Doğum Haritanız Gezgin Olmayı Vaad Ediyor mu?

Sevgili Jolly Blog takipçileri ve Sevgili Gezginler, “Gezmek”,“Gezgin Olmak” bazılarına göre bir yaşam biçimi bazılarına göre ise bir tür arınma biçimi. Astrolojik haritalarımız yaşama gözlerimizi açtığımız o ilk anda gökyüzünde var olan gezegensel tesirlerin yaşam yolumuzdaki izdüşümüdür.

Peki astrolojik haritalarımız bu noktada uzun seyahatleri yeni yerleri keşfetme potansiyelimizi gösterebilir mi? Parmak izlerimiz kadar bize özgü olan doğum haritalarımızda bulunan hangi astrolojik etkiler seyahatleri ve uzun yolculuklara işaret eder?

Bu soruların yanıtını Astrolojik anlamda seyahatlerimizi, uzun yolculuklarımızı anlatan göstergeleri ve ünlü bir gezgin ve kaşifin Astrolojik haritasından vereceğimiz örneklerle açıklayacağız.

Uzun ve kısa yolculuklar dediğimizde Astrolojik bağlamda değerlendireceğimiz oldukça belirgin olan 2 burç vardır: İkizler ve Yay. Kısa  yolculuklar İkizler burcu ile uzun yolculuklar ise Yay burcu ile ifade edilir. Kişisel anlamda benim de kendi astrolojik haritamdan ve gezgin haritalarından gözlemlemiş olduğum önemli vurgu İkizler ve Yay etkisinin bu haritalar üzerinde oldukça etkili olduğudur.

Önemli kişisel gezegenlerin ve yükselen burcun İkizler ve Yay burcunda konumlanmış olması bu etkiyi vermekte.

Bunun yanında astrolojide seyahatleri ifade eden 2 önemli gezegen vardır: Jüpiter ve Merkür. Uzun yolculuklarımız Jüpiter ile kısa yolculuklarımız ise Merkür ile ifade edilir. Bir astrolojik haritada Jüpiter’in ve Merkür’ün bulunduğu burç, ev pozisyonu  ve almış olduğu açılar seyahat etme potansiyelimiz hakkında bize ipuçları verir.

Büyün bu etkilere ilave olarak Astroloji de “yaşam alanları” adını verdiğimiz, hangi deneyimleri yoğunlukla yaşadığımızı ifade eden “evler”  bizim için önemlidir. Astrolojide kısa seyahatlerimizi 3. ev alanımız, uzun seyahatleri ise 9. ev alanımız anlatır.

Şimdi yeni yerleri keşfetmeleri ve yolculuklarıyla dünyada iz bırakmış ünlü bir gezginin doğum haritalarından hareketle bu etkileri yorumlayalım.

Bu noktada genel anlamıyla yorumlayacağımız harita Amerika kıtasına da adını veren Amerigo Vespucci. Veppucci 9 Mart 1454’te İtalya’nın Floransa kentinde soylu bir alenin çocuğu olarak dünyaya gelir ve Kristof Kolomb’un önceden keşfettiği ancak ismini veremediği kıtaya bir isim verir. İspanya’dan 1499 yılında çıktığı ilk gezisinde ulaştığı Brezilya kıyılarının Hindistan olduğunu düşünür, fakat sonrasında buranın yeni bir kıta olduğunu fark eder.

blank

Yukarıdaki harita Amerigo Vespucci‘nin doğduğu an gökyüzü pozisyonunu göstermektedir.

Vespucci’nin Astrolojik haritasının çok genel anlamıyla yorumlayacak olursak, Ay’ının seyahatler ve yolculuklarla bağlantılı olduğunu yukarıda da ifade ettiğimiz İkizler burcunda konumlanmış olduğunu görürüz. Astrolojik anlamıyla Ay maddi ve manevi gereksinimlerimizin ve duygusal ihtiyaçlarımızın ne ile karşılanacağı konusunda fikir veririr. Vespucci’nin bu noktada içsel güvenlik gereksinimini sağlayacak olan seyahatler, iletişim, hareket etme ihtiyacı, bilgi aktarımı ve paylaşımı olarak karşımıza çıkmakta.

Nitekim Vespucci keşiflerinin yanında yazmış olduğu mektuplarıyla (Merkür) ünlüdür. Mektuplarıyla ilgili birçok spekülasyon olmasına rağmen bu mektuplardan dolayı Avrupalı halk Amerika hakkında ilk kez bilgi sahibi oldu. Amerika’nın varlığı bu mektupların yayımlanmasından sonraki birkaç yıl içinde Avrupa’da yaygın olarak bilinir hale geldi.

Vespucci’nin Astrolojik haritasında Güneş‘inin Balık burcunda olduğunu görmekteyiz. Balık burcunun doğum haritalarında “bilinmeyenin bilgisini ortaya çıkarma ve keşifler” ile bağlantılı olduğunu ifade etmemiz mümkün. Bu anlamda Balık burcunun yönetici gezegeninin Jüpiter olması yukarıda da verdiğimiz bilgiler doğrultusunda Vespucci’nin kişiliğinin ve yaşamda ulaşabileceği maksimum değerlerin, şöhretin uzun seyahatler ve denizaşırı ülkelerden geleceğini ifade etmemiz mümkün. Bunun yanında Jüpiter‘in Neptün ve Güneş ile almış olduğu rahat açıların da  Vespucci’nin bu noktada şöhret ve kimliğini seyahatler, denizaşırı ülkelerin önemini bir kez daha vurgular nitelikte.Vespucci iyi bir astronom ve denizci olmasıyla da bilinir. Ekvator üzerinde dünya çemberini hesaplamış ve aşağı yukarı tam meridyen derecelerini de tespit etmiştir.

Seyahatlerle bağlantılı ifade ettiğimiz bir başka gezegen de Merkür idi. Vespucci’nin Merkür’ünün Koç burcunda yer alması ise onun oldukça işlek, hızlı bir zihin yapısına sahip olmasıyla birlikte macera, keşifler ve denenmemiş olanı deneyimleme arzusuna da işaret etmekte. Nitekim Vespucci Amerika’nın keşfi için Kristof Kolomb’un üç katı yol kat etmiş olup 6.500 millik Atlantik Okyanusunda ilerlerken gittiği mesafeyi Mars ve Ay‘ın görünümüne göre hesaplamıştır.

Yıldızların Yaşam Yolunuzu Aydınlatması Dileğiyle

blank

Emine GÜCEK 11.07.1978 Adana doğumlu olup ilk eğitimini Mersin'de,orta ve lise eğitimini Adana'da tamamlamıştır.Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi,Edebiyat Öğretmenliği bölümünden mezun olmuş, ülkenin farklı illerinde eğitimcilik yapmıştır. Münasebetsiz uzun hüzünleri, manasız kısa sevinçleri yaşamda anlamlandırma döngüsünde ve kendi içine yaptığı uzun yolculuklarda,astroloji hayatının orta noktasında olmuştur. Astrolojiye olan ilgisi yaşamın aslında zamanı ve mekanı yaşlandırmaktan daha da öte bir şey olduğunu farkettiği ve "AN"ların kalitesinin büyüsünü keşfettiğinde ortaya çıkmıştır. Astrolojik sembolleri çözme çabasında yolu, onu Astroloji Türkiye'nin değerli eğitmenleri Devrim Dölen ve Devrim Yılmazer ile buluşturmuştur. Astroloji Türkiye, Astroloji Akademisi mezunudur. DerKİ.com ve AstroTürkiye.com'da Astroloji,Ezoterizm ve Mitoloji ile ilgili araştırma yazıları yazmaktadır. Yay yükselenli ve 9. ev stelyumlu haritası vaatlerini gerçekleştirme noktasında onu, bitmek bilmeyen bir araştırma arzusuna,yayıncılık,farklı kültürleri tanıma isteğine doğru çekmiştir. Seyahat etmiş olduğu yerlerdeki bölgeye has gözlemlerini,bölgenin tarihi ve turistik mekanlarıyla birlikte dokusunu paylaşmak istemiş ve bu nedenle Gezmelerde.com seyahat portalını açmıştır. Yıldızların düşlerinizi gerçek kılması dileğiyle......... ASTROLOJİADA-Emine GÜCEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir