Torosların Eteğinde Muhteşem Bir Yolculuk: Doğu Akdeniz Turu

Henüz Türkiye’de gezilecek yerler adında bir liste yapmadıysanız bizce yavaştan liste hazırlamaya başlamalı ve Doğu Akdeniz Turu da o listeye dahil edilmeli. Ülkemizde görülecek o kadar çok güzellik var ki. O güzelliklerden biri de Akdeniz rotasını takip edince karşımıza çıkıyor. Bizce, Anadolu’yu keşfetmenin tadı çok ayrı. Bu yüzden yaz tatili için planınızı yapmadıysanız önerimiz Torosların eteklerinde bir keşfe çıkmanız olacak. Adana, Antakya, Kemer, Antalya, Mersin ve Alanya gezileri ile tarih , doğa ve lezzet keşfini bir arada yaparak Anadolu’nun tüm güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Doğu Akdeniz Turu

Türkiye’nin Akdeniz bölgesi hem deniz tatili, hem gurme turları, hem de kültür turları için yaratılmış desek yeridir. Akdeniz dendi mi akla ilk Antalya gelse de aslında bölgede turizmi canlandıran ve görülmesi gereken birçok şehir yer alıyor.

Antakya

Doğu Akdeniz TuruAntakya döner, künefe, zeytin salatası kısacası yemekleri ile dillere destandır Antalya. Bir gurme şehri olan Antakya bu özelliği ile lezzet turlarının da göz bebeği. Yemekleri olduğu kadar kültürel noktaları da fazla olan Antakya’da gezilecek yerler için bir sıralama yaptık; dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olan Hatay Müzesi Antakya’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Listemizin ikinci sırasına ilk mağara kilisesi St. Pierre Kilisesi, Anadolu’da yapılan ilk camii olan ve içerinde Hz. İsa’nın havarilerinden Yahya, Yunus, Şem’un-ı Sefa ve Yasin suresinde adı geçen Habib–i Neccar’ın da kabrinin bulunduğu Habib Neccar Cami’yı ekliyoruz. Antakya birçok farklı kültüre ve medeniyete de ev sahipliği yapmış ve yapan özel bir kent. Bu yüzden Antakya’da bol miktarda Katolik ve Ortodoks kilisesi görmek mümkün. Eğer açık olan ve girilebilen kiliselere denk gelirseniz ziyaret edebilirsiniz. Kilise ve cami ziyaretleri sonrasında Antakya fotoğrafları çekmek için istikamet eski Antakya evlerinin bulunduğu sokaklar ve Uzun Çarşı oluyor. Antakya gezilecek yerler listesinin en özel yerlerinden biri de eski dönemlerde Antakyalı zenginlerin yazlık mevkiisi olan ve çağlayanlarından su kanallarıyla şehre su getirilen Defne diğer adıyla Harbiye.

Antakya’nın denize açılan kapısı Samandağ’ını da unutmadık ve listeye ekledik. Bu bölgede görülebilen en orijinal yer Roma imparatoru Titus Flavius Vespasianus zamanında ve kayaları oymak suretiyle yapılmış deniz kenarında bulunan Titus su kanalları. Ayrıca halk arasında ‘beşikli mezar’ olarak geçen antik dönemden kalma mezarlar da bölgenin etkileyici yerlerinden biri. Antakya’nın en önemli ilçelerinden biri olan İskenderun da Antakya’da gezilecek yerler listesinde. İskenderun’un hemen yakının da bulunan, antik dönemdeki ismi Baias, günümüzdeki ismi Payas, İskenderun’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Bu bölgede eski Halep-Adana yolu üzerine Osmanlılar döneminin ünlü sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırmış olduğu Mimar Sinan tarafından yapılan Sokullu Külliyesi mutlaka görülmeli. Külliyenin içerisinde kervansaray, arasta, cami, medrese, hamam, Cenevizler döneminden kalma kale ve tersane binası gibi tarihi mekanlar yer alıyor.

Adana

Doğu Akdeniz TuruKebabı, portakalı, şalgamı ile ünlü Adana yemekleri de Antakya yemekleri kadar nam salmış durumda. Bu yüzden Doğu Akdeniz Turu ile yola çıkıp Adana’ya uğramamak olmazdı. Ülkemiz için çok önemli tarım ve sanayi merkezi olan, Yaşar Kemal gibi nice usta ismi yetiştiren Çukurova’ya gidiyoruz. Bu bölgede Şahmeran efsanesinin geçtiği yer olarak bilinen Yılan Kale’yi es geçmiyoruz. Doğu Akdeniz Turu’nda adeta bir Anadolu romanının içerisinde buluyoruz kendimizi. Bozkırları selamlayıp, denizin maviliğine uzanan bu Akdeniz masalında sıradaki şehrimiz Adana’da Sabancı ailesi tarafından karşılanmış olan 6 minaresi ile Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan, 28 bin kişi kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük camii olan Merkez Sabancı Camii’ni ziyaret ediyoruz. Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan ve Adana’nın sembolü olarak bilinen Taş Köprü üzerinde fotoğraf çekmeyi de unutmuyoruz. Adana’da gezilecek yerler listemizde Ulu Camii, Saat Kulesi de mutlaka yer görülecek yerler arasında yer alıyor.

Tarsus

Doğu Akdeniz TuruAdana’ya çok yakın bir konumda yer alan Mersin’in ilçesi Tarsus da Doğu Akdeniz Turu kapsamında görülecek yerlerden biri. Gittikçe popülerlik kazanan Tarsus’da gezilecek yerlerin başında Hristiyanlık ve İslamiyet için çok önemli olan ve ‘’Yedi Uyurlar’’ olarak bilinen efsanedeki Eshab-ı Kehf Mağarası geliyor. Çanakkale Savaşları’nda savaşın seyrini değiştiren orijinal Nusrat Mayın Gemisi‘nin sergilendiği Çanakkale Parkı da mutlaka ziyaret edilecek yerler arasında. Tarsus’ta gezilecek yerler listemizde Kleopatra Kapısı, Vatikan tarafından hac merkezi olarak kabul edilmiş St. Paul kuyusu ve evi, Tarsus evleri, Şahmeran Heykeli, Danyal Peygamberin mezarının bulunduğu Makam Cami, Tarsus Şelalesi yer alıyor.

Mersin

Doğu Akdeniz TuruAkdeniz’in gözde şehirlerinden biri olan Mersin’i de Doğu Akdeniz Turu kapsamına dahil etmeyi unutmadık. Mersin’in çehresini değiştiren Flamingo yolunu takip ediyor, Silifke istikametine devam ediyoruz. Yol üzerinde Romalıların suçluları cezalandırmak içine attıkları bir obruk etrafına kurulmuş antik dönemdeki ismi Kanytelis, şu andaki ismi Kanlıdivane ziyareti mutlaka yapılmalı. Mersin’de gezilecek yerler arasında elbette şehrin simgesi olan Kız Kalesi, Astım ve Dilek Mağarası, Cennet ve Cehennem Mağaraları, balık restoranlarıyla ünlü Narlıkuyu, 3 güzeller mozaiğiyle ünlü hamam binası, Silifke’nin muzları ile ünlü beldesi Anamur da yer alıyor.

Alanya

Doğu Akdeniz TuruDoğu Akdeniz Turu ile Alanya’yı keşfetmeye Toros Dağları’ndan gelen buz gibi sularıyla ünlü Dim Çayı ile başlıyoruz. Alanya’da gezilecek yerler listemizde Damlataş Mağarası, antik dönemde gemi yapımı için kullanılan tersane binası, Kızılkule yer alıyor. Eski bir antik kent olan ve ismi “nar“ anlamına gelen Side‘ye doğru devam ediyoruz. Side’de gezilecek yerler arasında Agora, Sütunlu Cadde, Çeşme Binası,  Tiyatro Binası, Side Çarşısı, Apollon Tapınağı var. Side’ye yakın bir ilçe olan Manavgat’a da elbette Manavgat Şelalesi‘ni görmek için uğramadan olmaz. Ve elbette çok heyecanlandığımız Türkiye’nin antik çağlardan günümüze kadar en iyi şekilde korunmuş Aspendos Tiyatrosu‘nu da unutmuyoruz.

Antalya

Doğu Akdeniz TuruAkdeniz dendi mi akla ilk gelen şehir kuşkusuz Antalya’dır. Cennet koyları ile yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Antalya’yı Doğu Akdeniz Turu’na almamak olmazdı. Antalya’da denize girmek dışında kültürel bir gezi yapabileceğimizi biliyoruz ve bunun için Antalya’da gezilecek yerler listesi hazırladık. Hıdırlık Kulesi, Yivli Minaresi ve eski Antalya evleriyle ünlü Kaleiçi bizim için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Antalya’da görülecek yerler arasında Düden Şelalesi, eski ticaret ve korsan şehri olan Phaselis Antik KentiMarkiz Dağı eteklerinde bulunan ve bir vadi içerisine yapılmış eskinin korsan kenti, şimdinin dünyaca ünlü ağaç evleriyle meşhur Olympos ve milli parkı, 2375 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı yer alıyor.

Jolly İle Akdeniz Turları‘na Katılmak İçin Tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir