Edebiyat Başkenti Dublin

Bu başlığı öylesine yazmadık, İrlanda’nın başkenti Dublin’de, edebiyat şehrin her köşesine yayılmış durumda. Ve şehir Unesco tarafından ‘’edebiyat başkenti’’ seçilmiş… Bernard Shaw, Samuel Beckett, Bram Stoke, James Joyce, Oscar Wilde, Jonathan Swift Dublin’in yazarlarından sadece en bilinenleri…

Bazı şehirlerde edebiyat, insanların hayatına fazlasıyla dokunur, işte Dublin bu şehirlerin başında geliyor. Öyle ki, Dublin bir gün yıkılacak olsa James Joyce’un tasvirlerine göre yeniden inşa edilebilir deniliyor. Tabii ki konumuz edebiyat ve şehir ilişkisi olunca Dublin’de görülecek yerleri de edebiyat severler özelinde hazırladık.

Trinity College

Jonathan Swift, Samuel Beckett, Oscar Wilde, Bream Stoke gibi pek çok edebiyatçının mezun olduğu Dublin’in en eski üniversitelerinden biri olan Trinity College mutlaka ziyaret edilmeli. Yemyeşil bir alana kurulu kampüs, 200 bin kitabın bulunduğu bir kütüphaneye sahip. Kütüphanede  Kelt Rahipleri tarafından MS 800 yılında yazılmış, içerisinde 4 incilin bulunduğu el işlemeli Book of Kells’i görmeden dönmeyin.

Newgrange

Newgrange, bilim adamları, arkeologlar ve mimarlar tarafından şaşkınlıkla karşılanan özelliklere sahip, MÖ 3000’li yıllarda inşa edilmiş gizemli bir anıt mezar. Sırları hala çözülebilmiş değil. Güneşin dönüm günlerinde güneş ışınları anıt mezarın üstündeki deliklerden mezar odasına düşerek içerisinde ışık oyunları oluşturuyor. Bu esrarengiz anıt mezarı edebiyat severler, James Joyce’un Dublinliler kitabının son bölümünden de hatırlıyor.

Dublin Yazarlar Müzesi

Edebiyat şehri Dublin’e gelip, Dublinli ünlü yazarlar haklarında detaylı bilginin sergilendiği Dublin Yazarlar Müzesi’ni ziyaret etmeden olmaz. Müzede yazarlara ait kitaplar, fotoğraflar, el yazmaları ve kişisel eşyalar bulunuyor.

James Joyce Müzesi

Dublin’le en çok özdeşleşen yazarlardan olan James Joyce’ın bir süre evi olan Martello Kulesi, James Joyce Müzesi olarak ziyarete açık. Bu binayı edebiyat severler, Ulysses kitabının girişinden tanıyor. Müzede yazara ait kişisel koleksiyonlar ve Ulysses kitabı için tuttuğu notlar mevcut.

Samuel Beckett Köprüsü

Dublin’de köprülere özellikle yazarların isimleri verilmiş, bu köprüler arasında özellikle Samuel Beckett Köprüsü sahip olduğu ilginç tasarımla görülmeye değer. Köprü, İrlanda’nın sembollerinden biri olan müzik aleti arp’a benziyor.

Bernard Shaw Bar

Kütüphanelerinin yanı sıra eğlence severler için de Dublin’de seçenekler bol. Bernard Shaw Bar bunlardan biri. Bar, yeni nesil edebiyat ve sanat çevrelerinin uğrak noktalarından biri. Grafitlilerle süslü bu barda İrlanda’nın dünyaca ünlü Guinness birasını tadabilirsiniz.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir