Çok Şaşıracaksınız: Dünyanın En İlginç Yılbaşı Gelenekleri

Yılbaşı gelenekleri çoğu kültürde farklılıklar gösteriyor. Yılbaşı demek yeniden başlangıcı demek. Yüzyıllardan bu yana insanlar bolluk, bereket ve iyi şansla yeni bir yıla başlamak adına farklı ritüellerle yılbaşına giriş yapıyor. Yılbaşı adetleri, her ne kadar, batıl birer inanış gibi görünse de yılbaşı kutlamalarının en eğlenceleri parçaları arasında yer alıyor. Çoğu adet, pagan kültürlerindeki büyük kutlamalardan izler taşıyor.

Yılbaşı Gelenekleri 

Birbirinden farklı yılbaşı geleneklerini duyunca çok şaşıracaksınız. İşte farklı kültürlere ait yılbaşı gelenekleri…

12 Adet Üzüm Tanesi: İspanya

Yılbaşı gelenekleri

İspanyollar, yılın ilk gününe saatler kala, önceden hazırladıkları 12 adet üzüm tanesini yiyerek yeni yıla adım atıyor. Üzüm tanelerinin bereket getirdiklerine inanıyorlar. Sadece bereket onlar için yeterli olmuyor elbette. Ağızlarına attıkları her bir üzüm tanesi için yeni yılda gerçekleşmesini istedikleri dilekleri tutuyorlar.

Hogmanay Kutlaması: İskoçya

Yılbaşı gelenekleri

İskoçlar, 31 Aralık günü için Hogmanay adını verdikleri özel bir kutlama yapıyor. Geleneksel İskoç giysilerinin giyildiği Hogmanay’da eve gelecek misafirlerden uzun boylu ve koyu renk saçlı bir erkek çocuğu ev sahibine kömür ve özel bir meyveli kek getiriyor. Kömürün uğur getirdiğine inanılan kutlama, arınma için yakılan ateş toplarıyla devam ediyor.

Ayıların Dansı: Romanya

Yılbaşı gelenekleri

Romanyalılar, yeni yıla ayı kostümleri, kürkleri ya da maskeleriyle dans ederek giriyor. İyi şans getirdiklerine inandıkları uygulama, eski Romen kültüründe doğanın ölümünü ve yeniden doğuşunu sembolize ediyor. Dans edenlerden birkaçı yeni yılın bereket getirmesi adına gerçek keçi boynuzları takıp keçi maskesi ve kürkü giyiyor.

Tabak Kırma: Danimarka

Yılbaşı gelenekleri

Eskimiş tabaklarını yılbaşı gecesi için biriktiren Danimarkalılar, gece tam 12’yi vurduğunda sevdikleri insanların kapısının önünde kırıyor. Böyle yaparak kötü enerjiyi başlarından def ettiklerine inanıyor ve yerine taze enerjiyi davet ediyorlar. Diğer taraftan sevdiklerini ne kadar sevdiklerini gösterme fırsatı yakalıyorlar.

Renkli İç Çamaşırları: ABD ve Türkiye

Yılbaşı gelenekleri

Saat 12’yi vurduğunda kırmızı iç çamaşırı giymek ülkemize özgü en ilginç yılbaşı gelenekleri arasında yer alıyor. Orta Çağ geleneklerine dayanan bu adet sadece bizde yapılmıyor. Amerikalılar da tuttukları dilek doğrultusunda saat 12’de belirli renkte iç çamaşırı giyiyor. Aşk ve tutku için kırmızı, para için sarı, barış için beyaz ve sağlık için mavi renk iç çamaşırını tercih ediyorlar.

Misafirlerden Yeni Yıl Analizi: İrlanda

Yılbaşı gelenekleri

İrlandalılar, yeni yılın ilk misafirlerinin yılın nasıl geçeceğini belirlediğine inanıyor. Evin ilk ziyaretçisi uzun boylu, esmer ve yakışıklı bir adamsa bolluk, bereket ve iyi şansla dolu bir yıl geçireceklerine, kızıl saçlı bir kadınsa keder ve acı dolu bir yılla karşı karşıya olacaklarına inanıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir