Doyamadım: Budapeşte Notları…

Nereleri Gezdik?

İnterrailımızın ikinci durağı Budapeşte oldu. Belgrad’dan Budapeşte’ye gece treniyle gittik. Herhangi bir rezervasyon ücreti ödemedik (interrail biletimizle), siz de ödemeyin :) Şunu her şeyden önce söylemezsem çatlarım, Budapeşte’de tramvaya sakın bilet almayın, kimse almıyor kontrol yok herkeste bir rahatlık :) Otobüs ve metro hiç kullanmadık bu yüzden bilmiyorum. Gelelim esas olaya, biz Budapeşte’ye iki gün ayırdık, ancak hosteli önceden ayarlamadığımız için ve ikinci gün arkadaşımızın sağlık problemi olduğu için sorun yaşadık. Bu yüzden yaklaşık 1-1.5 gün gezdik ve yetmedi. Dolu dolu 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

Budapeşte’de Mandarin Hostel’de kaldık, temiz bir hostel tavsiye ederim. Bir de şunu ekleyeyim, Macar insanını çok sevdim. Birlikte gittiğim arkadaşlarımdan birinin sağlık problemi oldu ve pazar olduğu için zar zor bulduğumuz sağlık ocağı benzeri özel bir yere gittik, doktor iğne yapılması gerektiğini ve 30 Euro olduğunu söyledi, ancak biz öğrenci olduğumuzdan vs bahsedince o zaman bunu kayıtlara geçmeyeyim siz de para vermemiş olursunuz dedi :) Allah ne muradı varsa versin :)

Gelelim nereleri nasıl gezdiğimize: Biz zamanımız kısıtlı olduğu için şehri “Hop on Hop off” adı verilen turlarla gezmeye karar verdik, gayet de memnun kaldık tavsiye ederim. Ücreti 22 euro gözüküyordu listede, ancak pazarlık yapın, biz 13 Euro’ya aldık. Bu fiyata iki gün boyunca otobüs kullanımı, tekne turu, bira, yemek vs dahil. Bayağı avantajlı yani… Üstelik şehrin her yerine gidiyor, istediğiniz yerde inip istediğiniz yerde tekrar binebiliyorsunuz. Biz önce Vaci Utca denilen, şehirdeki mağazaların, hediyelik eşyaların vs. olduğu ünlü sokağa gittik. Ice Bar görünce dayanamadık ve içeri daldık, değişik bir deneyim oldu :) Giriş ücreti 8 Euro’ydu, fiyata iki içecek dahil :)

Budapeşte

Dilenciler yaptıklarından utandıkları için başlarını öne eğerlermiş.

Vaci Utca’yı talan ettikten sonra, şehrin ünlü meydanı Kahramanlar Meydanı’na gittik. Bu meydanda bir çok müze bulunuyor.

Budapeşte

Kahramanlar Meydanı’ndan sonra hiçbir şey bilmeden, sağa sola bakıp yürüyerek koskocaman yemyeşil tertemiz bir parka vardık. Burada yarım saat uyumuşuz bile, o kadar huzurluydu :)Müze gezmeyi hiç sevmem, ama hadi bir de müze görelim deyip Tarım Müzesi‘ne girdik. Girişi 550 Forint’ti. Buyurunuz bunlar da meraklısına fotoğraflar.

Budapeşte

 Bir de şehrin Buda tarafına geçtik. Buda Kalesi’ne çıktık. Görülecek bayağı şey var. Mutlaka gidin.

Budapeşte

Tekne turumuzu da yaptıktan sonra koşa koşa Viyana trenimize yetişmeye gittik :)

Ne Yedik Ne İçtik?

Öğle yemeğimizi Vaci Utca’daki sahibi Türk olan Verne Restaurant‘ta yedik. Pizza+içeçek+pancake‘den oluşan menü 7 Euro idi. Buyurunuz porsiyonlar da şu şekilde.

Budapeşte Lezzetleri

2. gün öğle yemeğinde hop on hop off turumuzun hediyesi olan, Macarların meşhur yemeği Goulash yedik. Goulash dedikleri şey et ve patatesten oluşan sulu yemek, sadece suyu biraz bol çorba gibi. Tadı güzel ancak bizde olmayan bir şey değil yani, ekstra bir olayı yok.

Budapeşte Lezzetleri

Buda Kalesi‘nin çevresindeki hediyelik eşyalara bakarken bir baktık ki upuzun kuyruk olan bir yer. Merak ettik ve onu da aldık. İsmini yazmaya kasmayayım şimdi, fotoğrafta göreceksiniz; oldukça lezzetli tavsiye edilir :)

Budapeşte Lezzetleri

Akşam şehrin ünlü yeraltı barı “Szimpla Kert”e gittik. Ortam bayağı orijinal. Tavanda, duvarlarda monitör, klavye, fön makinesi gibi şeyler var. Ben içki kullanmıyorum ancak arkadaşlarımın birisi ballı bira, diğeri vişneli bira içti. Ballı birayı beğenmediler, ama vişneli birayı tavsiye ediyorlar. 

Neye kaç para verdim? 

-Hostel: 12 euro

-Hop on Hop off: 13 euro

-Tarım Müzesi: 550 forint

-Öğle yemeği: 7 euro

-Ice Bar: 8 euro

-Magnet+Bileklik+Kartpostal:1000 forint

  • Euro kabul eden yerlerde ödemeyi Euro ile yaptığım için hesaplar biraz karışık :)
  • 10 Euro karşılığında 1850 forint aldım.
 

Ortalama 2 günde Budapeşte’de 50 euro harcadım. Para meselesi de böyleydi.


Sonuç olarak;

-Interrail yaparken Budapeşte için 2 gün idealdir, sadece Budapeşte tatili yapacaksınız 3-4-5 gün de çok rahat geçer.

-Hop on hop off turlarını değerlendirin.

-Yeme içme çok pahalı değil, rahat rahat yiyip için.

-Para bozdururken komisyon almayan yerlerden bozdurun.

-Macar kızları da Allah kahretsin ki yine çok güzel. Erkekler yaşadınız :((

-Budapeşte güzel şehir, tekrar gidebilirim umarım. 

Gidiniz, görünüz. İyi tatiller efendim:)

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

ODTÜ Matematik Bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir