Dominik Cumhuriyeti… Merhaba Survivor…

Adını Survivor ile ezberlediğimiz, gitmiş kadar olduğumuz Dominik Cumhuriyeti doğal güzelliği ile hepimizi büyülüyor. Masmavi denizi, tropikal meyveleri, uzun sahili ile sanki kartpostallardan fırlamışçasına duran Dominik Cumhuriyeti ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık.

Dominik Cumhuriyeti Nerede?

Caribean Haritası

Dominik Cumhuriyeti nerede diye merak edenler için kısaca bilgi verelim. Dominik Cumhuriyeti, Karayiplerdeki Hispanyola adasında yer alan bir ülke. Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda bulunuyor. Dominik Cumhuriyeti’ni bizler de Acun Ilıcalı’nın Survivor yarışmasından tanıyoruz. Peki burası yalnızca kristal sular, bembeyaz kumsal mı? Yoksa Survivor’da göründüğü gibi ıssız bir ada mı?

Elbette değil:) Carnival Splendor  Cruise gemisiyle bir haftalık harika bir Karayip Adaları turuna çıktık. Gemimiz Miami’den demir aldığında tüm yolcular heyecanla güvertede varılacak yeni  limanları keşfedilecek yeni adaları düşünüyordu eminim. (Yine de bu enfes şehri terk etmek hiç de kolay değil.)

Küba’ya henüz Cruise turları başlamadı, ama Bermuda şeytan üçgeninin kıyıcığından geçip gözle görülebilecek kadar yakın Küba şehirlerine el salladık. Sabah 8’de Amber Cove limanına yanaştığımızda keyif ve heyecanımız doruklardaydı tabi :)

Bermuda Şeytan Üçgeni

Dominik Cumhuriyeti Nasıl Bir Yer?

Dominik Cumhuriyeti ta Kristof Kolomb’un 1392 de Asya kıtasını bulmak üzere çıktığı yolculukta tanıştı beyaz insanla. O tarihte adada 6 milyon Taino yerlisi varmış. Şimdi ise yerli nüfusu sıfır. Ülkede çok sayıda Orta Asya’dan ve Afrika ülkelerinden yüzyıllar önce getirilmiş insan var. Şu andaki nüfusu 11 milyon civarında. Zamanın en çok köle ticaretinin yapıldığı durak noktalarından biriymiş bu ada.

Ülkenin para birimi Dominik Pesosu. 1 Dolar yaklaşık 2000 Dominik Pesosu ediyor. Ama elbette Dolar her yerde geçiyor. Güler yüzlü güzel insanları ve sıcak iklimiyle tam bir Karayip cenneti Dominik Cumhuriyeti.

Dominik Cumhuriyeti

Hemen hemen Konya’nın yüzölçümü kadar (48.000km) olan bu ülkecikte tam 9 tane uluslarası havaalanı var. Varın turizmin geldiği noktayı siz düşünün artık. Bu enfes sahillerde her şey dahil konseptiyle konaklayabileceğiniz onlarca otel ve tatil köyü var. Türkiye’den direkt uçuş maalesef yok. Ama Avrupa’dan veya Amerika Birleşik Devletleri’nden çok sayıda aktarmalı uçuş bulunuyor.

Ülkede İspanyolca konuşuluyor. İnsanların %95 i Katolik. Mutfak kültürü Meksika mutfağını anımsatsa da tropik meyveler için tam bir cennet. Ülkede tadına doyulmaz ananas, muz, mango, avakado ve papaya meyvelerinden bolca bulabilirsiniz.

Adada çok sayıda inanılmaz güzellikte mağara var. Çok eski çağlarda ada, yerlilerin kutsal ayinlerini de yaptıkları bu mağaralar sanırım Acun Ilıcalı’nın Survivor yarışmasına da ilham kaynağı olmuş. Zaten yalnız Survivor değil adada çok sayıda film, belgesel ve yarışma programı çekilmiş. Bunlardan en ünlüsü elbette ki  Jurrasic Park. Halen öyle doğal çeşitliliğe sahip öyle bakir ve tropik bölgeler var ki kendinizi her an bir film setinde hissedebilirsiniz.

Dominik

Gemimiz bu cennet adada yalnızca sabah 8 ‘den 4’e kadar kaldı. Keşke daha uzun vaktimiz olsaydı daha fazla keşfedebilseydik. Cruise turlarında her limanda geminiz size ekstra bir çok tur sunar. Kısıtlı zaman ve yüksek fiyat olduğu için en güzel turu seçmek ilk gittiğiniz ülke için hiç kolay değil. Biz bu turda Dominik adasında bir katamaran turu denemek istedik. Unutulmaz saatler inanılmaz keyifli  Dominik Cumhuriyeti anılarıyla ayrıldık.

Dominik Hava Durumu

Dominik Cumhuriyeti tropikal bir iklime sahip. Ortalama sıcaklık 24-27 derece arasında. Atlas Okyanusu’ndan esen alize rüzgarları bölgenin havasını yumuşatıyor. Dominik Cumhuriyeti’nin yağmurlu olduğu dönemler ise kuzey kıyılarda ekim-mayıs ayları, güney kıyılarda mayıs-ekim ayları. Dominik hava durumu en sıcak ayını ise ağustosta yaşıyor.

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok.(Bir Wikipedia değiliz yani). www.kutubaligi.com. Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da görsün. O görmüş öteki de yazsın, beriki tatsın, onunkisi söylesin. Maksat 'bak balık bile kavağa çıkmış, biz ne duruyoruz' hissi yaratmak, dış mihrakları yakından aratmak. Gaz vermek, haz almak.Slogan neydi? Gezmeyelim de taşa mı dönelim;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir