Derya Uluğ ile Seyahat Üzerine Röportajımız

“Seyahat benim için öğrenmek demek”

2016 yazının en fazla dinlenen şarkılarından biri olan “Okyanus” ile tanıdığımız, son zamanlarda konserden konsere koşan Derya Uluğ ile müzik çalışmaları, seyahatleri ve tatil planları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Tarihi, doğası ve kültürüyle her zaman ilgi odağı olan Avrupa ülkelerine ve caz müziğinin doğduğu yer olan New Orleans’a seyahat etmeyi çok istediğini belirten Uluğ, seyahatlerin kendisine sürekli yeni şeyler öğrettiğini ve yenilenme fırsatı yarattığını da bizlerle paylaştı.

Yaz aylarına “Okyanus” şarkınızla hızlı bir giriş yaptınız. Şu anda neler yapıyorsunuz? Hangi projeler üzerinde çalışıyorsunuz?

Okyanus şarkımız oldukça yoğun ilgi gördü, dinleyicilerimiz tarafından çok sevildi.  Okyanus sonrasında yeni single üzerinde çalışmaya başladık. Müzik üretmeyi sürdürüyor, bazı isimlere şarkı veriyor, yeni şarkılar üretiyoruz. Tabii bol bol konser yapıyoruz.

Müzik sizin için ne ifade ediyor? Müzik ile ilgili hedefleriniz neler?

Müzik is my Life! Hayattaki nefes alma sebebim müzik, olmazsa olmaz. Müzikte hedefim hep zirve. Ulusal ve uluslararası her şeyi takip ediyor ve hedeflerimi yüksek tutuyorum.

Yoğun temponuz içerisinde gündemi takip edebiliyor musunuz? Özellikle hangi müzikleri, etkinlikleri, film ve tiyatro oyunlarını takip ediyorsunuz?

Okyanus şarkımızın çok sevilmesi nedeniyle oldukça yoğun bir yaz geçiriyorum. Bu yoğun tempo içerisinde yeni çıkan şarkılar dışında maalesef tiyatro, film gibi çok sevdiğim şeyleri takip etmeye zaman bulamıyorum.

Hayatın stresinden ve yorgunluğundan biraz olsun sıyrılmanın en etkili yollarından biri seyahatler ve geziler. Yoğun iş programınız arasında kısa da olsa kaçamaklara, gezilere fırsat bulabiliyor musunuz?

Yaz ayları dolayısıyla haftanın 4, 5 bazen 6 günü konser yapıyoruz. Her gün başka bir şehirdeyiz. Bu yoğun iş temposu içerisinde henüz tatil yapma fırsatı bulamadım. Ama yaz bitmeden ilk fırsatta dinlendirici bir tatil yapacağım.

Seyahat etmek sizin için ne anlam ifade ediyor? Nelerden kaçış ya da nelerle buluşmanın vesilesi.

Seyahat etmeyi çok seviyorum. Seyahatler benim için tamamen deşarj olmak ve kafa boşaltmak demek. Seyahatlerimde kendimi yeniliyor ve seyahat sonrası süreç için enerji depoluyorum.

Seyahat rotalarınızı nasıl belirliyorsunuz? Kültür gezileri mi, deniz/kum/güneş gezilerini mi tercih ediyorsunuz?

Kültür gezilerini de deniz, kum, güneş tatillerini de çok seviyorum. Benim için seyahatte olmak çok keyifli ve özel. Bu yıl tarihi yerleri gezmeyi özellikle Avrupa’yı görmeyi çok istiyordum, ama iş yoğunluğum nedeniyle erteledik. Bu yaz için deniz kum güneş kafi :)

Derya Uluğ

Yeni yerler, insanlar, kültürler keşfetmek sizin için ne anlam ifade ediyor?

Yeni yerler, insanlar, kültürler keşfetmek benim için “öğrenmek” anlamına geliyor. Her yeni yer, yeni insan bana bir şeyler öğretiyor. Sürekli olarak öğreniyor olmak benim için çok önemli, öğrenmek vazgeçilmez bir şey benim için.

Bir seyahate çıkarken çantanızda/bavulunuzda genelde neler oluyor? Bir yolculuğa çıkarken en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyalar hangileri?

Biz kadınların vazgeçilmezi olan ayakkabılar ve kıyafetler tabii ki olmazsa olmazım. Onların dışında saç bakım serumları, tarak, fön, maşa, takılarım ve ojelerim olmadan asla yolculuğa çıkmıyorum.

Bugüne kadar gittiğiniz destinasyonlar içerisinde sizi en çok etkileyen yer neresiydi?

Bugüne kadar seyahat ettiğim bir çok yer beni etkiledi, önemli izler bıraktı ama, İngiliz Koyu benim için önemli bir yer. Gökova Körfezinde bulunan İngiliz Koyu, çam ağaçlarının gölgesinde kalmış cennet gibi bir yer. Körfezin dalgalı sularının buraya hiç uğramadığı, kimi yerleri sazlık olan bu cennet koy, turkuaz renge sahip deniziyle beni büyüledi.

Jolly Tur ile hangi seyahate çıkmak, görmediğiniz nereyi görmek istersiniz?

Jolly Tur ile kesinlikle tarihi ile beni her zaman etkileyen Avrupa’ya gitmek ve bir Avrupa Turu yapmak isterim. Bir de cazın doğduğu yer olan New Orleans’ı görmeyi, New Orlesans’ın müzikle dopdolu hayatına karışmayı çok isterim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir