Doğada Bulunan Ücretsiz 4 Lüks Hizmet

Doğa yürüyüşleri yapmak, kamp yapmak çoğumuzun hayal ettiği gibi düşük kalitede ve zorlu bir aktivite olmak zorunda değildir. Peki size şehirlerde yüksek ücretler ödenen lüks hizmetleri doğada ücretsiz bulabileceğinizi söylesem ne dersiniz?

Şehirlerde yer alan bir çok lüks hizmet son derece yüksek ücretler karşılığı sunulmaktadır. Eğer doğada seyahat etmeye karar verirseniz bu hizmetlerden bedava faydalanabileceğinizi biliyor musunuz?

Doğanın içinde geçireceğiniz bir gün bile ruhsal durumunuzu olumlu etkileyecektir. Ormanlık alanda yapılan yürüyüşler sırasında şehirde pek bulunmayan bol oksijen, çiçeklerin kokusu, sessizlik, toprak, kuşların cıvıltısı ve en önemlisi ise kendinizle veya sevdiğiniz kişiyle başbaşa kalmanın coşkusu. Tüm bunlar şehir yaşamınızda elde edemeyeceğiniz güzelliklerdir.

Tüm bu güzelliklere lüks sayılan bedava doğal hizmetleri de eklerseniz doğadan vazgeçmeniz gitgide zorlaşacaktır. Doğada karşılaşacağınız bu tür hizmetler yaratıcılığınız ve hayal gücünüz ile sınırlıdır. Bu yazımda sizlere en çok bilinen ve karşılaşmanız olası dört lüks hizmetten bahsedeceğim.

Kaplıca Banyosu

Açık alan kaplıcaları düşündüğünüzden çok daha fazla yerde bulunur. | Fotoğraf: Eigen Werk / self made
Açık alan kaplıcaları düşündüğünüzden çok daha fazla yerde bulunur. | Fotoğraf: Eigen Werk / self made

Yüzyıllardır insanlar gezegenin dört bir yanında yer alan kaplıcalarda vücutlarını ve zihinlerini sakinleştiriyor. Kimi kaynaklarda suyun içinde yer alan minerallerin sağlık açısından faydalarından bahsedilir. Kimi yerlerde ise kaplıcaların buharlarının faydası anlatılır. Volkanik bir adada yaşayan İzlandalılar kaplıcalarda vakit geçirmeye bayılır. Belki de Dünya’nın en uzun ortalama yaşam süresine sahip olmaları bu yüzdendir.

Şehirde yaşayanlar için kaplıca denildiğinde akla hemen yüksek ücretli oteller veya spa tesisleri gelmektedir. Gelin bu sefer kendi kaplıcanızı keşfetmeye çıkmayı düşünün. Böylesi hem daha eğlenceli hem de bedavadır. Sadece İzlanda’da değil Dünya’nın bir çok ülkesinde çok sayıda doğal kaplıca yer almaktadır. Bununla ilgili ön araştırma yaparsanız belki hemen yanıbaşınızda bile bir doğal kaplıca olduğunu göreceksiniz. Öyleyse ne duruyorsunuz, doğa yürüyüşüne çıkarken yanınıza mayonuzu almayı unutmayın.

Spor Salonu

Açık alanda koşmak son derece sağlıklıdır. | Fotoğraf: Virginia State Parks staff (AlbertHerring)
Açık alanda koşmak son derece sağlıklıdır. | Fotoğraf: Virginia State Parks staff (AlbertHerring)

Açık havada egzersiz yapmak vücudunuz için daha zorlayıcı ve ilgi çekici olabilir. En güzeli ise çok ucuz veya tamamen bedava olmasıdır.

Şehirde bütün gün çalışarak zorla kazandığınız parayı bir de dört duvar arasında kapanarak “sağlık” için harcamak bana pek mantıklı görünmüyor. Açık havayı bedava, oksijen dolu, sakin bir spor salonuna dönüştürmek mümkün. Bir çok araştırma açık havada yapılan sporların sadece ruhsal yönden faydalı olmadığını aynı zamanda düzensiz yeryüzü şekilleri sebebiyle de vücudunuzu biraz daha zorladığı için daha iyi bir gelişme sağladığını belirtir.

Eğer spora yeni başlayacaksanız veya cesaretiniz çok fazla değilse ormanlık alanda yürüyüş, deniz kıyısı boyunca tempolu koşu gibi kolay fakat etkili hareketlerle başlangıç yapabilirsiniz. Gölde yüzmek, ağaca tırmanmak gibi alternatifleri de düşünebilirsiniz.

Biraz daha zorlu ve eğlenceli aktiviteler peşindeyseniz binlerce yıl önceki atalarımızın yaptıklarını doğada taklit edebilirsiniz. Etrafta hoplayıp zıplayın, güvenli kayalara tırmanın, kütükleri bir yerden başka bir yere taşıyın. Hayal gücünüzü kullanın.

Solaryum Salonu

Açık hava varken solaryum salonlarına ne gerek var? | Fotoğraf: Justin Hall
Açık hava varken solaryum salonlarına ne gerek var? | Fotoğraf: Justin Hall

Şehirden biraz uzaklaşıp açık havada çok daha sağlıklı ve keyifli bronzlaşmak varken kendinizi neden bir tabut içine hapsetmek isteyesiniz ki? Açık havada gözünüze kestirdiğiniz her yerde bronzlaşmanız mümkün olsa da kendinize gözlerden uzak bir yer bulursanız mayo – bikini izlerinden de kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı bir bronzlaşma için vücudunuzu ölü hücrelerden ve yağlardan arındırmalısınız. Bunun en basit ve yaygın yöntemi sıkı bir kese yapmaktan geçmektedir. Bronzlaşmaya başlamadan 20-30 dakika önce ten renginize göre uygun ve güçlü bir güneş kremi sürmeyi unutmayın. Güneş kremi sürmeniz bronzlaşmanıza engel olmayacaktır. Güneşe yattıktan yarım saat sonra tekrar güneş kremi sürmeniz cildinizin nem kaybını önleyecektir.

Tüm gün güneşlenmek yerine günde birer saatten uzun vadede bronzlaşmayı tercih etmelisiniz. Bu hem sağlığınız için hem de daha uzun ve güzel bronzlaşma için faydalı olacaktır. Şapka takmayı, bol bol sıvı tüketmeyi ve arada gölgelenmeyi ihmal etmeyin. Uzun süre güneşlendikten sonra cildinizin dinlenmesi için en az bir gün ara vermeyi unutmayın.

Şelale Masajı

Doğal alanlarda çok sayıda irili ufaklı şelale bulunmaktadır. | Fotoğraf: Lester Mathias Andersson
Doğal alanlarda çok sayıda irili ufaklı şelale bulunmaktadır. | Fotoğraf: Lester Mathias Andersson

Spa merkezlerini tanıyanlar bir çok merkezin aynı zamanda ek ücret karşılığı şelale masajı da sunduğunu bilecektir. Bazı yerlerde bu tür masaj hizmeti 100$’ı aşan ücretlere tabi olabiliyor.

Doğada yer alan bir çok şelaleden birine ulaşıp kendinizi şımartmak istemez misiniz? Yapmanız gereken tek şey doğal bir alanda ufak da olsa bir şelale bulmak ve suyun altında masajın keyfini çıkarmak. Şelaleler her köşe başında bulunmasa da bir çok milli parkta, dağlık alanda karşılaşmanız olası.

 

 

blank

10 yıldır hayal kurdum, planlar yaptım, herkese anlatıp durdum. İstediğim tek şey Dünya’yı görmekti. Bize gösterilen yerleri değil, adını duymadığım, komşu şehirde yaşayanların bile bilmediği yerleri görmek istedim. 2 Ocak 2012 tarihinde hayal kurmayı bıraktım, sırtçantamı yüklendim ve yola çıktım. http://drummerlizard.com seyahat blogunun sahibiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir