COVİD-19 SÜRECİNDE YURT DIŞI SEYAHATLER HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Neredeyse son iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Covid -19 salgını gündelik hayat pratiklerimizden, iş hayatımıza ve seyahatlerimize kadar hayatımızı birçok yönden fazlaca etkiledi. Hayatın her alanında alınan önlemlerle  kademeli  normalleşmeye yavaş yavaş uyum sağlamaya başladık.

En çok da  keyifle yaptığımız tatillerimizi, seyahatlerimizi özlemedik mi?

Yurt dışına çıkmayı çok özledin ama kafanda  yurt dışı seyahati ile ilgili sorular mı var?

İşte senin için  yurt dışına çıkmakla ilgili en çok merak edilenleri cevapladık!

Yurt dışına turistik seyahatler başladı mı?

Evet bir çok ülke artık turistik seyahate kapılarını açmış durumda. Bazı ülkelere aşı şartı ile giriş yapılabiliyorken bazılarına sadece negatif sonuçlu PCR testi ile giriş yapmak mümkün.  Henüz turistik ziyarete açılmamış ülkeler de kısa zamanda açılmak için hazırlanıyorlar. Ülkelerin Covid-19 seyahat kısıtlamalarıyla ilgili güncel bilgilere buradan ulaşabilirsin.  

Aşı olmadım. Yurt dışına seyahat edebilir miyim?

Turistik ziyaretler için aşı zorunluluğu olmayan, yalnızca negatif sonuçlu PCR testi ile seyahat edebileceğin ülkeler bulunmaktadır. Örneğin; Balkan ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya bu ülkelerden birkaçı. Ülkelerin Covid-19 seyahat kısıtlamalarıyla ilgili güncel bilgilere buradan ulaşabilirsin.   

Vizem yok. Konsoloslukların vize hizmetleri açıldı mı? Vize başvurusu için Jolly yardımcı olabiliyor mu?

Konsolosluklar vize başvuruları almaktadır. Ülkelerin giriş prosedürlerine uygun olarak başvuru ve işlemler yapılabilmektedir. Vize işlemleri için anlaşmalı olduğumuz vize firması aracılığıyla sana destek olabiliriz.

Aşılarımı oldum. Aşı pasaportu nasıl oluşturabilirim?

Aşı pasaportu veya diğer adıyla dijital aşı sertifikasını, Türkiye’de iki ve daha fazla korona virüs aşısı olmuş kişiler, negatif PCR testine sahip olan kişiler veya son 6 ayda Covid-19 geçirmiş kişiler  e-Nabız, Hayat Eve Sığar (HES) veya Healt Pass uygulaması üzerinden oluşturabiliyorlar. Telefonuna bu uygulamaları indirerek ekranlardaki yönlendirmeleri baz alıp aşı kartını oluşturabilirsin.

Yurt dışında geçerli Covid 19 tedavisini kapsayan seyahat sağlık sigortası var mı?

Evet vardır. Jolly’nin Seyahat Koruma Paketinde tıbbı tedavi limitine Covid -19 dahildir.

Covid-19 testi nerelerde yapılmaktadır?

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve havaalanlarında yapılmaktadır. Yurt dışı çıkışlarında raporun İngilizce olması gerekmektedir.

Yurt dışı turuna gitmeden önce Türkiye’de aldığım PCR negatif test sonucu raporu yeterli midir yoksa tur bitene kadar başka PCR testleri de yaptırmam gerekecek mi?

Yalnızca bir ülkeye yapılan seyahatler için aşısız kişilerin gitmeden önce Covid-19 testini yaptırarak negatif sonuçlu rapor sunmaları gerekir. Türkiye’ye dönüş için de Türkiye’ye dönüş öncesi testin yenilenmesi gerekmektedir. 

Birden çok ülkeye giden kişiler için bu uygulama farklılık göstermekte olup gidilecek ülkelere göre talep edilen PCR testi negatif raporu, süresine bağlı olarak tur sırasında da yeni PCR testleri yaptırmaları gerekebilmektedir.

Seyahatelerimizde tüm bu önlemlerin yanı sıra maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam ederek virüse yakalanma riskimizi azaltabiliriz.

Şimdi Jolly’nin Yurt Dışı Turlarını incelemeye başla ve keşfetmeye kaldığın yerden devam et!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir