Doyamadım: Budapeşte Notları…

Nereleri Gezdik?

İnterrailımızın ikinci durağı Budapeşte oldu. Belgrad’dan Budapeşte’ye gece treniyle gittik. Herhangi bir rezervasyon ücreti ödemedik (interrail biletimizle), siz de ödemeyin :) Şunu her şeyden önce söylemezsem çatlarım, Budapeşte’de tramvaya sakın bilet almayın, kimse almıyor kontrol yok herkeste bir rahatlık :) Otobüs ve metro hiç kullanmadık bu yüzden bilmiyorum. Gelelim esas olaya, biz Budapeşte’ye iki gün ayırdık, ancak hosteli önceden ayarlamadığımız için ve ikinci gün arkadaşımızın sağlık problemi olduğu için sorun yaşadık. Bu yüzden yaklaşık 1-1.5 gün gezdik ve yetmedi. Dolu dolu 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Budapeşte’de Mandarin Hostel’de kaldık, temiz bir hostel tavsiye ederim. Bir de şunu ekleyeyim, Macar insanını çok sevdim. Birlikte gittiğim arkadaşlarımdan birinin sağlık problemi oldu ve pazar olduğu için zar zor bulduğumuz sağlık ocağı benzeri özel bir yere gittik, doktor iğne yapılması gerektiğini ve 30 Euro olduğunu söyledi, ancak biz öğrenci olduğumuzdan vs bahsedince o zaman bunu kayıtlara geçmeyeyim siz de para vermemiş olursunuz dedi :) Allah ne muradı varsa versin :)

Gelelim nereleri nasıl gezdiğimize: Biz zamanımız kısıtlı olduğu için şehri “Hop on Hop off” adı verilen turlarla gezmeye karar verdik, gayet de memnun kaldık tavsiye ederim. Ücreti 22 euro gözüküyordu listede, ancak pazarlık yapın, biz 13 Euro’ya aldık. Bu fiyata iki gün boyunca otobüs kullanımı, tekne turu, bira, yemek vs dahil. Bayağı avantajlı yani… Üstelik şehrin her yerine gidiyor, istediğiniz yerde inip istediğiniz yerde tekrar binebiliyorsunuz. Biz önce Vaci Utca denilen, şehirdeki mağazaların, hediyelik eşyaların vs. olduğu ünlü sokağa gittik. Ice Bar görünce dayanamadık ve içeri daldık, değişik bir deneyim oldu :) Giriş ücreti 8 Euro’ydu, fiyata iki içecek dahil :)

Budapeşte

Dilenciler yaptıklarından utandıkları için başlarını öne eğerlermiş.

Vaci Utca’yı talan ettikten sonra, şehrin ünlü meydanı Kahramanlar Meydanı’na gittik. Bu meydanda bir çok müze bulunuyor.

Budapeşte

Kahramanlar Meydanı’ndan sonra hiçbir şey bilmeden, sağa sola bakıp yürüyerek koskocaman yemyeşil tertemiz bir parka vardık. Burada yarım saat uyumuşuz bile, o kadar huzurluydu :)Müze gezmeyi hiç sevmem, ama hadi bir de müze görelim deyip Tarım Müzesi‘ne girdik. Girişi 550 Forint’ti. Buyurunuz bunlar da meraklısına fotoğraflar.

Budapeşte

 Bir de şehrin Buda tarafına geçtik. Buda Kalesi’ne çıktık. Görülecek bayağı şey var. Mutlaka gidin.

Budapeşte

Tekne turumuzu da yaptıktan sonra koşa koşa Viyana trenimize yetişmeye gittik :)

Ne Yedik Ne İçtik?

Öğle yemeğimizi Vaci Utca’daki sahibi Türk olan Verne Restaurant‘ta yedik. Pizza+içeçek+pancake‘den oluşan menü 7 Euro idi. Buyurunuz porsiyonlar da şu şekilde.

Budapeşte Lezzetleri

2. gün öğle yemeğinde hop on hop off turumuzun hediyesi olan, Macarların meşhur yemeği Goulash yedik. Goulash dedikleri şey et ve patatesten oluşan sulu yemek, sadece suyu biraz bol çorba gibi. Tadı güzel ancak bizde olmayan bir şey değil yani, ekstra bir olayı yok.

Budapeşte Lezzetleri

Buda Kalesi‘nin çevresindeki hediyelik eşyalara bakarken bir baktık ki upuzun kuyruk olan bir yer. Merak ettik ve onu da aldık. İsmini yazmaya kasmayayım şimdi, fotoğrafta göreceksiniz; oldukça lezzetli tavsiye edilir :)

Budapeşte Lezzetleri

Akşam şehrin ünlü yeraltı barı “Szimpla Kert”e gittik. Ortam bayağı orijinal. Tavanda, duvarlarda monitör, klavye, fön makinesi gibi şeyler var. Ben içki kullanmıyorum ancak arkadaşlarımın birisi ballı bira, diğeri vişneli bira içti. Ballı birayı beğenmediler, ama vişneli birayı tavsiye ediyorlar. 

Neye kaç para verdim? 

-Hostel: 12 euro

-Hop on Hop off: 13 euro

-Tarım Müzesi: 550 forint

-Öğle yemeği: 7 euro

-Ice Bar: 8 euro

-Magnet+Bileklik+Kartpostal:1000 forint

  • Euro kabul eden yerlerde ödemeyi Euro ile yaptığım için hesaplar biraz karışık :)
  • 10 Euro karşılığında 1850 forint aldım.
 

Ortalama 2 günde Budapeşte’de 50 euro harcadım. Para meselesi de böyleydi.


Sonuç olarak;

-Interrail yaparken Budapeşte için 2 gün idealdir, sadece Budapeşte tatili yapacaksınız 3-4-5 gün de çok rahat geçer.

-Hop on hop off turlarını değerlendirin.

-Yeme içme çok pahalı değil, rahat rahat yiyip için.

-Para bozdururken komisyon almayan yerlerden bozdurun.

-Macar kızları da Allah kahretsin ki yine çok güzel. Erkekler yaşadınız :((

-Budapeşte güzel şehir, tekrar gidebilirim umarım. 

Gidiniz, görünüz. İyi tatiller efendim:)

ODTÜ Matematik Bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir