Dünyanın En Güzel Köprüleri

Dünyada insan eliyle yapılmış iki yakayı birleştiren o kadar farklı mimari ve kültürdeki köprüleri sizinle tek tek inceleyeceğiz. Bu listeyi gördüğünüzde epey şaşıracağınızı düşünüyorum. Gelin ‘dünyanın en güzel köprülerini’ görelim. Tabii bunu belirtmeden geçemeyeceğim; bu listede dünyanın en güzel köprülerinin sadece bir bölümü bulunuyor.

 • Karl Köprüsü, Çek Cumhuriyeti

Karl Köprüsü, Çek Cumhuriyeti

Başkent Prag’da bulunan Karl Köprüsü, Kral IV. Karl tarafından yaptırılmıştır. 1402 yılında yapımı tamamlanmıştır. Köprünün mimarı ise Alman Peter Parler’dır. Günümüzde yaya trafiğine açık olan köprü turistler tarafından çok fazla ilgi görüyor. Yapıldığı zaman köprü kalesi olarak kullanıldığından köprünün her iki tarafında kule bulunuyor. Köprünün bir ilgi çeken yönü de 30’a yakın heykelin köprüde bulunmasıdır.

 • Ponte Vecchio Köprüsü, İtalya

ponte-vecchio-italy

Floransa’nın en meşhur köprüsü Ponte Vecchio Köprüsü’nün yapımı 14. yüzyılda tamamlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılmayan tek köprüdür. Günümüzde köprü üzerinde turistlerin ilgisini çekebilecek pek çok hediyelik eşya dükkanı bulunmaktadır.

Köprünün yapımının ilginç hikayesi ise, zamanında halk tarafından sevilmeyen medicilerin halk arasına karışmadan nehrin diğer tarafına geçmek amacıyla yaptıkları bir yapıdır. Köprüde zamanının ünlü kuyumcu ve heykeltıraşı Benvenuto Cellini’nin büstü de yer almaktadır.

 • Sidney Limanı Köprüsü, Avustralya 

sidney-limani-koprusu-avustralya

1932 yılında yapımı biten Sidney Limanı Köprüsü, İngiliz bir firma tarafından inşa edilmiştir. Uzun kemerli demir yapılı bu köprü araç, tren, yaya ve bisiklet trafiğine açıktır. Dilerseniz 200 basamakla köprünün en tepesine çıkabilirsiniz. Ayrıca köprü üzerinde cafeler, Aborjin müzesi ve yürüyüş yolu da bulunmaktadır.

 • Kule Köprüsü, İngiltere

Kule Köprüsü, İngiltere

Londra’da Times Nehri üzerinden bulunan Kule Köprüsü iki katlı ve açılır kapanır özelliktedir. 1894 yılında trafiğe açılmış olan köprü yürüyüş ve araç yoluyla beraber iki kuleye bağlanmaktadır. Horace Jones’un projesi olan bu köprü dünyanın en güzel köprüleri arasındadır.

 • Boğaziçi Köprüsü, Türkiye

bogazici-koprusu

Boğaziçi Köprüsü Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan İstanbul’un ilk asma köprüsüdür. 30 Ekim 1973 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin 50. yılında açılışı yapılmıştır. 2007 yılında ise köprünün bugünkü ışıklandırması yapılmıştır. Köprüde 16 milyon led lamba kullanılmıştır. Köprüdeki led ışıklar renk değiştirebilen özellikte olup düşük enerji üretimiyle çevreye zararı minimum düzeydedir.

 • Puente Nuevo Köprüsü, İspanya

Puente Nuevo Köprüsü, İspanya

İspanya’nın ihtişamlı bir o kadar da korkutucu gözüken köprüsü Puente Nuevo’nun yapımı 1793 yılında açılışı yapılmıştır. Kanyondan 120 metre yüksekte inşa edilmiş olan bu köprü diğer köprülere göre oldukça yüksektir. Zaten ihtişamı da buradan gelmektedir.

 • Khaju Köprüsü, İran,

Khaju Köprüsü, İran

Khaju Köprüsü İsfahan’ın en güzel köprüsüdür. II. Şah Abbas tarafından 1665 yılında yaptırılmış olan köprü 21 kemerden meydana gelmiştir. Köprü ayrıca baraj görevi de görmektedir.

 • Chengyang Köprüsü, Çin

Chengyang Köprüsü, Çin

1916 yılında inşa edilmiş olan Chengyang Köprüsü, Çin’in en ünlü köprüsüdür. Linxi Nehri üzerinde bulunan köprü günümüzde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu köprü de 10 bin led ışıkla aydınlatılmaktadır.

 • Konitsa Köprüsü, Yunanistan

Kanitsa Köprüsü, Yunanistan

Yunanistan’ın doğayla bütünleşmiş en güzel köprüsü Konitsa Köprüsü’dür.

 • Rialto Köprüsü, Venedik

Rialto Bridge, Venice

İtalya’nın Venedik şehrindeki Büyük Kanal üzerindeki dört büyük köprüden biridir Rialto Köprüsü. Bu köprü diğerlerine göre en eski ve en ünlüsüdür. Rialto Köprüsü’nün bugünkü hali 1591 yılında  Antonio da Ponte’nin çizdiği şekilde tamamlanmıştır.

 • Kapellbrücke Köprüsü, İsviçre

kapellbrucke-koprusu-isvicre

İsviçre’nin Luzern şehrinde 1333 yılında savunma amaçlı inşa edilmiş bir köprüdür. Ahşap malzeme kullanılarak yapılmış üzeri kapalı bir köprüdür. Köprünün girişinde bulunan kule zamanında hapishane olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise hediyelik eşya dükkanı ve toplantı salonu olarak kullanılıyor.

 • Pont du Gard Köprüsü, Fransa

pont-du-gard-koprusu-fransa

Romalılar döneminde su kemeri olarak inşa edilmiş olan yapı MÖ 19. yüzyıl civarlarında yapıldığı düşünülmektedir.

 • Kintai Köprüsü, Japonya

kintai-koprusu-japonya

Kintai Köprüsü, Japonya’nın en güzel ve en sağlam köprülerinden biridir. Köprü depremler, seller, tayfunlar nedeniyle defalarda yıkılmış ve defalarca tekrardan inşa edilmiştir. Güçlü mü güçlü taş direkler üzerine inşa edilmiş köprü üzerinde yürümek için para ödemeniz gerekiyor.

 • Mostar Köprüsü, Bosna Hersek

Mostar Köprüsü, Bosna Hersek

Köprünün ilk hali Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında inşa edilmiştir. Boşnak-Hırvat savaşı sırasında köprü yerle bir olmuştur. Orijinal haline sadık kalarak yapılıp 2004 yılında tekrar hizmete açılmıştır.

 • Helix Köprüsü, Singapur

helix-koprusu-singapur

Helix Köprüsü sadece yaya kullanımına açık bir köprüdür. Mimar Cox Rayner bu köprüyü dizayn ederken tamimiyle DNA sarmalını örnek almıştır. Köprünün açılışı 2010 yılında birçok projenin arasından seçilmiş projeyle yapılmıştır.

 • Hussaini Köprüsü, Pakistan

Hussaini Bridge, Pakistan

Pakistan’daki bu asma köprü, dünyanın en eski ve en tehlikeli asma köprülerinden biridir. Üzerinde yürümenin büyük cesaret gerektirdiği Hussaini Köprüsü, yerel halk tarafından halen kullanılmaktadır.

 • Vasco Da Gama Köprüsü, Portekiz

vasco-da-gama-koprusu-portekiz

Başkent Lizbon’da bulunan Vasco Da Gama Köprüsü dünyanın en uzun köprüsü olarak kabul edilir. 1998 yılında hizmete açılan köprüye Portekizli kaşif Vasco Da Gama’nın Hindistan’ı geçişinin 500. yılı dolayısıyla ismi verilmiştir.

 • Menai Köprüsü, Galler

menai-koprusu-galler

Dünyanın en dikkat çekici asma köprülerinden biri olan Menai Köprüsü, Galler’de Anglesey Adası ile Bangor’u birbirine bağlar. 1826 yılında hizmete açılmış olan köprü günümüzdeki araç trafiğine karşı zaman zaman güçlendirilmiştir.

 • Magdaburg Su Köprüsü, Almanya

magdaburg-su-koprusu-almanya

Almanya’da Elbe Nehri üzerine kurulmuş bu su köprüsü inanılmaz ama gerçek. Eski Doğu ve Batı Almanya’yı birbirine bağlayan bu su köprüsü Almanya’nı Magdeburg şehrinde bulunuyor. Bu köprü suyun ağırlığını alacak şekilde tasarlanmış bildiğim ve araştırdığım kadarıyla eşi olman bir su köprüsü.

 • Golden Gate Köprüsü, San Francisco

golden-gate-bridge-san-francisco

Dikkat çekici asma köprülerinden biri de Kaliforniya’daki Golden Gate Boğazı üzerinde bulunan Golden Gate Köprüsü’dür. Dünyadaki en uzun yedinci asma köprü olan bu köprü 1937 yılında trafiğe açılmıştır. Köprünün inşası sırasında 11 işçi hayatını kaybetmiştir. Köprünün altına kurulan güvenlik ağıyla ise 19 kişi kurtulmuştur. Köprünün ilk etapta gri renge boyanması konuşuldu, fakat daha sonra köprünün donanmadan ayırt edilebilmesi için sarı ve siyah renklere boyanması düşünüldü. Köprünün mimarı Edwin Morrow köprüyü kırmızı koruyucu paslanmaz boyayla görünce köprünün rengini buldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir