Ece Vahapoğlu Röportajı

Yazar, gazeteci, sunucu, wellness eğitmeni olan Ece Vahapoğlu, 10 parmağında 10 marifet olan biri. İş dünyası röportajları, spor tutkusu ve sağlıklı yaşam kitaplarıyla tanıdığımız Ece Vahapoğlu için seyahat etmek, yeni keşifler yapmak da vazgeçilmez ve öğretici bir tutku.

Seyahatin kişiyi geliştiren bir olgu olduğunu belirten Ece Vahapoğlu; “Seyahat bence dünyanın en güzel şeyi. İnsan fiziki yolculuğa çıkarken içsel yolculuğa da çıkıyor. Hayat bir yol… “ diyor.

Ece Vahapoğlu ile yeni projeleri, yol ve yolculuk kavramları üzerine söyleştik…

Gazeteci, yazar, sunucu, sporcu kimliklerine sahipsiniz, son zamanlarda  gündeminizde neler var, sizi hangi projelerde göreceğiz?

Bünyemde barındırdığım ve severek yaptığım bütün meslek alanları yine sinerjik bir şekilde devam ediyor. Yazı da yazsam, seminer de versem, moderatörlük de yapsam içinde gazeteci merakı ve sürekli öğrenme hep var. Sosyal medyada bir paylaşım yaptığımda zaten yazar kimliğim yine orada. Spor hayatımın vazgeçilmezi… Tabii son yıllarda sporcu kimliğim iyice meslek haline geldi. Etkinliklerde sunuculuk devam ediyor. Spor etkinliklerim giderek artacak. Kendi spor markam da çıkıyor.

Ece Vahapoğlu Seyahat

Son zamanlarda özellikle sağlıklı yaşam alanındaki kitaplarınızla gündemdesiniz, yazmak sizin için ne ifade ediyor? 

Yazmak, içindekileri dökmek bence terapi. İnsanı rahatlatıyor. Yayınlanmasa bile herkese zihnindekileri kağıda dökmelerini öneririm. Benim yazma tarzım ise, araştırmalara ve deneyimlere dayanan, daha çok kişisel gelişim türünde. Son kitaplarımı hep sağlıklı yaşam, spor ve beslenme üzerine yazdım. Önce kendimde deniyorum, emin oluyorum, sonra paylaşıyorum.

Gazeteci ve sunucu kimliğiniz dolayısıyla hem Türkiye’nin hem de dünyanın pek çok noktasına seyahatler gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Yol, yolculuk, seyahat etmek sizin için neleri ifade ediyor?

Seyahatsiz yapamam. Seyahat bence dünyanın en güzel şeyi. İnsan fiziki yolculuğa çıkarken içsel yolculuğa da çıkıyor. İnsanı çok geliştiren bir olgu.

Hayat bir yol… Ve seyahatler genelde kendi seçimlerimizle gittiğimiz keyifli yollar. Bana çok ruhani ve kültürel geliyor. Seyahat bünyeme müthiş iyi geliyor. Her hafta sonu zaten bir yere kaçarım.

Seyahat rotalarınızı nasıl belirliyorsunuz? Kültür gezileri mi, deniz/kum/güneş gezilerini mi tercih ediyorsunuz?

Eskiden deniz kenarı güneşli sıcak yerleri severdim. Olgunlaşıp hayattan daha farklı tatlar almaya başlayınca kültürel geziler, kış seyahatleri ve benim en sevdiğim deneyimsel geziler ajandamda daha çok yer almaya başladı.

Ece Vahapoğlu Masaili Kabile Lideri ile

Seyahate çıkmak, yollarda olmak, yeni yerler, insanlar, kültürler keşfetmek Ece Vahapoğlu için ne anlam ifade ediyor?

Küçüklüğümden beri öğrenmeye meraklıyım. Bence genç ve zinde kalmanın yolu sürekli öğrenmekten geçiyor. Seyahate çıkmak, yeni yerler ve kültürler keşfetmek de insanı dinç tutan şeyler. Seyahate çıkmak dünyayla birlikte kendi içinde yolculuğa çıkmaktır.

Bir seyahate çıkarken çantanızda genelde neler oluyor? Bir yolculuğa çıkarken en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyalar hangileri? 

Her hafta valiz hazırlayan biri olarak artık bu konuda pratikleştim. Gün sayısına göre farklı boyutlarda bavullarım var. Çantamda kişisel bakım malzemelerim, spor tayt, atlet ve koşu ayakkabılarım, güneş gözlüklerim, cep telefonum mutlaka bulunuyor.

Seyahatlerinizi belirlerken yazar kimliğiniz ne kadar etkili oluyor? Seyahatlerinizde gezi notları alıyor musunuz? Alıyorsanız bu notları yayınlamak fikriniz mevcut mudur?

Seyahatlerimi önce sosyal medyada an an paylaşıyorum. Fotoğraflarla birlikte bilgilendirici metinlerimi ekliyorum. Bir fotoğrafı asla açıklayıcı metin olmadan paylaşmam. Görsel mutlaka yazar kimliğimle birleşir. Dönüşte de ya blogda ya bir dergide geziyi yazıyorum. Seyahatlerimde çok not alırım.

Ece Vahapoğlu Sahilde Koşuda

Gerek iş gerekse özel seyahatleriniz dolayısıyla gittiğiniz ve sizin için özellik teşkil eden sizi en fazla etkileyen yer neresiydi?

Bali’de uluslararası bir ödül töreni sunmaya gittiğimde uzun kalmış ve ülkeyi turistik de gezmiştim. Yemyeşil, huzur verici doğasıyla Ubud beni etkiledi. Üniversite okuduğum İtalya’yı her zaman çok severim ve sıcak bulurum.

Trekking için gittiğim Nepal’de Himalayalar’ı ve tabii ki Everest Dağı’nı çok büyüleyici buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir