İtalya Turu Yaparken Görülmesi Gereken 6 Şehir: Coşkulu İnsanların Ülkesi İtalya

İtalya turu yapacakların mutlaka görmesi gerektiğine inandığımız 6 şehir var. Neden bu altı şehir mutlaka görülmeli sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız. İşte güzel ülke İtalya’nın birbirinden güzel şehirleri.

İtalya Turu

Roma

4 milyon nüfuslu Roma, İtalya’nın her türlü beklentiyi karşılayabilecek zenginlikte bir kenti. Basit bir şehir turunda bile Katolik dünyasının merkezi olan Vatikan San Pietro Kilisesi ve Meydanı, Roma döneminde meşhur gladyatör dövüşlerinin yapıldığı yer olarak bilinen amfi tiyatro Collesseum, yine Roma döneminde tanrı ve tanrıça heykellerinin saklandığı Pantheon Binası görülür.  Ve tabii ki Aşk Çeşmesi… İnanışa göre eğer havuza para atarsanız bu,  Roma’ya bir daha geri geleceğiniz ve dilekleriniz kabul olacağı anlamına geliyor.  Şehir merkezinde Roma ve İtalyan mutfağının zengin ve çok çeşitli örneklerinin sunulduğu restoranlar bulunurken, alışveriş için de seçeneğiniz çok. İkinci el satış yapan mağazalarda çok kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla alabilirsiniz. Roma, İtalya turu kapsamında es geçilmeyen önemli bir kenttir. Roma’yı keşfetmek için birkaç güne ihtiyacınız olacak.

Floransa

blankFloransa, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor ve yaşayan sanat merkezi olarak biliniyor. Dünyaca meşhur Kubbesi ile ”Çiçekli Meryem Kilisesi”, sanatın ve zenginliğin doruğa ulaştığı Sinyorlar Meydanı ve Sarayı, aşıkları buluşturan tarihi Köprü Ponte Vecchio mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Futbolun ilk oynandığı yer olarak bilinen ve şehir futbol takımı Fiorentina adı ile özdeşleşen Santa Croce Kilisesi ve Meydanı ile kendinizi adeta bir açık hava müzesinde gezer gibi hissedeceksiniz.

Venedik

blankModern dünyanın getirdiği her türlü imkanın çok ötesinde bir şehir Venedik… İtalya’nın kuzeydoğusunda, Adriyatik Denizi’ne yakın, 409 köprünün birbirine bağladığı 116 adanın üzerine kurulmuş olan şehir. Venedik’i gördüğünüzde buranın neden ”huzur kenti” diye anıldığını çok daha iyi anlayacaksınız. Ne trafik keşmekeşi, ne motor gürültüsü var bu şehirde. Çünkü bu şehirde araba kullanmak yasak.

Romantik bir tatil, güvercinleriyle ünlü San Marco Meydanı, gondollar ve birçok mimari yapı ve sanat eserleriyle donatılmış şehirde huzur ve güzellik anlamında aradığınız her şey var. Şehrin silueti bile insanı büyülemeye yetiyor da artıyor.

Pompei

blankİtalya Napoli yakınlarında antik bir şehir. Bir dönem Roma İmparatorluğunun en gözde şehri iken MS 79′da yanı başında patlayan Vezüv yanardağının küllerinin üstüne çökmesi ile olduğu gibi taşlaşmıştır. Bugün İtalya’nın günübirlik en çok turist çeken yerlerinden biridir.

Portofino

blankBir şarkının meşhur ettiği, o şarkıyı duyanın merak edip görmek istediği, adı aşkla, romantizmle anılan küçük İtalyan şehri Portofino… Elli yıl önce güzel ve küçük bir balıkçı köyüyken şimdi adı lüks ve zenginlikle anılır olmuş. Yine de gerçek kimliğini kaybetmemiş…

Pastel renkli, yeşil panjurlu rengarenk evlerin çevrelediği yarım ay şeklindeki bu liman kasabası bir tabloyu andırıyor. Çok lüks yatlar, lüks oteller, pahalı butik ve restoranlara sahip olsa da burayı sevimli bir balıkçı köyü yapan belki de bu masalsı tablo. Buradaki restoranlar, kafeler ve barların hemen hepsi denize bakıyor ve sokaklara taşan bir hayatın hareketli Akdeniz karakterini en çok buralar taşıyor. Prestijini ise dünyanın en gösterişli yatlarının kaçınılmaz durağı olmasından alıyor.

Napoli

blankNapoli, İtalya’nın nüfus itibariyle, Roma ve Milano‘dan sonra üçüncü büyük şehridir. İtalya’nın akşam saatlerinden sonra sessizleşen şehirlerine biraz uzak Napoli… Her daim hareketli. İtalya’da güneye doğru inildikçe alışveriş olsun, restoranlar olsun fiyatlar daha ucuzluyor. İşte Napoli de bu şehirlerden biri. Cıvıl Cıvıl neşeli İtalyan filmi sevenler, Fellini hayranları, arkeoloji tutkunları, maceraperestler Napoli’yi çok sevecekler. Napoli, tarih, kültür, mimari, müzik ve gastronomi yönlerinden İtalya’da hayati rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir