Dünyanın En Büyük 3 Adası ve Tatil Keyfi

1) Grönland

Dünyanın en büyük 3 adasından biri… Greenland ( yeşil ülke ) ismiyle müsemma diyemeyeceğiz çünkü buzlarla kaplı bembeyaz bir ülke karşınızda… Dünyanın en büyük adası, ama Danimarka gibi küçük bir ülkeye bağlı bir yönetime sahip.

Dünyanın En Büyük 3 Adası Grönland

Grönland’da ilginç olan diğer bir durum ise, şehirlerarası ulaşımın otoyol ile sağlanmamasıdır. Genellikle hava yolu ile şehirden şehre ulaşım sağlanır. Deniz yolu ile de ulaşım yapılabilmekte, fakat buz parçaları ulaşımı elverişsiz hale getirmektedir.

Buzlar kraliçesi Grönland’da bambaşka diyarları, kültürleri ve insanları tanımak çok ilginç bir deneyim olacaktır. Çünkü pek çok ülkeye kıyasla Grönland çok da bahsedilen, popüler adalardan biri değil. Macerayı yeniliği sevenler hayallerinizde bu adaya bir gün gitmek mutlaka olmalı.

Buz adasında pek çok ilginç aktivite yapma imkânınız bulunuyor. Sevimli kutup ayılarını yakından görebilir, buzda balık tutabilirsiniz. Köpeklerin çektiği kızaklarla buzda dolaşmak inanın büyük keyif verecek. Doyasıya kayak yapma keyfini de unutmayalım.

Bu adada hayran kalacağınız bir şey de Kuzey Işıkları’dır. Gökyüzünün alacakaranlığında hareket eden renk ışınlarının muhteşem dansı sizi adeta hipnotize edecek. Bu görsel şölen için dahi Grönland’a gidilir.

Dünyanın En Büyük 3 Adası Grönland

İsterseniz bu adaya gidişinizi 25 Mayıs – 25 Temmuz tarihleri arasına denk getirirseniz Beyaz Geceler’i yakalayabilirsiniz. Dünyanın en büyük 3 adası arasında bulunan Grönland’ta tatil bir harika olacak.

2) Madagaskar

El değmemiş doğası, insanların doğal hayatla uyumlu yaşamları, derme çatma kanoları, sazlardan yapılmış evleri, birbirinden sıcak ve renkli insanlarıyla Madagaskar macera arayanların mutlaka gitmesi gereken dünyanın en büyük 3 adasından biri.

Dünyanın En Büyük 3 Adası Madagaskar

Bu adada daracık çamurlu sokaklara kurulmuş pazar yerlerinde hem farklı zamanlar geçirebilir hem de adanın etnik yapısıyla ilgili bir fikir sahibi olabilirsiniz. Adanın simgesi vanilya çubuklarından almayı ihmal etmeyin.

Aristokrat bir ülkede kanal gezisi yapma gibi bir lüksü bu adada yaşayamayacaksınız, o yüzden macera ve doğaseverler için mükemmel bir ada burası. Yağmur ormanlarında yapacağınız dingin yürüyüşler büyük zevk verecek size.

Bu adada deneyimlemeniz gereken diğer bir şey ise tuk-tuk denilen insanların çektiği ulaşım aracı ile adaya şöyle bir turlamak… Bu şekilde hem adanın genel havasını koklayabilir hem de bir daha nerde tuk-tuk bulacaksınız ki…

Dünyanın En Büyük 3 Adası Madagaskar

Bu adada sıkılmak mümkün değil. İsterseniz güneyin harika sahillerinde oğlak dönencesinin keyfini sürebilirsiniz. İsterseniz kuzeyde yağmur ormanlarında adanın meşhur lemurlarını gözlemleyebilir ve ilginç baobap ağaçlarına dokunabilirsiniz. Burada dünyada hiçbir yerde rastlamayacağınız türde bitki ve hayvan türü göreceksiniz.

Yerli halkın batıl inançlara çok büyük eğilimi olduğunu göreceksiniz. Siz de bundan yararlanıp sırf eğlence olsun diye kendinize bir fal baktırabilirsiniz. Ayrıca yerel halkın yaptığı hasırdan eşyalara hayran kalacaksınız. Madagaskar hatırası hasır bir eşya hiç de fena olmaz.

Madagaskar dediğimiz gibi bitki yönünden oldukça zengin bir ada. En zengin orkide çeşitlerini burada görebilirsiniz. Belki de dünyada rastlanmayan 40’ tan fazla orkide çeşidini fotoğraflamadan dönmeyin derim.

Eğlencenin, doğanın, maceranın ve sıcacık insanların yarattığı eşsiz uyumu yaşamak isteyenlerin tercihi bence Madagaskar olmalı. 

3) Borneo

Dünyanın en önemli doğa harikalarından birini görmek ister misiniz? O zaman bir gün mutlaka Borneo Adası’na yolunuzu düşürün. Ayrıca bu adanın dünyanın en büyük 3. Adası olduğunu da bilmelisiniz. Bu adayla ilgili ilkler ve özellikler bitmiyor. Borneo Adası dünyanın 2. en büyük yağmur ormanlarına sahip olması ile de ilgileri üzerine çekiyor.

Borneo’nun en önemli simgesi orangutanlar… Doğal park alanlarında orangutanlara rastlarsanız çok dikkatli olmalısınız. Mümkünse hareketsiz kalıp gitmesini beklemelisiniz. Hele yanında yavrusu varsa içgüdüsel olarak hemen koruma durumuna geçecektir. Buna rağmen orangutanları yakından görmek inanılmaz bir deneyim. Yeter ki sessiz, sakin ve hareketsiz durun.

Dünyanın En Büyük 3 Adası Borneo

Borneo vahşi yaşamı seven ve vahşi yaşamda inanılmaz deneyimler yaşamak isteyenler için bulunmaz bir adres. Dev ağaçlar, tehlikeli nehirler, vahşi ve ancak bu adada rastlayabileceğiniz hayvanlarla heyecan dolu bir maceraya atılacaksınız.

Borneo’da ilgimi çeken bir şey de yerlilerin doğal yaşama uygun yaşamaları ve gelen turistleri de bu yönde yönlendirmeleri oldu. İnsanların doğayı koruma konusunda bu kadar bilinçli olmaları beni hayrete düşürdü açıkçası.

Borneo Adası’nda orman içinde dev, yemyeşil ağaçların ortasındaki kulübelerde konaklamak çok huzur verecek size. Bu cennet diyardan insan ayrılmak istemiyor.

Borneo’ya giderseniz mutlaka yağmur ormanlarında bulunan dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia’yı görmeye çalışın. Bu çiçekle mükemmel fotoğraflarınız olabilir.

Dünyanın En Büyük 3 Adası Borneo

Bu adada denizaltı hayatını da yaşamanızı öneririm. Denizin altında bambaşka bir dünya göz alıcı bir cennet ile karşı karşıya geleceksiniz. Köpek balıkları, deniz kaplumbağaları ve rengârenk balıklar insana harika bir göz banyosu yaşatıyor.

Borneo dünyanın en büyük yeraltı nehir mağarasına sahip 3.adasıdır. Bu mağarada binlerce yarasa bulunuyor. Yarasalarla eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenler bu yeraltı mağarasını görmeli bence.

Dünyanın En Büyük 3 Adası Borneo

Dünyanın pek çok ilkine sahip bu eşsiz adayı, cüce fillerini, orangutanlarını ve en büyük çiçeğini görmek için gitmeye kesinlikle değer bir ada.

Dünyanın en büyük 3 adasından birinde tatil keyfini kesinlikle yaşamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir