Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey: Doğu Ekspresi Turları İle Kars Seyahati

Son dönemlerin gözdesi Doğu Ekspresi için bu yıl da planlar yapılmaya başlandı. Birkaç yıldır adını her yerde duyduğumuz, adeta bir Instagram fenomeni haline gelen Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu aslında Türkiye’de yapılması gereken en güzel şeylerden biri. Muhteşem manzaralara şahit olarak bir güne yakın süren tren yolculuğu ile Kars’a gitmek fikri sizi de heyecanlandırıyorsa bu yazıyı mutlaka okuyun. Belki hep plan yaptınız ama bir türlü gidemediniz, belki de Doğu Ekspresi adını ilk kez duyuyorsunuz. Öyleyse ilk olarak Doğu Ekspresi hakkında bilinmesi gerekenlerle başlayalım işe. Sonra da yolculukta sizi neler bekliyor birlikte keşfedelim…

Doğu Ekspresi Nedir?

Doğu Ekspresi, Türkiye’nin Kafkasya rotasını takip eden bir tren. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na bağlı olan bu tren Ankara – Kars güzergahını izliyor. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler, tren ile seyahat etmeyi düşleyenler için muazzam bir plan oluyor.

Doğu EkspresiDoğu Ekspresi Nereye Gidiyor? Hangi Duraklarda Duruyor?

Daha önce Doğu Ekspresi ile yolculuk yapanlardan görmüş olma ihtimaliniz yüksek ama ben yine de duraklardan bahsedeyim. Yolculuk Ankara’dan başlıyor. Ve sırasıyla Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son durağı Kars ile devam ediyor. Dönüş yolunda ise ilk durak Kars’tan binip Ankara’ya yine aynı güzergah üzerinde devam ederek varılıyor.

Doğu Ekspresi Yolculuk Süresi Ne Kadar?

Doğu Ekspresi kaç saat sürüyor sorunun cevabı rötar durumuna göre değişiklik gösterse de süre kuvvetle ihtimal 25 saat oluyor. Yolculuk toplamda 1.310 km’lik bir mesafede yapılıyor. Böylece Doğu Ekspresi ile Türkiye’nin en uzun tren yolculuklarından birini yapmış oluyorsunuz. Bu yolculuk süresi biraz da size kalmış. Eğer 25 saatlik bir yolculuk yapmak istiyorsanız o zaman Ankara’ya gitmeniz gerekiyor. Ankara’dan bindiğiniz Doğu Ekspresi ile Kars’a bir gün süren bir yolculukla varırken bu yolu kısaltabilirsiniz de. İster Sivas, İster Erzurum’dan ya da tren rotasındaki diğer şehirlerden Doğu Ekspresi’ne binebilirsiniz. Böylece yolculuğunuz bindiğiniz şehre göre kısalmış olacaktır.

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi Vagonları Nasıl? 

Doğu Ekspresi ile ilgili en çok sorulan soruların başında tren vagonları geliyor. 4 farklı vagon var tren içerisinde. Örtülü kuşet, yataklı, pulman ve yemekli vagon. Yemekli dışında dilediğiniz yerde kalabilme imkanınız var. Yemekli vagon bir nevi buluşma yeri ve lokanta olarak kullanılıyor. Ayrıca yanınızdaki eşyalarınız için bir bölüm bulunmuyor. Valizleriniz de sizinle birlikte kaldığınız vagonda seyahat ediyor.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşet

İçerisinde 4 ranza bulunan örtülü kuşet, 2 kişi ve üzeri gruplar için ideal. Katlanabilir ranzalar hem koltuk oluyor hem yatak. Vagon içerisinde bir de minik masa mevcut. Yastık kılıfı, pike gibi malzemeleri tren içerisinden alıyorsunuz ve bunun için bilete ek bir ücret ödemesi oluyor. Yiyeceklerinizi yanınızda götürüp odanızda istediğiniz gibi oturabilirsiniz. Tuvaletler ise ortak. 2 ya da 3 kişi iseniz 4 kişilik bilet alarak da vagonu size özel yapabilirsiniz. Vagon içerisinde priz mevcut. Odanın ısısını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Eğer 2 kişiyseniz sizin için ideal olan kısım yataklı vagon. Aslında tek kişi iseniz de yataklı vagonda kalabilirsiniz. Ama bunun için 2 kişilik ücret ödemeniz gerekir. Tıpkı örtülü kuşette olduğu gibi. Doğu Ekspresi yataklı vagonlarda 2 kişi için 2 adet ranza, ufak bir masa ve lavabo bulunuyor. Yataklı vagonlar, örtülü kuşete nazaran daha geniş ve ferah. İçerisinde de lavabosu bulunduğu için daha çok tercih ediliyor. Elbette tuvaletler yine ortak. En çok tercih edilen vagon yataklı vagon olduğu için yer bulmak konusunda tur acentelerinden destek alabilirsiniz. Vagon içerisinde priz mevcut. Odanın ısısını burada da kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Pulman

Normal koltukların bulunduğu alan ise pulman. Buradaki koltuklar yatak ya da benzeri bir sisteme dönüşmüyor. Ama kendi etrafında dönebilmesi gibi bir artısı var. Otobüs koltuklarına benzer fakat daha geniş aralıkları olan koltuklarla da seyahat edebilirsiniz. Elbette yataklı ya da örtülü kuşet gibi size özel ve daha rahat değil. Fakat yolculuğa Erzurum’dan başlayacaksınız yatak kısmı sizin için çok da önemli olmayabilir. Priz sadece ortak kullanım olanı olan tuvaletlerde var.

Doğu Ekspresi

İnternet ve Telefon Çekiyor Mu?

Tren hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de internet ve telefon konusu oluyor. Böyle bir yolculuğa çıkmışız ve fotoğraf paylaşamayacağız. Bunu düşünmek bile istemeyiz. Ama doğruya doğru, tren içerisinde güçlü bir telefon çekimi yok maalesef. Ve evet, trende wi-fi yok. Telefon hatlarının iyi çektiği yerler ise tren istasyonlarına yakın ve merkezi bölgeler.

Doğu Ekspresi’ne Evcil Hayvan Alınıyor Mu?

Eğer can dostunuz varsa ve onsuz bir yolculuk düşünemiyorsanız Doğu Ekspresi’nde birlikte yolculuk yapmanız mümkün. Öncesinde gerçekleştireceğiniz (Ankara’ya varmak gibi) yolculukta bir problem yaşamıyorsanız trene evcil hayvan alımı mümkün oluyor. Bir köpeğiniz varsa mesela çok şanslısınız çünkü hem kendisi ile güzel fotoğraflar çekebilirsiniz, hem de herkesle sosyalleşebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yemekleri Nasıl?

Başta da belirttiğim gibi tren içerisinde yemekli vagon yer alıyor ve burada ufak bir restoran mevcut. 4 kişilik masaların bulunduğu yemekli vagonda yemek ve içecekler mevcut. Kahvaltı ya da akşam yemeği yiyebileceğiniz yemekli vagonda yanınızda getirdiğiniz yemekleri de yemeniz mümkün. Ayrıca Erzurum’da cağ kebabını trene sipariş etmek gibi bir güzellik de yapabilirsiniz kendinize.

Doğu Ekspresi Turları

Doğu EkspresiBu benzersiz yolculuğu yapmayı çok istiyor ama vakit konusunda problem yaşıyorsanız o zaman Doğu Ekspresi turları ile yola çıkmayı düşünebilirsiniz. Doğu Ekspresi turları ile önce uçak ile Erzurum’a gidecek, Erzurum’dan trene binecek ve muhteşem manzaralar eşliğinde Kars yolculuğunuza devam edeceksiniz. Yer bulma konusunda sıkıntı yaşamadan tur yolculuğuna çıkmak ayrıca Kars gezilecek yerleri de kolaylıkla görülebilmeyi sağlıyor. Transfer hizmetleriyle Kars’ta yer alan Ani Harabeleri ve Çıldır Gölü gibi güzellikleri görmek için de turlar inanılmaz kolaylık sağlıyor. Kars’ın yanı sıra tur ile Erzurum’u da gezme imkanı bulabiliyorsunuz. Böylece kısa sürede hem Erzurum’u hem de Kars’ı görebiliyor ve tren deneyimini yaşayabiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Turları İle Görülecek Yerler 

Doğu EkspresiDoğu Ekspresi turları ile Erzurum ve Kars gezilerini birlikte yapabilme imkanı bulabiliyorsunuz. Erzurum şehir merkezini gezerken meşhur cağ kebabını tatma fırsatı bulacağınız bu tur ile Kars’ı keşfedebileceksiniz. Sarıkamış’ı selamlayarak yapacağınız yolculukta UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen Ani Harabeleri, buz tutmuş Çıldır Gölü, tarihi Kars Kalesi, Rus mimarisinden izler taşıyan Kars’ın merkezi ve daha nice keşifleri bu turda yapabilmek mümkün.

Doğu Ekspresi Turlarına Ne Zaman Katılmalıyım?

Bu eşsiz yolculuk için bir zaman aralığı vermek oldukça güç. Her mevsim güzel olan tren yolculuğunun kış mevsiminde bir başka olduğunu söylemeliyiz. Sonsuz bir beyazlık içerisinde yolculuk ederken kendinizi başka bir dünyada hissedeceksiniz. Bunun için ideal aylar ocak ve şubat oluyor. Kış mevsimi kadar güzel olan diğer aylar ise mayıs ve haziran. Bu dönemde de çiçek açan ve yeşillenen yaylalar Monet tablosu gibi görüntüler sergiliyor.

Doğu Ekspresi’nde Yanıma Ne Almalıyım?

Doğu Ekspresi çok kapsamlı bir tren. Neredeyse yok yok diyebilirim. Yine de her ihtimale karşı yanınızda rahat edebileceğiniz, işinizi kolaylaştıran şeylerin olması avantaj tabii. Çoklu priz, yemek ve atıştırmalık, yedek şarj, batarya, fotoğraf makinesi, peçete, el sabunu, çöp poşeti, plastik tabak çatal gibi gereçler.


♥ Kars’ta gezilecek yerler için de detaylı rehberimiz hazır. Tıklayın ve bu güzelliği siz de keşfedin.

Doğu Ekspresi turu ile bu muhteşem deneyimi yaşamak için sizi de bekleriz! Kars yolculuğunuzu Doğu Ekspresi’nde giderek yapmak istiyorsanız ve aklınızda sorular varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

4 Yorum

    1. Merhaba Cansu Hanım,

      Güzel mesajınız için teşekkür ederiz. Keşfedilecek nice rotalarınız olsun

      Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir