Dubai ile İlgili En İlginç Bilgiler

Kışın kendini iyice hissettirdiği bu aylarda kazaklardan, montlardan, botlardan bıkanlar için en iyi seyahat alternatiflerden biri dünyadaki pek çok en’i bünyesinde bulunduran Dubai… İstanbul’dan 4.5 saatlik uçuş mesafesinde sıcak, egzotik ve bol alışveriş imkanı olan bir seyahat noktası olan Dubai; yüksek binaları, lüksü, ihtişamı, sıcak iklimi ve en’leri ile gezilesi, görülesi ve yaşanası bir şehir.

Kendini en’lerin şehri olarak tanımlayan Dubai’de hemen her şey en… En büyük alışveriş merkezi (1200 mağaza-Dubai Mall), en yüksek otel (Burj  Al Arab), en yüksek bina (Burj Khalifa), en büyük akvaryum Dubai’nin enlerinden sadece birkaçı.

İşte Dubai hakkında en ilginç bilgiler:  

Dünya’nın en yüksek binası Burj Khalifa, 85 km’den görülüyor. 828 metre, 164 kat, yapımında çalışan 12.000 kişi, saniyede 10 metre çıkan asansör, günlük su tüketimi yaklaşık 946.000 litre… Tasarımı bir çöl çiçeği olan Hymenocallis’i andıran bu binada ayrıca dünyanın en yüksek cami, en yüksek restoranı, en yüksek gece kulübü bulunuyor. Burj Khalifa’da 80. kat ve sonrasında yaşayan insanlar güneşi daha uzun süre gördükleri için Ramazan ayında oruçlarını daha geç açıyor.

 • Dünya’nın en büyük yapısı Burj Khalifa’nın yapımında 1.5 milyar dolar harcanmış. Binanın camları silecek ve sabunlu su ile siliniyor ve tüm camların silinmesi yaklaşık 3 ay sürüyor.

Dubai Burj Khalifa

 • Dubai’de yaşayanların %85‘i yabancı. Yerliler toplam nüfusun yalnızca %15’sini oluşturuyor. Hindistan ve Pakistanlılar nüfusu fazlalıktadır.

Dubai Çarşı

 • Petrol, bilinenin aksine ekonominin yalnızca %6’lık kısmını oluşturuyor. Turizm ve gayrimenkul ekonominin bel kemiğini oluşturan sektörler.
 • Şehrin belirli yerlerinde altın ATM’si bulunuyor. Yani ATM’den para vererek altın alabiliyorsunuz.
 • Yaz aylarında şehir çok sıcak, her bina klimalı, otobüs durakları dahi klimalı.
 • Dünya’nın en hızlı gelişen şehirlerinden birisidir. 1968 yılında 13 araba var varmış.

Eski Yıllarda Dubai

 • Dünyadaki vinçlerin %20’si Dubai’de… İnşaat faaliyetlerinin fazlalılığı nedeniyle tabii ki.
 • Gelir vergisi olmaması sebebiyle dünyanın her yerinden insanlar çalışmaya ve para biriktirmeye geliyor.
 • Dünyada en lüks arabalara binen polisler Dubai Polisleridir. Lamborghini, Ferrari gibi arabalarda görevlerini yapıyor.

Dubai Arabaları

 • Meşhur Palmiye Adası 94 milyon m³ kum ile inşa edilmiş. Bu kumla 2,5 Empire State binası dolabiliyor.

Dubai Palmiye Adası

 • Şehirde dilenci bulunmuyor.
 • Mimari literatürde dünyanın en büyük çadırı olarak adlandırılan Burj Al Arab’ta dileyen konuklar havaalanından alınıp helikopterle 28. kata indiriliyor, denizin altında restoran bulunuyor, en yüksek tenis kordu da tabi ki burada bulunuyor.

Dubai Burj Al'Arab

 • Alışveriş merkezinde kayak merkezi bulunuyor.
 • Schengen bölgesine vizesiz giriş hakkı elde etmiş tek yer.
 • Çıkardığı bir günlük petrol ile 4.5 olimpik yüzme havuzu doldurabiliyor.
 • En zengin 4 milyarderinin toplam varlıkları Honduras’ın milli gelirine eşit.

Jolly Tur ile Dubai Turlarına katılmak istersen tıkla!

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Terapi yöntemi gezmek, okumak, araştırmak ve öğrenmek olan, insana ve doğaya aşık, daha gezeceği uzuuun yolu olan bir kadın...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir