Dominik Cumhuriyeti… Merhaba Survivor…

Adını Survivor ile ezberlediğimiz, gitmiş kadar olduğumuz Dominik Cumhuriyeti doğal güzelliği ile hepimizi büyülüyor. Masmavi denizi, tropikal meyveleri, uzun sahili ile sanki kartpostallardan fırlamışçasına duran Dominik Cumhuriyeti ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık.

Dominik Cumhuriyeti Nerede?

Caribean Haritası

Dominik Cumhuriyeti nerede diye merak edenler için kısaca bilgi verelim. Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülke. Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda bulunuyor. Dominik Cumhuriyeti’ni bizler de Acun Ilıcalı’nın Survivor yarışmasından tanıyoruz. Peki burası yalnızca kristal sular, bembeyaz kumsal mı? Yoksa Survivor’da göründüğü gibi ıssız bir ada mı?

Elbette değil:) Carnival Splendor  Cruise gemisiyle bir haftalık harika bir Karayip Adaları turuna çıktık. Gemimiz Miami’den demir aldığında tüm yolcular heyecanla güvertede varılacak yeni  limanları keşfedilecek yeni adaları düşünüyordu eminim. (Yine de bu enfes şehri terk etmek hiç de kolay değil.)

Küba’ya henüz Cruise turları başlamadı, ama Bermuda şeytan üçgeninin kıyıcığından geçip gözle görülebilecek kadar yakın Küba şehirlerine el salladık. Sabah 8’de Amber Cove limanına yanaştığımızda keyif ve heyecanımız doruklardaydı tabi :)

Bermuda Şeytan Üçgeni

Dominik Cumhuriyeti Nasıl Bir Yer?

Dominik Cumhuriyeti ta Kristof Kolomb’un 1392 de Asya kıtasını bulmak üzere çıktığı yolculukta tanıştı beyaz insanla. O tarihte adada 6 milyon Taino yerlisi varmış. Şimdi ise yerli nüfusu sıfır. Ülkede çok sayıda Orta Asya’dan ve Afrika ülkelerinden yüzyıllar önce getirilmiş insan var. Şu andaki nüfusu 11 milyon civarında. Zamanın en çok köle ticaretinin yapıldığı durak noktalarından biriymiş bu ada.

Ülkenin para birimi Dominik Pesosu. 1 Dolar yaklaşık 2000 Dominik Pesosu ediyor. Ama elbette Dolar her yerde geçiyor. Güler yüzlü güzel insanları ve sıcak iklimiyle tam bir Karayip cenneti Dominik Cumhuriyeti.

Dominik Cumhuriyeti

Hemen hemen Konya’nın yüzölçümü kadar (48.000km) olan bu ülkecikte tam 9 tane uluslarası havaalanı var. Varın turizmin geldiği noktayı siz düşünün artık. Bu enfes sahillerde her şey dahil konseptiyle konaklayabileceğiniz onlarca otel ve tatil köyü var. Türkiye’den direkt uçuş maalesef yok. Ama Avrupa’dan veya Amerika Birleşik Devletleri’nden çok sayıda aktarmalı uçuş bulunuyor.

Ülkede İspanyolca konuşuluyor. İnsanların %95 i Katolik. Mutfak kültürü Meksika mutfağını anımsatsa da tropik meyveler için tam bir cennet. Ülkede tadına doyulmaz ananas, muz, mango, avakado ve papaya meyvelerinden bolca bulabilirsiniz.

Adada çok sayıda inanılmaz güzellikte mağara var. Çok eski çağlarda ada, yerlilerin kutsal ayinlerini de yaptıkları bu mağaralar sanırım Acun Ilıcalı’nın Survivor yarışmasına da ilham kaynağı olmuş. Zaten yalnız Survivor değil adada çok sayıda film, belgesel ve yarışma programı çekilmiş. Bunlardan en ünlüsü elbette ki  Jurrasic Park. Halen öyle doğal çeşitliliğe sahip öyle bakir ve tropik bölgeler var ki kendinizi her an bir film setinde hissedebilirsiniz.

Dominik

Gemimiz bu cennet adada yalnızca sabah 8 ‘den 4’e kadar kaldı. Keşke daha uzun vaktimiz olsaydı daha fazla keşfedebilseydik. Cruise turlarında her limanda geminiz size ekstra bir çok tur sunar. Kısıtlı zaman ve yüksek fiyat olduğu için en güzel turu seçmek ilk gittiğiniz ülke için hiç kolay değil. Biz bu turda Dominik adasında bir katamaran turu denemek istedik. Unutulmaz saatler inanılmaz keyifli  Dominik Cumhuriyeti anılarıyla ayrıldık.

Dominik Hava Durumu

Dominik Cumhuriyeti tropikal bir iklime sahip. Ortalama sıcaklık 24-27 derece arasında. Atlas Okyanusu’ndan esen alize rüzgarları bölgenin havasını yumuşatıyor. Dominik Cumhuriyeti’nin yağmurlu olduğu dönemler ise kuzey kıyılarda ekim-mayıs ayları, güney kıyılarda mayıs-ekim ayları. Dominik hava durumu en sıcak ayını ise ağustosta yaşıyor.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir