Edinburgh Sokaklarında Ortaçağ’a Yolculuk

Unutulmaz film Braveharth, Cesur Yürek’in efsane kahramanı William Wallace’ın bir tarafı okyanusa bir tarafı yemyeşil ormanlara uzanan, sanki zamanın Orta Çağ’da durduğu bir şehir Edinburgh. Uçaktan indiğiniz anda sizi masmavi bir gökyüzü, mis gibi bir hava karşılıyor. Ancak bu mavi gökyüzüne aldanmamak gerektiğini tatilimizin ertesi günü başlayan ve son güne kadar yağan yağmur bize çok güzel öğretti☺ Hele bir de benim gibi yağmurdan pek hoşlanmayan biriyseniz durum biraz can sıkıcı gibi dursa da Edinburgh sizi öylesine büyüleyen bir şehir ki yağmur bile keyfinizi bozmuyor.

Edinburgh sokaklarında gezerken kendinizi bir Ortaçağ kasabasında geziniyor gibi hissetmeniz içten bile değil. Şehir klasik Avrupa şehirleri gibi iki kısımdan oluşuyor; eski şehir ve yeni şehir. Ancak Edinburgh’u diğer Avrupa şehirlerinden ayıran çok önemli bir fark var. Yeni şehirdeki yapılar 1700’lü yıllardan kalma ve işin en mükemmel yanı o binaların hala korunabilmiş olması. Ancak havanın sürekli kasvetli ve yağmurlu olmasından olsa gerek zaman zaman bu binalar arasında dolaşırken içinizi bir ürperti kaplayabiliyor. Hatta bazen öyle binalarla karşılaşıyorsunuz ki sanki Harry Potter filminin içindesiniz gibi. Zaten daha sonraki günlerde öğrendik ki filmin geçtiği okul, Edinburgh’taki bir okuldan esinlenilerek yapılmış.

İskoçya denilince akla ilk gelen kuşkusuz viski. Sokaklar viski dükkânlarıyla, restoranların menüleri sayısız viski çeşitleriyle dolu. Kendi başınıza hangi viskiyi içmek istediğinize karar vermeniz neredeyse imkansız. Bu noktada aksanlarını anlamak olağanüstü bir çaba gerektirse de garsonlar en büyük yardımcınız. Size sordukları birkaç soru ile aradığınıza en yakın tatta olan viskiyi size getiriyorlar. İskoçların kültüründe dikkatimi en çok çeken viskiyi oda sıcaklığında ve buzsuz içmeleri oldu. Sadece bazen hafifleştirmek adına birkaç damla su eklendiği oluyormuş. Gayda seslerinin eksik olmadığı, havanın 23.00’e doğru karardığı Edinburgh sokaklarında dolu dolu iki gün geçirdikten sonra katıldığımız bir turla, William Wallace’ın hikayelerini dinleyerek Highlands’e doğru yola çıktık. William Wallace’ın yaşadığı yeri ve heykelini görmüşüz ancak ben o kadar yorgundum ki kardeşimin bütün uğraşlarına rağmen uyanmamışım☹ Önünden geçip heykeli göremeyen nadir insanlardan biriyimdir herhalde.

img_7581-1024x768

Gözümü açtığımda kendimi eşsiz bir manzarayla karşı karşıya buldum. Karşımda uçsuz bucaksız Kuzey Buz Denizi vardı, sanki sonsuzluğa uzanıyormuş gibiydi. Daha önce kendimi hiç sonsuzluğa ve gökyüzüne bu kadar yakın hissetmemiştim. Dağları tepeleri aştık deyimini Highlands’de tam anlamıyla yaşadık diyebilirim. Yalnız bu kadar engebeli yollardan geçilen bir yolculuk hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Her birine bu kesinlikle en güzeli dediğim, sayısını hatırlamadığım kadar gölün kıyısından geçtik.

img_7518-1024x768

Ama beni en çok etkileyen hala perilerin yaşadığına inanılan ‘Fairy Glen’ oldu. Tinker Belle’le Peter Pan’le büyüyen bir çocuk olarak perilerin varlığına inanıyor olmak çok da garip bir durum olmasa gerek. Belki de hayatın hiç beklemediğim anlarda karşıma çıkarttığı mucizeleri kendimce Tinker Belle’lere bağlıyor olmamdır bunun nedeni. Hala zaman zaman düşünürüm dünyayı masallar kurtarabilir mi diye… Yorucu olduğu kadar büyüleyici olan bu yolculuğun ardından iki gün boyunca kalacak olduğumuz minik kasaba Potree’ye geldik. Portree, Buz Denizi’nin kıyısında şirin mi şirin küçücük bir kasaba.

img_7466-1024x768

Normalde deniz ürünleriyle pek aram yoktur, ama şunu kesinlikle söyleyebilirim ki Portree’de yaşıyor olsam deniz ürünleri kuşkusuz en sevdiğim yemek olur. O kadar lezzetli olabileceğini asla tahmin etmediğim için annemlerin bütün ısrarlarına rağmen deniz ürünlü hiçbir yemek sipariş vermeyip onların yemeklerinin tadına baktım ve kesinlikle bayıldım ama yiğitliğimi bozmamak adına asla beğendiğimi onlara itiraf etmedim! Lakin, tazecik somonların, karideslerin tadı hala damağımda desem yeridir.

img_7618-1024x768

Turumuzun son gününde canavarı ile ünlü Loch Ness’e gittik. Van Gölü Canavarı efsaneleriyle büyüyen çocuklar olduğumuzdan bu canavar hikayesi bizi pek etkilemedi tabii ki, ama yine de söylenenleri sizinle paylaşmadan geçmek olmaz. Ness Gölü dünyanın en derin çukuruna sahipmiş ve Google Earth tam o çukurun olduğu yerde yaşayan bir canavar olduğunu tespit etmiş, inanıp inanmamak sizlere kalmış. Ben canavarlardansa perilere inanmayı tercih ediyorum☺ Boş zamanımızda Ness Gölü’nün kenarındaki şirin restoranda yemek yeme kararı aldık. İçeri girdiğimizde duvarda asılı olan bir nazar boncuğu, nargile ve darbuka bizi karşıladı. Menüyü elimize aldığımızda ise yemeklerin Türkçe yazdığını görünce daha fazla dayanamayıp sorduk ve öğrendik ki gölün kenarındaki tek restoranın sahibi Türk’müş. Bir kez daha anladık ki Türkler her yerde☺ Bu keyifli yemeğin ardından tekrar Edinburgh’a doğru yola koyulduk.

img_7648-1024x768

Ailecek gezgin ruhlu olduğumuzdan buraya kadar gelip de bir Glasgow’u da görmeden dönmek olmaz dedik ve son günümüzde 40 dakikalık bir tren yolculuğunun ardından Glasgow’a vardık. Ama öyle bir yağmur vardı ki bir an bile durmadı desek yeridir, oradan oraya sığınmaktan şehirden pek bir şey anlayamadan Edinburgh’a döndük.

Artık ayrılık vakti gelip çattı bu şehirden, ilk defa bir şehirden ayrılırken içim her zaman olduğu gibi çok burkulmadı. Hani şehri beğenmediğimden mi diye soracak olursanız asla değil kesinlikle görülmesi gereken insanı büyüleyen bir şehir Edinburgh ya da Highlands’deki her manzara hala gözümü kapadığımda aklımda, ama anladım ki ben Akdeniz kuşağı sıcak iklim insanıyım. Sürekli yağmur, karanlık gökyüzü etraf ne kadar yeşil manzaralar ne kadar büyüleyici olsa da pek benlik değil. Üzerimde yağmurluk elimde şemsiye olmadan kuru kuru gezmek benim için daha keyifli…

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

2013 yılında Tarih Bölüm'ünden mezun olduktan sonra tarih, gelenekler, en çok da yeni yerler keşfetme ve yemek aşkı ile 2014 yılında ucanmutfak.com adlı blogumu kurdum. Böylelikle hayata dair en büyük tutkularımı herkesle paylaşabilme imkanı yakalamış oldum. İş hayatından fırsat buldukça yeni yerler keşfetmeye, yeni yemekler denemeye ve bu keşiflerimi blogumda paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir