Denizli Gezi Rehberi: Tarihten Doğaya Bir Yolculuk | Jolly Tur

Pamukkale Travertenleri: Beyaz Cennetin Keşfi

Denizli dendiğinde akla ilk gelen sembollerden biri olan Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur biliyor musunuz? Pamukkale Travertenleri, bir termal su oluşumudur. Hierapolis Antik Kenti içerisinde yer alan bu doğal güzellik, yüksek oranda kalsiyum hidro karbonat bulunan termal suların havadaki oksijenle teması sonrası oluşmuştur. Merdiven görünümünde basamaklı oluşumlar, bazı kısımlarda içi termal sularla dolu teras biçimli havuzlar meydana getirmiştir.

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti her yıl güncellenir ancak Müze Kart sahibiyseniz hem travertenleri hem de Hierapolis Antik Kenti’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Termal su ve kaplıcalarından faydalanmanıza imkan sunan büyüleyici Pamukkale Travertenleri’ni görmeden Denizli gezinizi sonlandırmayın.  

Hierapolis Antik Kenti: Uygarlıklara Ev Sahipliği Yapmış Bir Miras

Pamukkale Travertenleri’ni gördükten sonra hemen yakınında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hierapolis Antik Kenti’ni gezebilirsiniz. MÖ. II. yüzyılın başlarında kurulduğu düşünülen antik kentin adının ise Bergama kralı Telephos’un karısı Hiera’dan geldiği tahmin edilir. Günümüzde Hierapolis (Pamukkale) Örenyeri Müzesi olarak ziyaret edilen tarihi kent; antik Roma hamamı, gymnasium ve kitaplık alanlarından oluşan 14.000 m²’lik bir alanda ziyaretçilerini ağırlar. Pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış antik kenti ziyaret ederken Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze ulaşmış eserleri görebilirsiniz. Hierapolis Antik Kenti hakkında kısa bilgi almak yeterli gelmediyse bölgenin tarihi hakkında bilgi almak için rehberli Denizli gezi turları seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

Laodikya Antik Kenti: Anadolu Zenginliklerinin İzinde

Denizli’nin 6 kilometre kuzeyinde yer alan Laodikya Antik Kenti, Lykos Vadisi’nin ortasında, Lykos Irmağı’nın güneyinde yer alır. Tarihi M.Ö. III. yüzyıla dayanan antik kenti, Seleukoslar Kralı II. Antiokhos Teos, eşi kraliçe Laodike adına kurmuştur. Dört bir tarafı nekropol yani mezarlık alanı ile çevrili Laodikya Antik Kenti’nde Anadolu’nun günümüze kadar ulaşan en büyük stadyumu da yer alır. Ayrıca kentte Roma döneminde Büyük Constantinus tarafından yaptırılan ve Anadolu’nun en ünlü yedi kilisesinden biri olan Laodikeia Kilisesi’ni de görebilirsiniz. Tarihin izlerini süreceğiniz bu antik kenti Müze Kart ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Honaz Dağı Milli Parkı: Doğa Tutkunları İçin Bir Kaçış

Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Honaz Dağı, Pamukkale ve Serinhisar ilçelerinde yer alır. 2.571 metre yüksekliği ile Honaz Dağı rakım türü olarak yüksek rakımlı bir dağdır. Bu dağın çevresinde yer alan Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli’nin doğal güzelliklerini keşfetmek, doğa yürüyüşü ya da kamp yapmak isteyen doğa tutkunu ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Flora, fauna ve jeolojik açıdan zengin park, nadir endemik bitkilerin yanı sıra 64 farklı kuş türüne, dört çeşit sürüngene ve yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapar. Şelaleleri, dik yamaçları ve doğal güzellikleriyle büyüleyen parkın çevresinde yer alan otellerde konaklayarak bu ziyareti biraz daha uzatabilirsiniz.

Karahayıt Kaplıcaları: Kırmızı Su ve Çamurun Mucizesi

Denizli’nin Karahayıt Mahallesi’nde yer alan Karahayıt Kaplıcaları, Türkiye’nin en ünlü termal turizm noktalarından biridir. Bölgedeki termal kaynaklardan çıkan 58 ºC sıcaklığa sahip, kırmızı renkli su ve çamurun, zengin mineral içeriğiyle sağlık açısından pek çok fayda sunduğu söylenir. Kaplıcaların bulunduğu alanda Pamukkale’deki travertenlere benzer kırmızı, beyaz ve yeşil renklerde, katmanlı bir oluşum da meydana gelmiştir. Termal su ve termal çamurdan faydalanmak isterseniz Denizli Karahayıt kaplıca otelleri arasından seçim yaparak Denizli’de termal tatil yapabilirsiniz.

Kaklık Mağarası: Doğanın Gizli Harikası

Denizli’nin Honaz ilçesindeki Kaklık Mahallesi’nde yer alan Kaklık Mağarası, Denizli’nin termal turizm noktalarından biridir. Kaklık Mağarası ve yüzme havuzu, Denizli’yi ziyaret eden kişiler ve yerli halk tarafından büyük ilgi görür. Doğal taşlardan meydana gelen ve termal sularla zenginleşen Denizli Kaklık Mağarası, hem turistik bir gezi yapmak hem de termal sulardan faydalanmak için ziyaret edilebilir.

Tripolis Antik Kenti: Helenistik Dönemden Günümüze Ulaşan Bir Kent

Denizli’nin Buldan ilçesinde, Yenicekent Mahallesi’nde yer alan Tripolis Antik Kenti, Geç Neolitik ve Erken Kalkolitik Dönem’e dayanan tarihi ile Denizli’nin en önemli miraslarından biridir. Helenistik Dönem’de Apollonia ismiyle kurulan ve daha sonra Roma döneminde Tripolis adını alan kent, 14. yüzyılda İnançoğulları ve Germiyanoğulları ile birlikte Türk hakimiyetine, 15. yüzyılda ise Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Bugün bu tarihi mirası ziyaret ederken caddelerden kiliseye, tiyatrodan ticaret alanlarına, hamamdan kutsal alanlara pek çok tarihi mirasla karşılaşabilirsiniz.

Denizli’nin Geleneksel Lezzet Durakları: Yöresel Tatlar Peşinde

Denizli gezi rehberi listesinde yer alan mekanları ziyaret ederken vereceğiniz molalarda yöresel lezzetlerin de tadına bakarak gerçek bir kültür gezisi yapabilirsiniz. Denizli yemek kültürü, kaynağını Ege mutfağından alır. İşte, tadına doyamayacağınız Denizli meşhur yemekleri:

 • Etli tarhana çorbası,
 • Börülceli tarhana çorbası,
 • Arabaşı çorbası,
 • Keşkek,
 • Patlıcan gömme,
 • Kuyu kebabı,
 • Yen ya da leyen böreği,
 • Cızlama,
 • Börülce böreği,
 • Börülce salatası,
 • Tahinli tavas pidesi,
 • Saraylı tatlısı,
 • Kaşık helvası.

Denizli’nin en sevilen ve en meşhur yemeklerini yöresel yemekler yapan Denizli yemek yerleri menülerinde bulabilirsiniz. Esnaf lokantalarında da bulabileceğiniz bu özel lezzetlerden damak tadınıza uygun olanlarını seçerek seyahatinizi tatlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir