Doğal Akvaryum Sharm El Sheikh…

Sharm El Sheikh, denizin ve kumun en sade ve doğal halinin, birbirinden lüks 5 yıldızlı otellerin, su sporlarının, alışveriş ve eğlencenin merkezi…

Kızıldeniz’de Süveyş ve Aden Körfezi’nin kesiştiği yerde, Mısır’da bulunan Sharm El Sheikh bundan 20 yıl önce sadece küçük bir köymüş. Şimdi ise dünyanın en iyi dalış merkezlerine sahip… Su sporlarının hemen hemen tümüne elverişli, dünyaca ünlü markaların şubesini açtığı, 5 yıldızlı tesislerin bulunduğu bir kent. Mısır’ın bambaşka bir yüzü Sharm El Sheikh. Yüksek sosyetenin gözdesi olan bu kenti cennet haline getiren ana etkenler, sahip olduğu doğal güzellikler, dalış için uygun olması ve o şahane mercan kayalıkları.

Sharm El Sheikh’de modern dizayn edilmiş oteller büyük otellerin yanında hiç de sönük kalmıyor. Hangi otelde kalırsanız kalın, kentin hangi noktasından denize girerseniz girin, tertemiz bir su sizi bekliyor olacak. Bu kentte her zaman denizin tadını çıkarabilirsiniz. Fakat popüler bir plaja gidelim diyorsanız  Naama Beach’i görmeden gelmeyin bence…

Ekvator ikliminde bulunması sebebiyle sualtının tüm güzelliklerini yıl boyu sunan bölgenin yıllık ortalama hava sıcaklığı 21ºC ile 35ºC arasında değişiyor. Deniz suyu sıcaklığı ise kışın 18-21ºC, yazın ise 21-28°C civarında oluyor.

Sharm El Sheikh’e gidenlerin çoğu dünyanın en iyi dalış merkezlerinin burada bulunmasından bu şehri tercih etmektedirler. Sizler de bu dalış noktalarına gitmek ve dalış yapmayı öğrenmek isterseniz, bu bölgede çok sayıda eğitim merkezi bulunmaktadır. Buralarda uygulamalı olarak dalış dersleri alabilirsiniz.

Dalış yapmak gibi özel bir zevkiniz olmasa da bu bölgelere mutlaka gidin. Dalış bölgelerindeki doğal hayatın güzelliği sizi fazlasıyla etkileyecektir. Ayrıca bazı gezi gemilerinin alt kısımları camdan yapılmıştır. Gemi hareket halindeyken, altınızdan geçen renkli su hayatını seyretmek çok keyifli olacaktır.

Sharm El Sheikh’in en önemli yerlerinden biri de Ras Muhammed Burnu… Burası dünyanın en büyük su altı milli parkıdır. Tam anlamıyla doğal yaşamın koruma altına alınmış olduğu bu bölgeye gemilerle ulaşabiliyorsunuz. Şimdi düşünün, masmavi bir deniz, diğer yanda mercan kayalıkları, çeşit çeşit kuşlar ve denizin dibinden geçen rengarenk balıkların tam ortasındasınız. Doğal güzelliklerin bütün nimetlerinin ortasında olmak size anlatılamayacak bir huzur katacak. Ayrıca  4×4 motorlarla çölde, sabahın erken saatlerinde ve akşam üstlerinde motor safari  turlarına da katılabilirsiniz.

Tertemiz havası ve denizi ile ziyaretçilerini kucaklayan bu kent, rutubetsiz olması sebebiyle özellikle gece gezmeye de çok uygun. Naama Bay adındaki kent merkezi, her daim renkli, kalabalık… Burada alışveriş yapmak, eğlenmek, dünya mutfaklarından yemekler yemek mümkün. Eğlence anlayışınız nasıl olursa her zevke hitap eden bir çok seçeneği de burada bulabileceğiniz kesin. Özellikle Mısır’ın özel “bin bir gece” eğlencelerine katılabilir, “Tanura” dansını seyredebilirsiniz. Mercan, Lapis, Turkuvaz cenneti olan bu yerde, bu taşlardan yapılmış takılar, hediyelik eşyalar, firavun heykelleri, porselenler; Kızıl Deniz’i ve deniz canlılarını anlatan kitaplar bulmak mümkün. Ayrıca alışveriş için dünyaca ünlü markaların mağazalarını da burada göreceksiniz.

Tabii ki de Mısır’a kadar gelmişken nargile ve kahve içmeden olmaz. Zaten siz unutsanız da, Sharm El Sheikh’in hangi sokağını gezerseniz gezin mutlaka burnunuza nargile ve kahve kokusu gelecektir. İster sade, ister meyveli, ister kahveli nasıl içmek istediğiniz sizin zevkinize kalmış. Girin kafelerden birine, kokusunu beğendiğiniz nargilenin siparişini verin, ama yanına da mutlaka bir Türk kahvesi söyleyin ve Sharm El Sheikh’in keyfini doyasıya çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir