz, her birine bakıp evlerdeki tarihi öykülerin içinde olmak istediğiniz konakların birinde misafir olmak sizin için bambaşka bir deneyim olacak.

Türk mimarlarının teknik, görsellik ve ihtişamda tarihte birbirleriyle yarıştığı camilerden gelen ezan sesi ile Edirne’de güne uyanabilirsiniz. Edirne belediye başkanının kadınlar için kurduğu yöresel pazarda kendinizi bulduğunuzda, eşsiz lezzetli gözleme, bazlama vb. tüm doğal ürünlerin bulunduğu kahvaltıyı yöresel kadınlarımızın elinden yiyebileceksiniz.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne İğneada Turu kapsamında gezinize Roma imparatorluğunun Edirne’deki yüzlerce eserinden biri olan ve şehir merkezinde bulunan, Evliya Çelebi’nin Kapıkule dediği ve günümüzde adını sınır kapısına veren Roma kulesinden başlayın. Hemen yanı başında bulunan Üç Minareli Cami, Eski Cami, Rüstem Paşa Kervansarayı, Arasta Çarşısında Osmanlı imparatorluğundaki zanaatkarların muhteşem eserler ürettiği tarihi mekanlarda ayak izlerini sürün. Bu esnada sizlere tarihi kıyafetler ve ekipmanlar eşliğinde ikram edilen şerbetleri mutlaka tatmalısınız.

Edirne İğneada Turu

Meriç kıyısına doğru yapacağınız yürüyüşle birlikte Osmanlı Sultanlarının Avrupa seferlerinde ordusu ile birlikte geçtiği tarihi köprüde fotoğraf çekebilir, kendiniz için tarihe bir not düşebilirsiniz. Tarihi çınarlarla bezeli ormana nazır bir yürüyüşün daha ardından Lozan anıtına varacaksınız. Lozan anlaşmasının yapıldığı treni gördüğünüzde Yunanistan sınırı yanı başınızda olacak. Burada köylülerin işlettiği kahvehanelerde bir yorgunluk kahvesini keyifle içebilirsiniz.

Günümüzde Edirne’ye ayrı bir kimlik kazandıran Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği, etrafında bedestenleri, yeniçeri mezarlıkları bulunan Selimiye Külliyesine giriş yapıtığınızda yerel rehberlerden Mimar Sinan’ı ve ustalık eseri Selimiye’nin tüm ayrıntılarını detaylı ve keyifli bir anlatımla dinleyebilirsiniz.

Selimiye gezinizin ardından Türk Musikisinin makamları ile birçok hastalığın tedavi edildiği Şifahane’ye geleceksiniz. Türkiye’de aslında uygun en iyi düzenlenmiş müzelerden bir tanesi olan Şifahane’de yapacağınız gezide tarihe, müziğe ve musikinin iyileştirici mucizesine tanık olmaktan eşsiz bir keyif alacaksınız.

Edirne Kırkpınar Güreşleri

Balkan savaşlarında Edirne’nin savunması için yapılmış ve günümüzde restore edilmiş Edirne Tabyalarını da mutlaka ziyaret etmelisiniz. 600 yıldır Edirne’de yapılan Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Kırkpınar meydanını fotoğrafladıysanız artık tarihe kültüre doymuş bir şekilde şehir merkezine dönebilirsiniz.

Edirne İğneada Turu

Yaptığınız bu şahane gezinin anılarının da sizlerle dönmesini isterseniz badem ezmesi, aynalı süpürge, sabundan yapılmış meyve süsleri, eşsiz şarapları ve onların yanında tadacağınız peynirlerden mutlaka almalısınız.

Anadolu’nun en huzurlu kentlerinin başında gelen Edirne’ye şehrin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmak doğa, kültür, inanç, mimari ve lezzetler arasında gizli kalmış güzellikleri keşfetmek için muhakkak gitmelisiniz.

Jolly İle Edirne İğneada Turlarını incelemek için tıklayınız!

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir