Derin Bir Tarih, Etkileyici Bir Coşku: Roma

Sanatın, tarihin ve dinin iç içe geçtiği üç bin yıllık bir kent. Balkonlarından begonviller sarkan eski tarz evleri, sokak ressamları ve çalgıcıları, her köşe başındaki heykel ve çeşmelerine bu ülkenin coşkulu insanları da eklenince Roma dünyanın gezmesi en keyifli şehri olma unvanını hak ediyor.

Yaklaşık 3 milyon nüfusu olan ve 2 günde şehrin her tarafının görülebileceği Roma’da  aynı yerlere defalarca da gidilse sıkılmak mümkün değil. En güzel tarafı  dokunulmamış bir tarihi var. Masalsı bir şehrin içerisinde gezilirken binlerce yıllık tarihine rağmen inatla ayakta kalmayı başaran devlet daireleri, tapınaklar ve anıtlar karşınıza çıkıyor. Şehrin en görkemli yapılarından biri Collesium. 20 bin işçinin 10 yılda çalışarak tamamladığı Collesium’da yıllarca gladyatör dövüşleri yapılmış.

Roma’nın içerisinde başka bir ülke; Vatikan da tüm görkemiyle etkileyici bir görsellik sunuyor. Vatikan’a girildiğinde aslında başka bir ülkeye, dünyanın en küçük ülkesine giriş yapılıyor. Vatikan’ın içerisindeki Saint Pietro Bazilikası, Hristiyan dünyasının en büyüğü… Burada aynı anda 20.000 insan dua edebiliyor. Vatikan Müzesi ise  dünyanın en büyük  müze kompleksi… Müze, yüzyıllar boyunca papalar tarafından toplanan değerli resim, heykel, harita gibi sanat eserlerini bünyesinde barındırıyor.

Roma’da her daim kalabalığın görüldüğü bir diğer yer en büyük ve en ünlü barok tarzı çeşme Fontana Di Trevi’dir. Efsaneye göre, Aşk Çeşmesi olarak anılan bu çeşmeye bozuk para atan kişi bir gün Roma’ya dönecektir. Atılan bu paralar belirli aralıklarla toplanarak yardım kuruluşlarına veriliyor. İnanışa göre sağ elle sol omuz üstünden Trevi Çeşmesine para atmak kişiye iyi şans getirir. Turistlerin Roma’da mutlaka ziyaret ettikleri Trevi Çeşmesi özellikle öğle saatlerinde o kadar kalabalıktır ki fotoğraf çektirecek yer bulmak bile zordur.

Roma sadece sanat ve tarihten ibaret değil. Metrosundan otobüsüne her yerle sürekli konuşan, gülen mutlu insan profillerini göreceğiniz Roma; alışveriş caddeleri, cafeleri, sokak çalgıcıları ve ressamlarıyla her beklentiyi karşılıyor, her anınızı keyifli kılıyor.

İtalya dünya modasına yön veren en önemli yerler arasında yer alan Roma’da New YorkMilan, Paris gibi birbirinden lüks ve şık mağazalar bulabilirsiniz. Dünyaca ünlü markaların devasa mağazalarından alışveriş yapabileceğiniz gibi şehirdeki ufak butiklerden uygun fiyatlı ürünler bulmak da mümkün.

Jolly Tur ile Roma Turları için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir