Cesur Kadınların İzinden

21.yüzyılda halen ‘kadın başına seyahat etmek’in güvensiz olduğunu ya da zor olduğunu düşünüyorsak bizi buna iten nedenlerimizin olması gerektiğini düşünüyorum. Çok eskilere baktığımızda, neredeyse ilkleri başaran çoğunlukla kadınlar olmuş. Mesela, Valentina Tereshkova’nin 1963 yılında Tereskova Vostok 6 ile uçarak uzaya çıkan ilk kadın sivil olması gibi. Kadınların tek başlarına ne kadar cesur, kendilerine güvenli olduklarının en güzel kanıtlarından birisi diye düşünüyorum.

Seyahatlere kadın olmak zor mu? Aklıma ilk gelen neden iş hayatında, sosyal hayatta kadın olmayı bu kadar farklılaştırıyoruz düşünürken bir de seyahatlerde tek başımıza yol almaya da kafa yormaya başlamışız.‘’Kadın başına’’ ne demek ? Bir kadın olarak, yalnız başına yola çıkmak neden güvensiz bir şey ya da güvenli mi? Bir kadın seyahate gittiğinde kendini nasıl daha güvende hissetmeli? Uzun zamandır bayan başına seyahatlere çıkıyorum, fakat çok fazla tek başıma gittiğimi söyleyemem. Bana seyahatlerimde kardeşim de eşlik eder. Gitmek istediğimiz yerler hemen hemen birbirimizin zevklerine yakındır. Hal böyle olunca, oturup düşünür bize en uygun ve zevk alabileceğimiz destinasyonları belirleriz. Bodrum ve Çeşme de ancak 5 gün güneşin altında tatil yapacağımızı bilir altıncı gün bize eziyet gibi gelen tatili bitirmek için can atarız. Çünkü bizim daha maceralı tatile ihtiyacımız olduğunu biliriz. Bunu fark ettikten sonra, seyahatlerimizi daha farklı ülkelerde geçirmeye kadar verdik. Tayland, Singapur, İtalya’nın Güney kesimleri, Vietnam gibi ülkelere gidip kaybolmak istedik. Bugüne kadar iki bayan gezdiğimiz ülkelerde ve şehirde, kendimiz otobüs ve trenlere bindiğimiz halde hiçbir sıkıntı yaşamadık. Her işimizi kendimiz halledip, çok keyifli zamanlarımız oldu. Fakat Asya ülkeleri konusunda Tayland’ın güvenlik konusunda biraz endişelerim vardı.

Bangkok

Gitmeden araştırma yapıp, birçok kadının Güney-Doğu Asya ülkesini yalnız seyahat ettiklerini okudum. En güvenli ve en az tehdit olarak gördükleri ülkelerden biriydi. Öğrendiğime göre, Budist ülkelerde kadınlara saygı ön plandaydı. Birçok kadın gezgin Güney-Doğu Asya’yı bir kadın olarak ziyaret etmek için en güvenli ve en az tehdit yerlerden biri olduğunu söylüyor. Özellikle Tayland’da yerliler turistlere her daim misafirperverler, Batılılara karşı dostlar, fakat arada mesafe koymayı da unutmamalıyız.

Tayland’a gittiğimde, en dikkat ettiğim konulardan birincisi benim de güvenlikti. Ülkede bir turist gibi gezdiğimizden her yerde ilgi görüyorduk tabii ki. Fakat ulaşım konusunda dikkat etmek gereken noktalar olduğunu düşünüyorum özellikle akşamları. Eğer akşam dışarı çıkıp gece geç dönecekseniz tek başınıza taksiye binmeyi tercih etmeyin bir bayan olarak. Hem sizden taksimetredekinden fazla para almaya çalışıyorlar, hem de biraz güvensiz olabiliyor. Benim tavsiyem kalabalık gittiyseniz, en az üç kişi binmeniz. Genel olarak baktığımızda, Güney-Doğu Asya bayanlar için güvenli ve harika yerler arasında. Japonya, Kuala Lumpur, Hong Kong ve Singapur gibi büyük şehirlerden başlamak doğru bir tercih olabilir.

Bir diğer en popüler destinasyonlar birisi Avrupa, çünkü gezginlerin rağbet ettikleri yerlerden. Neden derseniz Avrupa’ya ulaşım kolay ucuz uçak biletleriyle her ülkeye kolayca gidebilirsiniz dolayısıyla kadınlar için de son derede güvenli ülkeler yer alıyor. Bir kadın için bazen dünyanın bazı şehirleri tehlikeli olabiliyor. Bir kadın için yolculuğu tehlikeli yapan şey sadece fiziksel saldırılar değil, tek başına seyahat eden kişiden daha fazla para koparabilmek için daha fazla uğraşırlar. Yeni bir şehre adım atan herkes tehlikelerin ve ihtiyaç anında nasıl yardım alınabileceğinin farkında olmalı. Ben de tek başınıza güvenle seyahat edebileceğiniz şehirler hakkında tavsiye vermek istedim.

Kopenhag, 2 milyonluk nüfusuyla hem Danimarka’nın başkenti hem de en büyük şehri. Bu güzel şehir yenilenmiş alışveriş bölgeleri ve güzel mimarisiyle göz dolduruyor. Danimarka’nın nasıl yaratıldığını anlatan Tanrıça Gefjun Çeşmesini mutlaka görün. Helsinki, 1.300.000’lük nüfusu ile Finlandiya’nın hem en geniş hem de başkenti konumunda. Sayısız yeni sanat akımıyla yaratılmış muhteşem mimarisine hayran kalacaksınız. 2012 yılında Dünya Dizayn Başkenti olarak seçilmesinin başka bir açıklaması olamaz. Portekiz tatil için müthiş bir destinasyon. Eğer size özel ve sakin bir tatil istiyorsanız Setubal’e gitmelisiniz. 800,000’den az nüfusu olan bu küçük şehir nefis şarapları ve taze deniz ürünleriyle meşhur. İsveç, tüm dünyaca güzel insanları ve kültürleriyle tanınır. Malmö, İsveç’in en büyük 3. şehri ve ülkenin en güneyinde Danimarka sınırında kalıyor. Malmö hareketli bir tatil için çok güzel bir yer. Yürüyüş yaparak veya bot kiralayarak doğal güzelliği keşfedebilir yada golf derslerine katılabilirsiniz.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, kadınlarımız için aydınlık, özgürlükçü günlerin getirmesini diliyorum.

 

blank

Bilgi Üniversitesi İşletme mezunuyum. Kafeinli Gezgin’i 2012 yılında açmaya karar vermenim sebebi, gezmeyi, kültüre sanata ilgi duyan, yeni yerler, yeni bilgiler edinmek isteyen meraklılar için seyahatlerinde yol gösterici bilgiler vermeyi kendine amaç edindim. Çok sevdiğim ünlü gezgin Nancy Novogrod’ın bir sözünü hatırlatmak isterim. ' Daha çok insan seyahat edebilse dünya çok daha iyi bir yer olurdu’ der.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir