Cunda Adası Gezi Rehberi: Görülecek Yerler ve Cunda Otelleri

Cunda Adası Türkiye’nin her zaman gözde tatil yerlerinden biri konumunda. Arnavut kaldırımlı taş sokakları, Girit mutfağının lezzetli yemekleri, 2.000’i aşkın tarihi binası ile en büyük Rum yerleşimi, cumbalı evleri, kedileri, yel değirmenleri ve Kurtuluş Savaşı sırasında işgalcilere ilk kurşunun atılarak Anadolu’daki ilk direnişin başladığı köklü tarihi ile otantik dokusunu korumayı başarmış Cunda Adası, hem yerli hem de hemen karşısındaki Midilli Adası’ndan gelen yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri tatil destinasyonlarının başında geliyor. Eğer hazırsanız, dört mevsim güzel olan Cunda Adası gezimize başlıyor ve adayı keşfediyoruz.

Cunda Adası

Cunda Adası

Ayvalık’ın her mevsim kapalı gişe oynayan yeridir Cunda Adası. Hem Marmara’nın hem de Ege’nin nimetlerinden yararlanan adanın diğer ismi ise Alibey. Bu adı Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘Yunanlara teslim olun’ emrine karşı gelerek mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’dan alıyor. Adanın günümüzdeki popüler ismi olan Cunda’nın ise ne anlama geldiği bilinmemekle birlikte, Osmanlı Türkçesi’nde ‘Yunda’nın yanlışlıkla ‘Cunda’ olarak okunmasından ortaya çıktığı söyleniyor.

Cunda Adası tarih boyunca Rumların ve Türklerin birlikte yaşadıkları bir yer olmuş. Bir dönem ağırlıklı olarak Rumlar yaşasa da mübadele sonrası Türk nüfus ağırlık kazanmaya başlamış. Böylece Cunda Adası’ndan giden Rum nüfusun yerine Girit ve Midilli’de yaşamakta olan müslümanlar gelmiş olur. Rumlardan kalan yapılar ve orijinal halleri korunarak yeniden yapılan inşalar Cunda’nın güzelliğini sürdürmek için titizlikle hayata geçirilmiş. Adayı güzelleştiren bütün o evler, bugün birer kültürel miras niteliğini taşıyor. Miras olarak günümüze ulaşan ise sadece evler değil, yemek kültürü de o dönemlerden bugünlere gelmiş bir değer. Nice girit ezmesi ve ot yemekleri, bir zamanlar adada yaşayan büyüklerden torunlara uzanan bir köprü.

Cunda Adası Nerede?

Kuzey Ege TuruBalıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası’na 1964’te yapılan Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçerek varılıyor. Kaz Dağları’nın muhteşem havasını içine çeken Cunda Adası, Ayvalık merkeze 10 dakika uzaklıkta bulunuyor.

* Ayvalık ile Yunanistan’ın Midilli Adası karşı karşıya yer alıyor. Her iki taraftan da karşılıklı olarak seferler düzenleniyor. ister günübirlik ister konaklamalı seçeneklerle Cunda Adası geziniz sırasınca siz de Midilli’ye gitmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için Schengen vizenizin olması ise şart. Fakat vizeniz yoksa ama pasaportunuz yanınızdaysa o zaman kapı vizesi alarak gitme imkanınız var. Yunanistan kapı vizesi nasıl alınır öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

* Eğer Ayvalık ve Cunda Adası gezisi için zaman probleminiz yoksa bölgeye yakın diğer güzellikleri görebileceğiniz Kuzey Ege turu yapmayı da düşünün derim.

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Ayvalık merkezden kalkan dolmuşlarla Cunda Adası’na ulaşabileceğiniz gibi Ayvalık limandan kalkan teknelerle de ada ulaşımınızı yapabilirsiniz. Cunda turu ile bölgeye gelmişseniz zaten Cunda Adası gezilecek yerler içerisinde yer alan bu listenin tamamını da gezeceksinizdir. Yine de, iflah olmaz gezginler için adım bırakmadık yer kalmasın diye Cunda gezi duraklarını madde madde sıralayalım;

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda AdasıCunda Adası gezilecek yerler bakımından bir hayli zengin. Tarihi bir ada olan Cunda Adası’nda geçmişin izlerini sürebileceğiniz birçok durak yer alıyor. Onlardan biri de meşhur Taksiyarhis Kilisesi. Hem Ayvalık merkezde hem de Cunda Adası’nda birer adet Taksiyarhis Kilisesi yer alıyor. Cunda Adası’ndaki Taksiyarhis Kilisesi 1844 yılında inşa ediliyor ve yapıldığı ilk yıllarda 2. Dünya Savaşı’nda halka haber vermek için kullanılıyor. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaya devam ediliyor. Dünyanın en büyük çanına sahip olduğu söylenen Taksiyarhis Kilisesi’ni müze haline getiren isim ise Rahmi Koç. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan müzede klasik arabalar, tekneler ilgi çekiyor.

Neo klasik mimari anlayışı ile inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi, Cunda Adası’nda zamanında müslüman ve hristiyanların birlikte yaşadığı bir bölgede yer alıyor.

Aşıklar Tepesi (Yel Değirmeni)

Cunda AdasıCunda Adası gezi rehberinin ilk sırasında yer alan, Cunda Adası’nın sembolü konumundaki yel değirmenlerinin bulunduğu tepeye gidiyoruz. Aşıklar Tepesi olarak bilinen bu tepeden şahane bir Ayvalık manzarası görebilirsiniz. Gün batımında ayrı bir güzel olan Aşıklar Tepesi’nde biri kütüphanenin bulunduğu yerde olmak üzere iki adet yel değirmeni bulunuyor.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet veren, Cunda Adası’nın sembolü olan yel değirmenlerinin hemen yanında yer alan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı da Cunda Adası gezisi için olmazsa olmazlardan. Eski adı Agios Yannis Kilisesi olan kitaplık “göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum” diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent tarafından bağışlanan 300’ü aşkın kitapla hayata geçirilmiş. İçeriye girişlerin ücretsiz olduğu kitaplık pazartesi hariç her gün 09:30 – 17:30 saatleri arasında açık. Çok güzel bir manzaraya sahip olan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın bulunduğu Panorama Cafe de bir çay molası verip günün tadını çıkartabilirsiniz.

Agia Triyada

Cunda AdasıAşıklar Tepesi yolunda, yel değirmeninin hemen altında yer alan kalıntı, aslında Cunda Adası’nın ilk kilisesi olan Agia Triyada’ya ait. 1858 yılında inşa edilen Agia Triyada, 1922 yılına kadar ibadete açık kalmış. Mübadeleden sonra ise bakım ve onarım görmediği için kalıntı halini almış.

Tımarhane Adası 

Cunda AdasıCunda Adası gezisi için adı pek duyulmamış bir yer Tımarhane Adası. Oldukça ilginç bir hikayesi olan bu adaya vakti olanların uğramasını tavsiye ederim. Çamlık Koyu’nda yer alan  bu adada farklı şekillere sahip kaya parçaları yer alıyor. Bu kayalar rüzgarlı zamanlarda ise uğultulu sesler çıkartmasıyla biliniyor. Bir manastırın yer aldığı Tımarhane Adası’nda yaklaşık 80 yıl önce psikoterapi merkezi bulunuyor ve burada ruh ve akıl hastalıklarından şikayeti olan hastaların tedavisi yapılıyormuş.

Ayışığı Manastırı

Cunda Adası’nın kuzeyinde yer alan, Pateriça Yarımadasının en uç noktasındaki Ayışığı Manastırı, denizle birleştiği için konum olarak şahane bir yer de bulunuyor. Ne zaman inşa edildiğini bilinmeyen Ayışığı Manastırı’nın zeytinlikler arasında olması ve merkezden uzakta yer alması tahrip görmesinin önüne geçmiş ve manastır günümüze diğer yapılar kadar zarara uğramadan gelmeyi başarmış. Sarımsak taşı kullanılarak yapılan giriş kapısı ile dikkat çeken Ayışığı Manastırı, Cunda Adası’nın ilginç gezi duraklarından biri oluyor.

Despot Evi 

1862 yılında, dönemin zenginleri tarafından inşa edilen Despot Evi, soylular sınıfında yer alan bir Despot tarafından inşa ediliyor. Osmanlı Dönemi’nde Hükümet Binası olarak kullanılan Despot Evi, kimsesizler için yurt olarak da kullanılmış ve en son ilkokula çevrilmiş. Cunda Adası gezi durakları içerisinde oldukça tarihi bir öneme sahip olan Despot Evi’ni görmeden adadan ayrılmayın.

Taş Kahve

Hem çay, kahve içmek için bir mola yeri hem de köklü tarihi ile bir gezi durağı oluyor Taş Kahve. Denize nazır konumu, vitraylı camları, 150 yılı aşkın geçmişi ile Cunda Adası’nın en çok ziyaret edilen yeri olan Taş Kahve, içinde uçan kuşları ile huzur dolu bir mekan. Taş Kahve’de adaya özgü damla sakızlı kahve içmenin tadına mutlaka varmalısınız.

Cunda Adası Otelleri

Cunda AdasıCunda Adası’nda tatil yapmak için Cunda’da nerede kalınır soruları soruluyorsa emin olun ki burada çok güzel konaklama seçenekleri bulacaksınız. Cunda Adası otelleri içerisinde zevkinize ve bütçenize uyan bir seçenek mutlaka yer alıyor. Ekonomik Cunda otelleri bulabileceğiniz gibi apart ya da pansiyon da tercih edebilirsiniz. Ya da her şey dahil otellerde de kalabilirsiniz. Cunda otelleri genel anlamda hep merkezi konumda. Adada gezilecek yerlere yürüyerek ulaşma rahatlığını bulabileceğiniz Cunda otelleri ile ayrıca otantik ve tarihi mimarilere de tanık olacaksınız.

Turla İlgili Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.

Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir