Doğanbey Köyü: Kimseyi Görmedim Ben Senden Daha Güzel

Ege’nin saklı köylerinden biri Doğanbey Köyü. Hem güzel, hem mütevazı, hem de tarihi bir geçmişi olan saklı keşif noktalarından biri. Taş evleriyle, arnavut kaldırımlı dar sokaklarının güzelliği ile yeşilin, morun, sarının tonlarını Ege’nin maviliği ile buluşturuyor bu benzersiz köy. İçinizdeki keşif tutkununu yola çıkmak için durduramıyorsanız, o halde size harika bir Ege güzelliği önerisi vermenin tam zamanı.

Doğanbey Köyü

Doğanbey KöyüEge’nin güzeller güzeli, mütevazı Doğanbey Köyü, eski bir Rum köyü. Dilek Dağları’nın çevrelediği bu şirin köy, Kurtuluş Savaşı döneminde mübadele ile Yunanistan’a göç eden Rumlardan kalan evlerin onarılmasıyla ayakta kalabilmiş. Selanik’ten gelen Türklerin yerleştiği köy, iklim şartları ve tarım yetersizliği nedeniyle Türklere Yeni Doğanbey Köyü’nü kurdurmuş. Eski Doğanbey Köyü’ndeki evleri ise aslına uygun olarak restore edip günümüze kadar getirmeyi başarmışlar.

Taş evleri ve arnavut kaldırımlı sokakları ile hayranlık uyandıran Doğanbey Köyü, Ege’nin güzelliğini bir kez daha kanıtlıyor bizlere. Tarihi dokusunu koruyan ve doğa severlerin ilgi odağında olan Doğanbey Köyü, estetik bir mimari ile yapılmış sanat eserini andırıyor adeta.


Doğanbey Köyü Hakkında

Doğanbey Köyü

♦ Ev odalarının birbirinden uzakta ve geniş bir avluya sahip biçimde inşa edildiği için Rumca anlamı ‘odalar’ olan “Domatia” ismiyle kurulan bu köy zamanla “Doğanbey” olarak Türkçeleşmiş.

♦ Köyde ilk yerleşim 1850 yıllarında olmuş. Padişah Abdülaziz’in fermanı ile sıtmadan kaçan Rumlar bu köye yerleşmiş.

♦ Köyün en meşhur evi ‘Papazın Evi’

Köyde şu an sadece tek bir aile yaşamakta.

♦ Dünyada sadece bu köyde yetişen bir çiçek var. Adı, mor fincan çiçeği. 

♦ Eski Doğanbey Köyü’nün güzel sanatlar köyü yapılması amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda Mimar Sinan Üniversitesi’nin de çalışmaları bulunuyor.


Doğanbey Köyü’nde Gezilecek Yerler

Doğanbey Köyü gezilecek yerler için kısa bir plan yapmak yeterli oluyor. Fakat burada fotoğraf çekerken zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamayacağınızı da baştan söyleyeyim. Köyün hemen girişinde Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi yer alıyor. Tanıtım merkezinin bulunduğu taş bina, 1890’larda hastane amaçlı yapılmış. Tanıtım merkezini gezerken bölgede yaşayan hayvanları ve yetişen bitkileri görebilirsiniz.

♦ Doğanbey Köyü sahiline inip yaklaşık 5 km ilerlediğinizde Dilek Yarımdası’nın en uç noktasına varmış olacaksınız. Buraya Karina, yani deniz kenarında ulaşacağınız son nokta deniyor. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, ördeklerin yüzdüğü bu bölgeyi de çok seveceksiniz.

♦ Entelköy Efeköy’e Karşı filminin de çekildiği bu köyde gezilecek yerler arasında elbette bol bol ev bulunuyor. Rum ve Osmanlı mimarisi ile harmanlanmış evlerin her biri farklı güzelliklere sahip. Kimi evin önünde salkımlar bulunurken kimi evlerin terasında zeytin kurutulduğunu görebilirsiniz. Bir ev bir hikaye demektir bu köyde. Ve gezileri güzel kılan da bu hikayelerdir işte.

Eğer vaktiniz varsa Osmanlı Kıyafetleri Müzesi’ne de uğrayın derim. Burada yaşayan Aksoy ailesi tarafından kurulan müzede dönemin kıyafetleri, fotoğraflar, belgeler yer alıyor.

♦ Açık hava müzesini andıran köyün sakinleri ile bol bol muhabbet etmek ise paha biçilmez. Edindiğiniz bilgiler ile bu köyü gezmek inanın çok daha farklı olacak.

♦ Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı da buraya kadar gelmişken mutlaka görün derim. İçeride güzel yürüyüş parkuru, seyir terası, mesire yeri, 4 tane muhteşem koy, Zeus Mağarası bulunuyor.

Doğanbey Köyü Nerede?

Doğanbey KöyüAydın’ın Söke ilçesine 30 km uzaklıkta yer alıyor Doğanbey Köyü. Söke üzerinden gelirken Priene Antik Kenti‘ni de ziyaret ederek rotanızı Güllübahçe Yolu’na çevirin. Bu yol üzerinde göreceğiniz Doğanbey sapağından girerek devam edin. Yalnız, Ege’nin daha birçok saklı köyünün de var olduğunu unutmayın. Eğer vaktiniz varsa Kuşadası, Didim, İzmir, Pamukkale güzergahlarında farklı durakları da planınıza ekleyin. Böylece Kurban Bayramı’nda gidilecek yerler için de bir rota çıkartmış olursunuz.

Jolly ile Kuşadası & Pamukkale Turları ile Ege Kültürü’nü Keşfetmek İçin Tıkla

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir