Çini kaplı binalar, sarı tramvay, güneş, deniz ve Fado! İşte Lizbon!

Bir dizi tepeceğin üstüne kurulmuş, inişli çıkışlı yokuşları ve çini kaplamalı tarihi evleri ile göz alıcı Lizbon !

Hiç şüphe yok ki Avrupa’nin en göz alıcı şehirlerinden biri olan Lizbon, ilk gördüğünüz andan itibaren sizi büyüsüne alır ve defalarca ziyaret edilmeyi hak eder. En heyecan verici yanı ise bir yandan son derece Avrupa’lı iken, diğer yandan Emevi etkisiyle rengarenk ve motiflerle dolu oluşudur. 18. Yy’da Araplar tarafindan getirilen çinicilik, şehre damgasını vurmuş. Bugün şehire büyülü bir hava katan çiniler , 18 yy.’da krallar ve aristokatların ne kadar zengin olduklarını göstermek için, 19. Yy’dan sonra ise binaları yağmurdan korumak için kullanılmış.

 Lizbon çiniler
Lizbon çiniler

Lizbon, şu anda Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri olmasına rağmen, bir zamanlar Brezilya’dan Macau’ya kadar uzanan denizcilik imparatorluğunu kontrol eden kıtanın en zengin şehirlerinden biriydi. Ancak Jamaika’dan bile hissedilen 1 Kasim 1755’deki depremde bir çok bina yıkıldı, çıkan yangınlarda yandı ve sular altında kaldı. Bu gün eski şehir olarak adlandırdığımız, Baxia, Chiado ve Bairro Alto ise günümüze kadar geldi.

Avrupa’nın en güneşli şehirlerinden biri olan Lizbon’u keşfetmek icin en güzel yöntem aslında yürümek ve kaybolmaktır. Ancak inişli çıkışlı tepelerini yürüyebilmek oldukça kondisyon ister. Şehri dolaşmanın diğer bir keyifli yani ise, tarihi tramvaylara binmektir. Özellikle 28 numaralı tramvay, yerel halkın ulaşım aracı olmasına rağmen, turistlerin de göz bebeğidir ve bu yüzden özellikle Martim Monitz’den binmeye çalışırsanız uzun bir kuyruğu beklemeyi göze almalısınız. Ancak aynı yerden kalkan diğer tramvaylarla da (mesela 12 no.) aynı keyfi almak ve 28 numaralı tramvayın gittiği Graça bölgesine çıkmak mümkündür. Öte yandan daha az turist ceken 25 numaralı tramvaya binerseniz, nehir kıyısına inerek Lapa ve Estrela’dan geçip cok daha keyifli ve uzun bir güzergahı takip edebilirsiniz. Miradouro da Graça’dan Lizbon’un ve kalenin muhteşem görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Lizbon yer döşemeleri
Lizbon yer döşemeleri

Turistik tavsiyelerden vazgeçip, eski mahalleler arasında kaybolmak isterseniz, çini satan antikacıları, duvarları azulejo denilen çinilerle kaplanmış eski binaları, tarihi pastaneleri, kareli fayanslarla döşeli barları, fado klüpleriyle dolu bir atmosferi de keşfetmiş olursunuz.

Özellikle Alfama, hala sokakta yaşayan eski mahalle kültürünü size sunarken; Bairro Alto restorantları, barları, graffiti ve parke taşlı dar yolları, fado klüpleriyle bir eğlence merkezidir. Baxia özellikle gün batımından 2 saat önce gelirseniz, Estacao Fluvial ve Tejo’nun diğer kıyısındaki Barreiro arasında harika ışık hüzmeleri arasında işleyen feribotları izleyebilirsiniz.

Teraslar ve asansörler, Lizbon’a farkli bir bakış açısı sağlar. Lizbon’u tepeden seyretmek ayrı bir haz verir insana; hele ki gün batımı saatlerine rast getirirseniz.

Yapmadan dönmeyin:

BAXIA (bayşa olarak okunur)

*Orta çağdan beri şehrin ana meydanı olan Rossio’dan başlayıp, Rua da Prata (Gümüşçüler Caddesi), Rua daSapaterios (ayakkabı Tamircileri caddesi) ve sağlı sollu ara sokaklarından nehir kıyısına kadar yürüyün. Gün batımından 2 saat önce Praça do Comercio ve sahili takip edip nehri ve feribotlari seyredin.

*Elevador de Santa Justa’ya çıkın. 1902’de Eiffel’in öğrencilerinden biri tarafından yapılan bu asansörün 32 mt tepesine çıkarak özellikle gün batımında Convento Do Carmo’nun siluetinden Baxia’yi izleyin.

Asansörden meydan
Asansörden meydan

ALFAMA

*Castelo de Sao Jorge’dan şehri seyrettikten sonra, yürüyerek aşağıya doğru Alfama sokaklarında kaybolun. Mağrabi dönemlerinde asilzadelerle şehrin en görkemli bölümü olup, şimdi ise yerel balıkçıların yaşadığı Alfama sokaklarını keşfedin. Sokakta asılı çamaşırlarıyla , eski ve dar sokaklardan Se katedraline varın. Sahile yönelip, Fado müzesini ziyaret edin ve “Noktalar Evi” anlamina gelen Casa Dos Bicos’da bir sergiyi izleyin.

*25 numaralı tramvaya binerek Lizbon’un en büyük mezarlıklarından biri olan Prazeres’e gidin. İncik boncuk ve fotoğraflarla süslü bu mezarlığı gezmek ilginizi çekebilir. :)

*Miradouro da Graça’dan Lizbon ve kalenin manzarasını seyredin. Largo da Graça’da yanyana dizilmiş, rengarenk çinili binalarin arasından çini satan antikacı dükkanlarına girin.

*Rua de Sao Miguel’e ve paralelindeki kadın balıkçıların minik tezgahlarında taze balıklar olan Rua Sao Pedro’ya yönelin.

CHIADO (şiardu olarak okunur)

*Klasik finiküler olan Elevador de Bica ile Bica mahallesine çıkın. Dik bir yokuş ile Bairro Alto’ya çıkan bu yolda, Bica mahallesinin karakteristik evlerini, dükkanlarını, restorantlarını keşfedin.

*Şehrin en eski kafe ve dükkanlarının olduğu Rua Garrett ve Rua Carmoda’da alışveriş yapın, yapmasanız da mağazaları gezin.

*Café A Brasileira’da, ünlü şair Fernando Pessoa’nin bronz heykeli yanında oturup bir kahve için, sokak müzisyenlerini dinleyin.

*Mutlaka kestane yeyin. Hafif tuzlu ve tamburda pişen bu kestanelerin tadını unutamayacaksınız.

*Cais do Sodre’den Cacilhas’a giden feribota binin ve karşıya geçin. Oradan 101 numaralı otobüs ile Cristo Rei’ya çıkın. Bunu da gün batımı saatlerine denk getirin ve 80 mt yukarıdan Ponte 25 de Abril (25 nisan köprüsü)’in muhteşem ışıklarıyla Lizbon’u seyredin.

25 Nisan köprüsü
25 Nisan köprüsü

BAIRRO ALTO

*Dar, parke taşlı ve grafitili sokaklarda, hava karardıktan sonra Lizbon’un gece hayatını ve fado’yu keşfedin. Ruo do Norte, Rua Diario de Noticias, Rua da Atalia ve Rua da Rosa en hareketli caddeleridir.

*Elevador Da Gloria ile Miradouro de Sao Pedro de Alcantara bahçelerine çıkın ve kalenin üzerinden şehri seyredin.

BELEM

*Vasco da Gama’nın 1497’de Hindistan’a gitmek üzere yola çıktığı ve 1 yıl sonra geri döndüğü yer olan Belem’e gidin, Mosteiro Dos Jeronimos’u ziyaret edin. Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan manastırın inşaatı, 1502’de Dom Manuel’in, Vasco da Gama’nın Hindistan’dan sağ salim dönmesi için Bakire Meryem’e yaptığı adak ile başlamıştır.

*Museu dos Coches, dünyanin en geniş atlı araba müzesine gidin.

* ”Antiga Confeitaria de Belem”e gidip, 1837’den beri hizmet veren bu çinili pastanede, tarçınla sunulan, kiliselerde arta kalan yumurta akını değerlendirmek üzere ortaya çıkan ancak şimdi adeta Lizbon’un simgesi olan meşhur Belem tartını yeyin. Her yerde yapılıyor olsa da, bu pastanede yapılan tartın tarifini sadece 5 kişinin bildiği söyleniyor.

Lizbon sarı tramvay
Lizbon sarı tramvay

Genel olarak:

*Deniz ürünleri çok ucuz ve çok güzel.

*Tüm yemekler genelde çok lezzetli ancak biraz tuzlu.

*Kestane yemeden dönmeyin.

*Eski tramvaya mutlaka binip, bir şehir turu atın.

*Asansöre çıkıp, Lizbon’u tepeden izleyin.

*Çanta ve cüzdanlarınıza çok dikkat edin.

Lizbon’u özetle tanımlamak istersek : Çini kaplı binalar, asansörler ve teraslar, graffiti ve parke taşlı yollar, sarı tramvay, güneş, deniz ve Fado! İşte Lizbon!

 

Jolly Tur ile Lizbon Turları için tıklayınız.

 

Bilgi Almak İstiyorum

Hangi destinasyon olursa olsun, Jolly Tur sizlere özel turlar düzenleyerek yeni dünyalar keşfetmenize yardımcı oluyor.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI MEVZUATI KAPSAMINDA
MÜŞTERİ ONAY FORMU
Bu onay metni, Club Jolly Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (“Şirket”) müşterilerinden satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la toplanan kişisel verilerin (aşağıda tanımlanmaktadır) nasıl kullanılacağını açıklamaktadır. Müşterinin kişisel verileri, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (“Kanun”) ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak toplanacak, kullanılacak, işlenecek, saklanılacak, ifşa edilecek, aktarılacak ve güvende tutulacaktır.Şirket müşterinin ve beraberinde hizmet alan kişilerin ismi, soy ismi, cinsiyeti, doğum tarihi, uyruğu, T.C. kimlik numarası, pasaport numarası ve tipi, detaylı adresi, e-posta adresi ve telefon numaraları, kredi kartı bilgileri, kredi kartının geçerlilik tarihi ve CVV numarası (“Kişisel Veriler”) hakkında bilgi toplayacaktır.Şirket Kişisel Veriler’i, iştiraki olan UTS Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (“UTS”), grup şirketi olan Gordion Teknoloji Anonim Şirketi (“Gordion”) ve Şirket’in yetkili satış acenteleri dahil olmak üzere seyahatinizle bağlantılı tüm hizmet sağlayıcılarıyla (“Hizmet Sağlayıcıları”) satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la paylaşacaktır.Şirket, UTS, Gordion ve Hizmet Sağlayıcıları Kişisel Veriler’i yalnızca satışlar, özel teklifler, indirimler ve faaliyetler hakkında bilgilendirme gibi pazarlama amaç(larıy)la kullanacak, işleyecek, saklayacak, ifşa edecek, ve güvende tutacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in, saklanması konusunda müşterinin bulunduğu ülkedeki hukuk düzeni ile denk seviyede veri koruma düzenlemeleri olmayabilecek, seyahat edilecek ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de bulunan ve seyahat acenteleri ile seyahatinizle bağlantılı Hizmet Sağlayıcıları dahil olmak üzere Şirket ile işbirliği içinde olan üçüncü kişilere aktarabilecektir. Ancak Şirket, Kişisel Veriler’in bu ülkelerde Kanun’a ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına uygun olarak korunması için yeterli önlemleri alacaktır.Şirket, Kişisel Veriler’in yetkisiz veya yasadışı işlenmesine veya erişimine, sehven kaybına, imhasına veya zarar verilmesine karşı korunmasını sağlayacak ve Kişisel Veriler’in saklanması için uygun güvenlik seviyesini oluşturmak amacıyla, tüm gerekli teknik ve diğer önlemleri alacaktır. Şirket ayrıca, Kişisel Veriler’e yasadışı erişimini önlemek amacıyla gerekli önlemleri almakta ve Kişisel Veriler’in toplanması, saklanması ve işlenmesi üzerine düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Kişisel Veriler’e erişimi sadece bu verilere kati şekilde erişime ihtiyacı olan ve kati sözleşmesel gizlilik yükümlülüğüne sahip çalışanlar, sözleşmesel yükleniciler, yetkililer ve diğer ilgili taraflar ile kısıtlı tutulmaktadır.
Kanun uyarınca müşteri, Kişisel Veriler’in işlenip işlenmediğini öğrenme; işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme; işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme; yurt içinde veya yurt dışında Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişileri bilme; Kişisel Veriler’in eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme; işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması halinde Kişisel Veriler’in silinmesini veya yok edilmesini isteme; Kanun Madde 7 uyarınca yukarıda bahsedilen düzeltme, silme veya yok etme işlemlerinin, Kişisel Veriler’in aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme; işlenen Kişisel Veriler’in münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme; ve Kişisel Veriler’in Kanun’a aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğranılması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.Şirket’in Kanun ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatına ilişkin uyum ve politikalarına dair daha fazla bilgi edinmek ve talepleriniz için Şirket’e https://www.jollytur.com/iletisim adresinden ulaşılabilecektir.

Kendi adıma ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcılar adına bu bildirimi okuduğumuzu ve kişisel verilerimizin bu bildirimde açıklandığı şekilde kullanılmasına, işlenmesine ve üçüncü kişilere veya yurtdışına aktarılmasına izin verdiğimizi onaylıyorum.
Bu onay formunun, benim ve adına sözleşmeyi onayladığım katılımcıların açık rızası dahilinde onaylandığını, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve yürürlükte olan diğer veri koruma mevzuatı çerçevesinde, Jolly Tur’a bu kişiler tarafından yöneltilebilecek davalar ve tazminat talepleri dahil olmak üzere tüm taleplerden sorumlu olduğumu Jolly Tur’u tüm bu taleplerden ari tutacağımı kabul, beyan ve taahhüt ederim.

Çocukken evde dedemden kalan kare format bir makinam vardı. Ne olduğunu, nasıl çekeceğimi hiç anlamama rağmen elimden hiç düşürmezdim onu. En sevdiğim şeydi onunla oynamak. Aradan yıllar geçti, yolum beni tekstil dünyasına yönlendirdi. Yıllarca süren tasarım ve yöneticilikle geçen iş hayatım sırasında çok seyahatlerim oldu ve bu seyahatlerim süresince makinam elimden hiç düşmedi. Sonunda baktım ki fotoğraf dünyam olmuş. Dünya ise evim! Yaşanılmış olan her şeyin bir anlam ifade edebilmesi için, saklanması, paylaşılması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğine inandığım için, fotoğraflarımı, anılarımı ve hayallerimi www.morvaliz.com adlı blogumda paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir